Krank Mili Nedir Nasıl Çalışır?

Krank mili dairesel hareketi doğrusal harekete çevirmek adına kullanılan bir mil çeşididir. Krank mili aracılığıyla dairesel hareketi doğrusal harekete çevirmek için pistonlarda yararlanılmaktadır yani bu nedenden dolayı krank millerinin özellikle motorlarda aktif bir şekilde kullanıldığını söylemek mümkündür. Krank millerine aşırı yük binmesi olduğundan dolayı bu mil türü dökme demirden ya da çelikten yapılmaktadır. Bu sayede krank milleri gelen yüklere dayanabilmektedir.

Krank milleri kesinlikle yekpare olarak yani tek parça şeklinde üretilmelidir çünkü kaynak gibi imalat yöntemleri ile bağlantıların oluşturulması milin mukavemetinin aşırı derecede düşmesine neden olmaktadır. Mutlu kısımları yatak kısmında yer aldığından dolayı muylu kısımlarının yüzey kalitesi yüksek olmalıdır. Bu sayede salınım yok denilecek kadar az olur. Geliştirilen sertleştirme yöntemleri sayesinde krank millerinin mukavemet değerleri ciddi oranda arttırılabilmektedir.

Krank millerinin sert olması önemli olduğu kadar krank millerinin ayrıca belirli bir esneklikte olması gerekmektedir. Bu özellikler de çeşitli sertleştirme yöntemleri sayesinde sağlanmaktadır. Krank milleri özellikle muylu ve et kalınlığı farkı olan kısımlarda aşırı derecede savunmasızıdır. Bu nedenden dolayı et kalınlığının başladığı kısımlara ve mutlulara ekstradan sertleştirme işlemleri yapılarak mukavemet değerleri daha uç noktalara çekilmektedir.

Krank mili yukarıda da belirttiğimiz gibi pistonlar aracılığıyla dairesel hareketi doğrusal harekete dönüştürmektedir. Pistonlardan gelen yanma odasındaki patlamadan gücünü alan doğrusal hareket krank milinde dairesel harekete dönüşür ve bu sayede araçların tekerleklerinin dönmesi sağlanır. Krank milinde oluşan dairesel hareket krank miline bağlı konumda olan trigel kayışı aracılığıyla kam milini hareket ettirir. Ayrıca momentumun korunması için krank miline volan dişlisi bağlanmıştır. Volan dişilisi sistemdeki momentumu sağlamaktadır.

Krank millerinin üretilmesi tecrübe gerektirmektedir ve bu nedenden dolayı krank milleri motorların en önemli ve en pahallı parçaları arasında yer alır. Krank milinde bir hasarın meydana gelmesi durumunda bu hasarların ortadan kaldırılması pek mümkün olmadığından dolayı krank millerinde bir problem meydana geldiği zaman krank milinin yenisiyle değiştirilmesi gerekmektedir. Bu durum da yüksek maliyetlerin ortaya çıkması anlamına gelir.

Krank milinde yapısal durumdan dolayı merkez dönem ekseninde değildir ve bu durum da savrulmaların meydana gelmesine neden olur. Merkezin farklı olmasından dolayı meydana gelen bu sorunları ortadan kaldırmak adına karşı ağırlıklar üretilmiştir. Krank milleri bu nedenden dolayı üretim esnalarında karşı ağırlıklar ile birlikte üretilir. Ağırlık merkezini dengelemek adına yapılan bu çalışmalar motor alanındaki en önemli ARGE çalışmalarıdır. Ayrıca karşı ağırlıkların çalışma esnasında meydana gelen titreşimleri de emdiği bilinmektedir. Motorlara merakı olan bir kişiyseniz marş motoru makalesine de bakmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here