Lityum Nedir Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde birçok psikolojik hastalığın tedavisinde lityum elementinden yararlanıldığından dolayı akıllara lityum nedir sorusu gelmektedir. Periyodik cetvelde alkali metaller içerisinde yer alan lityum, yoğunluğu en az olan metal olması ile dikkatleri çekmektedir. Atom numarası 3 olan lityum, halk arasında beyaz metal olarak da bilinmektedir. Lityum elementi doğada saf bir halde bulunmamaktadır. Çeşitli kimyasallar ile ayrıştırılması sonucunda elde edilen lityum, beyaz renge sahiptir ancak hava ile temas ettiğinde oksitlenme meydana geldiğinden dolayı rengi kararır ve lityum oksit meydana gelir. Sağlık alanında özellikle psikolojik problemlerin ortadan kaldırılması için kullanılan lityum, eksikliği durumunda da çeşitli sağlık problemleri meydana gelmektedir. Makalemizin devamından lityum nerelerde kullanılır ve lityum eksikliğinde hangi sağlık sorunları meydana gelir konusunda bilgi alabilirsiniz.

Lityumun kullanım alanları içerisinde cep telefonu bataryaları, hava taşıtlarında yer alan alaşımlar, alüminyum üretimi, bipolar bozukluk tedavisi, seramik endüstrisi, motor yağ üretimi, gres yağı üretimi ve cam endüstrisi yer almaktadır. Lityum birçok metal ile kolay bir şekilde bileşik oluşturduğundan dolayı farklı özelliklere sahip metallerin elde edilmesinde yaygın bir şekilde kullanılır. Özellikle yüksek sıcaklıklara dayanıklı, darbelere karşı dayanımı yüksek metallerin üretilmesinde lityum elementinden yararlanıldığı bilinmektedir.

1940’lı yıllarda lityum üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda ilgili elementin sakinleştirici özelliğinin olduğu keşfedilmiştir. Dönemin bilim adamları özellikle lityum elementini domuzlar üzerinde deneyerek olumlu sonuçlar almıştır. Domuz metabolizması insana yakın özellikler göstermesinden dolayı domuzlarda olumlu sonuçlar alındığı için lityum insanlar üzerinde de denenmiş ve insanlarda da pozitif yönde sonuçların elde edilmesini sağlamıştır. Günümüzün en çok gözlemlenen psikolojik sorunlarından birisi olan manik depresif lityum ile üretilmiş olan ilaçlar ile kısa süre içerisinde tedavi edilmektedir. Manik depresif hastaları aşırı derecede evhamlı ve sinirli halleri ile tanınmaktadır. Lityum elementinin insan üzerinde büyük bir sakinliğin oluşmasını sağladığından dolayı manik depresif sorunu lityum sayesinde kolay bir şekilde ortadan kaldırılır. Sizlerinde bildiğiniz gibi şizofreni hastalarında da ciddi derecede bir saldırganlık ve gerginlik söz konusudur. Bu tip durumlarda diğer birçok psikolojik sorunda olduğu gibi şizofren probleminde de lityumundan yararlanılmaktadır.

Lityum birçok psikolojik sorunun ortadan kalkmasını sağlasa da ilgili elementin çeşitli yan etkileri de bulunmaktadır. Lityum içeren ilaçları kullanan kişilerde aşırı kilo alma, aşırı yorgunluk, gastrit gibi problemlerin ortaya çıktığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İlgili sorunlar yaşam standardının aşırı derecede düşmesine neden olduğundan dolayı lityum içeren ilaçlar kesinlikle doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Yan etkiler aşırı şekilde kendisini belli ettiği zaman lityum alımına son verilmesi gerekmektedir. Lityumun en büyük zararı vitaminleri emici bir yapısının olmasıdır. Lityum alan bir kişiyseniz vitamin eksikliğinden dolayı meydana gelen hastalıklarla mücadele etmek için lityum alımında sonra vücudunuz için gerekli olan vitaminleri dışarıdan temin etmeye özen gösterin. Aksi takdirde mevcut sorunları gidermek için kullandığınız lityum yeni sorunların oluşmasına neden olabilir.
Vücutta yeterli oranda lityum olmaması durumunda soğuğa karşı aşırı derecede duyarlılık, kısa zaman içerisinde aşırı derecede kilo alma, yoğun bir şekilde hissedilen yorgunluk, saçların güçsüzleşmesi, eklemlerde ağrılar meydana gelmesi ortaya çıkmaktadır. Lityum eksikliğinden kaynaklanan problemler ile mücadele ediyorsanız beslenme zincirinize lityum ihtiva eden besinler ekleyerek bu sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.

Lityum en çok deniz ürünlerinde, portakalda, patlıcanda, yumurtada ve tahıllarda yer almaktadır. Lityum eksikliği ile mücadele eden bir kişiyseniz besin zincirinize bahsi geçen yiyecekleri ekleyerek vücudumuz için gerekli olan lityumu temin edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here