Goji Berry

Goji berry; insan sağlığına faydalarıyla bilinen bir bitkidir. Özellikle kişinin sağlıklı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemi güçlendirerek hastalıklarla mücadeleyi kolaylaştırır. Sakinleştirici özelliği sayesinde depresyon problemlerine de iyi geldiği bilinmektedir.

Goji berry, özellikle hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olmasından dolayı popüler oldu. Tüketildiği zaman vücut yağ yakım hızını arttırarak hayal edemeyeceğinizden kısa süre içerisinde zayıflamanıza yardımcı olur. Her ne kadar bu özelliği ile ön olana çıksa da üstünde durulması gerekilen çok sayıda faydası vardır.

Anavatanı orta asya olsa da ülkemizin birçok bölgesinde de yetiştiriciliği yapılıyor. Dünya genelinde wolf berry ismiyle de bilinir. Ülkemizde kurt üzümü olarak da bilinmektedir. Sağlığa olan etkileri sayesinde birçok ilaç firmasının kullandığı ürün haline gelmeyi başardı.

Goji berry yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasını engeller. sinir sistemini yatıştırarak ruhsal durumunuzun sakinleşmesini sağlar. Panik atak gibi psikololik sorunların iyileştirilmesinde olumlu etkileri vardır. Diyabet hastalığından tutun da kısırlığa kadar birçok sağlık sorununda kullanılır. Goji berry meyvesini daha yakından tanımanız sizin için faydalı olacaktır.

Goji Berry Nasıl Bir Meyvedir?

Goji berry nasıl bir meyvedir

Kurt üzümü, süper meyve ve wolf berry isimleriyle bilinen goji berry; solanaceae familyasının bir üyesidir. Familyanın lycium cinsinden olan türüdür. Zayıflamaya yardımcı ve yaşlanma karşıtı olmasıyla tanınmaktadır.

Goji berry çalı türünde bir bitkidir. Yaz mevsiminde bol yapraklara sahipken kış mevsiminde yapraklarını döker. Zor şartlara adaptasyon gösterebildiği için en uzun ömürlü bitkiler arasındadır.

Goji berry meyvesinin çok sayıda türü vardır. Her türün kendisine has faydası olsa da alternatif tıp dünyasında barbarum ve chinense türleri ön plana çıkmıştır.

Goji Berry Besin Değerleri

Goji berry besin değerleri

Goji berry meyvesinin faydalarının anlaşılması için bu meyvesinin sahip olduğu besin değerleri bilinmelidir. Sizlere 100 gram goji berry içerisinde yer alan besin değerleri aşağıda liste halinde sunulmuştur.

  • Demir: 9 mg.
  • Kalsiyum: 112 mg.
  • Potasyum: 1,132 mg.
  • Çinko: 2 mg.
  • Beta keroten: 7 mg.
  • Selenyum 50 mg.
  • B2 Vitamini: 1,3 mg.
  • C Vitamini: 148 mg.
  • Zeaksatin: 200 mg.
  • Poliskarin: 31 gr.

10 gramlık goji berry meyvesini tükettiğiniz zaman vücudunuza alacağınız besinler ortalama olarak bu değerdedir. Metabolizma faaliyetleri için gerekli olan birçok vitamin ve minerali içerir. Sağlıklı yaşam sürmek için goji berry meyvesinin beslenme zincirinizde olması faydalı olacaktır.

Goji Berry Faydaları Nelerdir?

Goji berry faydaları

Asya ülkelerinde uzun yıllardan beri birçok hastalığın tedavisinde kullanılan goji berry, antioksidan özelliği sayesinde vücutta yer alan zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.

