Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Bağırsakta gaz sıkışması halinde ne yapılmalıdır konusu gaz sancısının çekilmez bir ağrı oluşturmasından dolayı merak ediliyor. Gaz çıkaramıyorum ve bu yüzden şiddetli ağrılar yaşıyorum diyen kişiler için gaz sancısı nasıl geçer konusunda bilgiler vereceğiz. Gaz sancısına ne iyi gelir konusunda yayınlanmış çok sayıda makale bulunsa da bazı yöntemlerden sonuç almak mümkün değildir. Bu yüzden tıp dünyasında yer alan ilaçların da kullanılması gerekebilir. İnsanlar konuşurken ya da yemek yerken vücutlarına belirli oranda hava almaktadırlar. Vücuda giren bu havanın büyük bölümü mide ve bağırsaklarda biriken bu hava yellenmek ya da geğirme yoluyla dışarı atılmaktadır ancak havanın belirli bir kısmı mide içerisinde ve bağırsaklarda kalmaya devam etmektedir. Mide ve bağırsaklarda yer alan bu hava uzun süre boyunca atılmayacak olursa kramplar ve şiddetli ağrılar meydana gelmektedir. Ayrıca mide ve bağırsaklarda biriken fazla havanın göğüs sıkışmasına hatta kalp krizi belirtilerinin ortaya çıkmasına dahi neden olduğu bilinmektedir. Bu tip durumlar da yaşam kalitesi aşırı derecede düştüğünden dolayı bağırsaklarda gaz sıkışması meydana geldiğinde bu gazın en kısa süre içerisinde vücuttan uzaklaştırılması gerekmektedir.

Gaz sıkışması nedeniyle ağrılar yaşamaya başladıysanız sindirim sisteminizi rahatlatmanız gerekmektedir. Bir bardak ılık su içecek olursanız sindirim sisteminiz büyük ölçüde rahatlayacaktır ve bu sayede bağırsaklarda biriken gaz daha kolay bir şekilde vücuttan uzaklaştırılacaktır. Uzmanlar dar giysiler giymenin gaz sıkışmasına neden olduğunu söylüyorlar. Eğer gaz sıkışması meydana geldiği zaman üzerinizde dar giysiler yer alıyorsa bu giysileri çıkarıp yüz üstü uzanın. Vücudunuzu bu sayede rahatlar ve gazı vücudunuzdan atmanız daha kolay bir hale gelir.

Gaz sıkışması karın bölgesinde meydana geldiğinden dolayı karın bölgesine masaj yapmak gazı çıkarmaya yardımcı olur. Gaz sıkışması nedeniyle ağrılar yaşadığınız dönemlerde karın bölgenize ve bağırsak bölgenize çok baş baskı uygulamadan masaj yapacak olursanız gazı vücudunuzdan daha kolay bir şekilde atabilirsiniz. Sürekli olarak gaz sancısı ile mücadele etmek zorunda kalan kişiler gaz oluşmasına neden olan yiyecek tiplerinden uzak durmalıdır. Kızartmalar, sarımsak, soğan ve çeşitli baklagillerin gaz yapıcı etkiye sahip oldukları bilinmektedir. Bu yüzden bu tarz besinleri beslenme zincirinden çıkarmanız mantıklı olacaktır.

Gaz sancısına ne iyi gelir konusunda yapılan araştırmalar sonucunda zencefilin, rezenenin, papatya çayının ve nane çayının gaz sancısına iyi geldiği tespit edilmiştir. Ayrıca probiyotik yoğurtlar da bağırsaklarda yer alan emilimi kolaylaştırdığından dolayı bağırsakların rahatlamasını ve bu sayede gaz sancısının ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Bu saymış olduklarımızı hayata geçirmiş olmanıza rağmen bir türlü gaz sancısı ortadan kalkmıyorsak olayın altında ciddi problemler yatıyor olabilir. Bu tip bir durumla karşılaşıldığında alternatif tıp dünyasında yer alan yöntemlerden medet ummak yerine modern tıp dünyasının hizmetlerinden yararlanmaya özen göstermelisiniz. Bağırsaklarda meydana gelen yaralar, mide kanseri ya da çeşitli sindirim sistemi problemleri gaz sancısının oluşmasına neden olabilmektedir. Bu tip rahatsızlıkları geçirmek için kesinlikle alanında uzman bir kişiden destek almanız gerekmektedir.

Yemeklerin hızlı yenilmesi ya da hızlı konuşulması vücuda yüksek oranda hava alınmasına neden olmaktadır. Çeşitli rahatsızlıklardan dolayı gaz sancısı yaşamıyorsanız büyük ihtimalle yemekleri hızlı yiyorsunuzdur. Yemekleri daha çok çiğnemeyi özen gösterecek olursanız bu sayede vücudunuza daha az hava alıp gaz sancısının oluşmasını sonlandırabilirsiniz. Gaz sancısının ne kötü yönü olabilir ki diye düşünenler elbette vardır ancak uzmanlar gaz sancısının kalp krizine dahi neden olduğunu söylemektedir. Yani bu durum hafife alınmaması gereken bir durumdur. Bu yüzden gaz sancısı belirtileri ortaya çıktığı zaman alternatif tıp dünyasında yer alan yöntemleri denedikten sonra herhangi bir olumlu sonuç alamadıysanız vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora görünün. Yapılan çeşitli uygulamalar sayesinde mücadele etmek zorunda kalmış olduğunuz gaz sancısı yakınmaları bir süre sonra ortadan kaldırılacaktır. Ayrıca gaz sancısına neden olan problemler tespit edilip uygun tedaviler uygulandıktan sonra bir daha gaz sancısı yaşamayacağınızı emin olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here