Dudak Şişmesi Neden Olur Tedavisi

109

Alt dudak şişmesi ve üst dudak şişmesi ani bir şekilde ortaya çıkan sağlık sorunları arasında yer aldığından dolayı bu sorun ile mücadele içerisinde olanlar birdenbire paniğe kapılırlar. Bu yüzden dudak şişmesi nasıl geçer konusu ilgili sorunu yaşayan insanların merak ettikleri arasında yer alır. Dudak şişmesi tedavisi öncelikli olarak ilgili şişkinliğin neyden dolayı ortaya çıktığının tespit edilmesi ile başlar. Yani dudakların şişmesi sadece bir sebebe bağlı değildir. Bu yüzden öncelikli olarak dudak şişmesi neden olur sorusuna cevap verilmesi gerekmektedir. İlgili problemin neyden kaynaklandığı tespit edildikten sonra dudak şişmesi tedavisi süreci başlatılır. Dudak şişmesi vakalarını incelediğimizde birçoğunun çeşitli enfeksiyonlardan ve alerjilerden dolayı ortaya çıktığını görüyoruz. Bu tip durumlar genelde önemsiz problemler arasında gösterilir ancak dudak şişmesine paralel olarak kişi nefes almakta zorluk çekiyorsa bu durum ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabileceğinden dolayı kesinlikle tıbbi yardım almalıdır.

Görülen dudak şişmelerine bakacak olursanız birçoğunun insanların dudağını bir yere çarpmasından dolayı ortaya çıktığını görebilirsiniz ancak tabii ki de dudak şişmelerinde tek neden bunlar gösterilemez. Dudağın yaralanması, alerjilerin olması, dudak çatlaması ve güneş yanıkları dudak şişmesine neden olabilmektedir. Ayrıca dudakta çıkan uçuk, vitamin eksikliği ve çeşitli enfeksiyonlar da dudak şişmesine neden olmaktadır.

Dudağınızı bir yere çarptıktan sonra şişme meydana geldiyse dudağınızın üzerine soğuk kompres yaparak meydana gelen şişliğin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Yani dudağınızın üzerine şişkinliği almak için buz uygulamanız gerekmektedir. Yaklaşık olarak buzu dudağınızda 10 dakika kadar tuttuktan sonra buzu dudağınızdan alın. Bu uygulamayı iki üç defa tekrarladıktan sonra şişlik kısa süre içerisinde inmeye başlayacaktır. Ayrıca şişkinlik nedeniyle ortaya çıkan ağrılar da soğuk kompres sayesinde ortadan kalkacaktır. Halk arasında çoğu zaman soğuk kompres uygulanıyor olsa da aslında sıcak kompres de şişkinliklerin inmesinde etkilidir. Dudağınızın üzerine sıcak kompres yapacak olursanız kan akışı hızlanacağından dolayı ilgili bölgede kan birikmez ve bu sayede şişlik kısa süre içerisinde inecektir. Ayrıca bu uygulama iltihapların oluşumunu da yavaşlatacaktır. Bir bezi sıcak suyun içerisine batırın ve sonrasında dudağınızın üzerine koyun. Bu sıcak bez dudağınızın üzerinde yaklaşık olarak 10 dakika kaldıktan sonra bezi kaldırın ve tekrardan sıcak su ile ıslatarak dudağınızın üzerine koyun. Bunu 1 saat kadar tekrarlayacak olursanız dudağınızdaki şişlik hemen inecektir.

Mevcut dudak şişmesi çeşitli alerjilerden dolayı ortaya çıktıysa bunların ev ortamında tedavi edilmesi mümkün değildir. Alerjik tepkimeler nedeniyle ortaya çıkan dudak şişmelerini geçirmek için kesinlikle tıbbi yardım almanız gerekiyor. Mesela polen alerjisi nedeniyle dudaklarınız şiştiyse beraberinde nefes almakta zorlanmaya başlayacaksınız. Bu tip durumlarda doktorunuzun reçete etmiş olduğu ilaçları kullanırsanız nefes alıp vermeniz normale döneceği gibi ve dudaklarınızdaki şişlikte inecektir. Yaz mevsiminde aşırı güneş altında kalan kişilerde dudak çatlamaları ve buna paralel olarak dudak şişmeleri ortaya çıkar. Dudağınızda nem oranı azaldığı için bu şişkinlikler meydana gelmektedir. Dudak nemlendiricisi kullanarak ilgili çatlakların iyileşmesini sağlayıp dudağınızdaki şişliğin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle b vitamini eksikliği dudaklarda şişkinliklerin oluşmasına neden olur. B vitamini eksikliği nedeniyle dudak şişkinliği yaşıyorsanız beslenme zincirinize b vitamini bakımından zengin olan besinler ekleyerek ihtiyacınız olan b vitaminini alabilir ve bu sayede dudak şişliğini ortadan kaldırabilirsiniz.

Dudak üzerinde çıkan uçuklar dudak şişmesine neden olur. Uçukların çeşitli virüsler nedeniyle ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu bir enfeksiyon olduğu için kesinlikle ilaç tedavisi gerekmektedir. Günümüzde uçuğu geçirici yönde etkisi olan çok sayıda krem üretilmiş ve satışa sunulmuştur. Doktora göründükten sonra doktorunuz tarafından reçete edilen uçuk kremini periyodik olarak uçuğun üzerine sürdüğünüzde meydana gelen dudak şişliği en kısa zaman içerisinde yok olacaktır. Ayrıca bu kremler uçuk nedeniyle ortaya çıkan ağrıların da yok olmasına yardımcı olmaktadır. Bu durumdan yola çıkacak olursak virüs kaynaklı dudak şişmelerinin ev ortamında tedavi edilemeyeceğini, bu yüzden tıbbi destek alınması gerektiğini söyleyebiliriz ancak daha farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan dudak şişmeleriniz varsa bunları çeşitli yöntemler ile ev ortamında tedavi edebilirsiniz. Özellikle enfeksiyon oluşmasına neden olabilecek durumlar varsa vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here