Kurt üzümü olarak bildiğiniz kırmızı renkte olan bu meyve tansiyon dengelenmesinde, kolesterolün düşürülmesinde, karaciğer yağlanmasını önlemede ve bağışıklık sistemini hastalıklara karşı güçlendirme konusunda aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Goji berry aşırı derecede yumuşak yapıda olan bir meyve türüdür. Çağımızın en ciddi cilt hastalıklarından birisi olan sedef hastalığının tedavisinde kullanılan goji berry, ayrıca asabi şeker problemi olan ve bir türlü kan şekerini düşüremeyen kişilerin de imdadına koşarak kan şekerinin dengelenmesine yardımcı oluyor.

Goji Berry Nasıl Kullanılır?

Goji berry nasıl kullanılır

Taleplerin karşılanamamasından dolayı goji berry meyvesinin kuru olarak da tüketilmesi mümkündür. Normal şartlarda meyveden aktif bir şekilde yaralanmak için taze olarak tüketilmesinde fayda vardır ancak kurutulmuş goji berry de insan sağlığı açısından ciddi derecede faydalıdır.

Tadı kirazı andıran goji berry, Türk damak tadına uygun meyveler arasında yer aldığından dolayı hiçbir sorun yaşamadan bu meyveyi afiyetle tüketebilirsiniz.

Goji berry bitkisinin sadece meyveleri tüketilmemektedir. Bu bitkinin saplarından yağ yapıldığı ve yapraklarından çay yapıldığı da bilinmektedir. Bazı kanser türlerini iyileştirmeye yönelik etkilerinin olmasından dolayı goji berry bitkisi üzerinde ciddi bilimsel çalışmalar yapılıyor.

Ayrıca bu bitkinin hafızayı güçlendirdiği bilimsel olarak kanıtlandığından dolayı özellikle unutkanlık gibi problemi olan kişileri tedavi etmek adına goji berry meyvesinden yapılan ilaçların piyasaya sürülmeye başlandığı bilinmektedir.

Goji Berry Nasıl Yetiştirilir?

Goji berry yetiştiriciliği

Goji berry nasıl yetiştirilir diyenler ilgili meyvenin ciddi bir ekonomik kapı oluşturmasından dolayı bu meyvenin yetiştiriciliğini yapmayı düşünen kişilerdir. Dünyanın neredeyse her yerinde yaşam alanı oluşturabilen bu meyve bol suya ve güneş ışığına gereksinim duymaktadır.

Kaliteli goji berry yetiştiriciliğine uygun bir coğrafyada yaşıyor olmamızdan dolayı birçok çiftçimizin bu meyvenin yetiştiriciliğini yapmaya başladığı bilinmektedir. İlgili meyveyi yetiştiren kişi sayısının artmasıyla birlikte yakın zaman içerisinde fiyatların düşmesi de beklenmektedir.

Goji berry bitkisi ciddi bir ekonomik kapı olarak görülse de bu bitkinin yetiştiriciliğinin ciddi anlamda zor olduğunu da göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Goji berry bitkisinin en olumsuz yanı dikildikten sonra iyi bakılsa dahi ortalama olarak iki yıl boyunca meyve vermemesidir.

Ayrıca verimi arttırmak adına bitkinin budanması da gerekmektedir. Tüm bu durumlar ciddi ekonomik yatırımlar yapmayı gerektirdiğinden ötürü ilgili bitkiyi sadece ekonomik düzeyi yüksek olan çiftçiler yetiştiriyor. Zaman içerisinde devlet desteğinin arttırılmasıyla birlikte goji berry daha fazla alanda yetiştirilecektir.

Goji Berry Zararları Nelerdir?

Goji berry zararları

Goji berry meyveleri bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin goji berry tüketiminden uzak durması gerekir.

Goji berry meyvesi ayrıca diyabet ve tansiyon ilaçlarıyla da etkileşime girebilir. Bu etkileşimi göz önünde bulundurarak ilgili ilaçları kullanan kişilerin doktor tavsiyesi olmadan goji berry tüketmemesinde fayda var.

Goji berry meyveleri yüksek oranda atropin içerir. Goji meyvelerinin aşırı tüketimi baş dönmesi, göz rahatsızlığı, bulanık görme ve halüsinasyonlar gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here