ekşi maya tarifi

Ekşi maya, ekmek hamurunda lezzet vermesi ve raf ömrünü uzatması adına kullanılır. Ekşi maya adı altında üretim yapıp bu ürünü satan kişiler olmadığından dolayı ekşi mayaların ev ortamında yapılması gerekmektedir. Birçok yöntemi denemiş olmasına rağmen bir türlü ekşi maya yapamayan kişilere evde ekşi maya nasıl yapılır konusunda bilgiler vereceğiz. Ekşi maya yaptıktan sonra özellikle sağlıklı bir şekilde beslenmek adına bu ekşi mayayı tam buğday ekmeklerinde kullanabilirsiniz.

Ekşi maya yaparken en çok dikkat etmeniz gereken şeyler arasında mayayı metal kaşık ile karıştırmamak yer almaktadır. Yani ekşi maya yapılırken kesinlikle tahta kaşıkların kullanılması gerekmektedir. Her ne kadar ne olabilir ki düşüncesi akla gelse de metal kaşık kullanılan ekşi mayaların istenilen kıvamı yakalamadığı, tahta kaşıkla yapılan ekşi mayaların istenilen kıvamı daha rahat bir şekilde yakaladığı biliniyor.

Evde Ekşi Maya Nasıl Yapılır?

Ekşi maya yapmaya başlamadan önce yaklaşık olarak bir litre hacmine sahip olan ve ağzı kapanabilen cam bir kap temin edin. Ayrıca maya hamurunu yapacağınız kabın aşırı derecede temiz olmasına özen gösterin. Bunlara dikkat ettikten sonra sadece vermiş olduğumuz adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak başarılı bir şekilde ekşi maya yapabilirsiniz.

ekşi maya tarifi1. Gün: Ekşi maya yapmaya başlarken bir çay bardağı tam buğday ununu kabın içerisine ekleyin ve üzerine yarım çay bardağı su dökün. Şehir şebeke suları aşırı derecede klorlu olduğu için hazır suları tercih edin. Su ilavesi yapıldıktan sonra tahta kaşıkla karıştırın. İyi bir şekilde karıştırma yaptıktan sonra hamurun yer aldığı kavanozun ağzını iyi bir şekilde kapatın ve oda sıcaklığında ışık almayan bir yerde bekletin.

Tabi ki istenilen karanlığı sağlamak adına üstünün örtülmesi gerekmektedir. Ekşi mayanın elde edilmesinde saat faktörü vardır. Yani bugün saat birde ekşi maya hamurunu yapmaya başladıysanız yarın saat 1’e geldiği zaman mayayı besleme işlemlerini yapmanız gerekiyor. Bu saydıklarımız birinci günde yapmanız gereken işlemlerdir. 1. Günde yapılan işlemleri gerçekleştirdiyseniz 2. günde neleri yapmanız gerektiğine göz atalım.

2. Gün: Aynı saatte mayanın yer aldığı kabın ağzını açın ve dikkatli bir şekilde koklayın. Kokladığınız zaman burnunuza büyük ihtimalle ekşi bir koku gelecektir. Bu durum mayalama işleminin başarılı bir şekilde başladığını göstermektedir. Bazı kişiler bu ekşi kokunun bozulma belirtisi olduğunu düşünebilir. Ancak ekşi maya hamurunda böyle bir durum söz konusu değildir.

Ekşi maya nasıl yapılır

Ekşi kokunun gelmesi mayanın oluşması için gerekli olan bakterilerin aktif bir şekilde çalıştığını gösterir. Yani doğru yolda olduğunuzu söyleyebiliriz. Kokladığınız zaman burnunuza ekşi koku geldiyse mayanın içerisine bir çay bardağı tam buğday unu ve yarım çay bardağı suyu ilave edin. Bir önceki gün de olduğu gibi tahta kaşıkla iyice karıştırın. Daha sonra kapağı sıkıca kapatıp oda sıcaklığında karanlık bir ortamda mayanızı beklemeye alın.

3. Gün: Aynı saatte kapağı açtığınızda ekşi mayanın üstünde hafif su kabarcıkları olacaktır. Bu durum mayalama işleminin gerçekten başarılı bir şekilde devam ettiğini göstermektedir.

Bir önceki gün de olduğu gibi kapak açıldıktan sonra bir çay bardağı tam buğday unu ve yarım çay bardağı suyu mayaya ilave edip tahta kaşıkla karıştırın. Sonrasında bir gün daha beklemek üzere karanlık bir ortamda bekletin.

4. Gün: Aynı şekilde kapağı açıp mayayı koklayın. Aradan 4 gün geçtiğinden dolayı ilk güne oranla daha ağır ekşi koku burnunuza gelecektir. Bu durum sizleri korkutmasın. Mayanın bu kadar ekşi kokması gayet normal bir şeydir.

Bilgi: Mayanın yer aldığı kabın kapağını açtığınızda eğer mayanın üzerinde pembe bir renk varsa bu mayanın bozulduğunu gösterir. Daha fazla uğraşmamak için bu mayayı bir kenara atın ve tekrardan maya yapma işlemine başlayın. Bozuk olan ürünler gıda zehirlenmesi yaşamanıza neden olabilir ancak mayanın kapağını açtığınız zaman üzerinde pembe bir renk yoksa bu durum herhangi bir bozulmanın olmadığını göstermektedir. Bu yüzden ilgili maya kullanılmaya devam edilebilir.

Maya üzerinde sadece küçük bölgelerde pembeleşmeler varsa bu durum buralarda bakterilerin öldüğünü göstermektedir. Tahta kaşık aracılığıyla bunları alıp atacak olursanız mayayı yapmaya devam edebilirsiniz ancak pembeleşme oranı aşırı derecede fazla ise bu mayayı yapmak yerine sıfırdan tekrardan maya yapılmasını tavsiye ediyoruz.

5. Gün: Mayanın yer aldığı kabın kapağını açtığınızda önceki günlerde olduğu gibi kabarcıklar oluşmuş olmalıdır. Bu durum bakterilerin verimli bir şekilde çalıştığını gösterir. 5. günde de bir çay bardağı un ve yarım çay bardağı su ekledikten sonra iyice karıştırılır ve karanlık bir ortamda bekletilmeye devam edilir.

Ekşi maya ekmek

6. Gün: Artık maya kullanıma hazırdır. Yani yapmış olduğunuz bu mayayı tam buğday ekmeklerinde kullanmaya başlayabilirsiniz. Yapılan bu ekşi maya bir defa kullanılacaksa ya da bir hafta içerisinde tüketilecekse sürekli olarak beklemeye gerek yoktur. Ancak yaptığınız ekşi mayayı uzun zaman boyunca kullanmak istiyorsanız bakterilerin ölmemesi adına haftada en az bir defa bakterileri beslemeniz gerekir.

Ekşi Maya Bakterilerinin Beslenmesi

Bakterileri beslemek için kavanozun kapağını haftada bir açıp içine bir bardak un ve yarım çay bardağı su ilave edip karıştırın. Bu sayede ekşi mayanın uzun zaman boyunca bozulmadan kalmasını sağlayabilirsiniz. Sadece besleme yaparak yapmış olduğu ekşi mayayı beş sene boyunca kullananlar vardır.

Her ne kadar şaşırtıcı bir durum olarak görülse de bu tip şeylerin kullanılmasında sağlık açısından olumsuz bir durum söz konusu değildir. Bakterilerin beslenmesini doğru bir şekilde yaptığınız müddetçe sizin de yapmış olduğunuz ekşi maya uzun yıllar boyunca bozulmadan kalacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here