Maden Mineral ve Kayaç Arasındaki İlişki Nedir?

Doğada yer alan neredeyse her şey birbiri ile bir bağlantı içerisindedir ve bağlantılı bir şekilde kalmaya devam etmektedir. Birçok kişi kayaç, mineral ve madenler arasında bağıntı kurmakta zorlandığından dolayı maden mineral ve kayaç arasındaki ilişki nedir konusunu bilim kategorisinde irdelemeye karar verdik. Hazırladığımız bilgileri okuyarak yaşadığınız anlam karmaşasını ortadan kaldırabilirsiniz. Olayı kavramak adına her olguyu derinlemesine incelemenin faydalı olacağı inancındayız.

Kayaçlar: Birden fazla mineralin bir araya gelmesi sonucunda oluşan bütünsel maddelere kayaç denilmektedir. Mermer, granit ve kumtaşı en çok bilinen kayaçlar arasında yer almaktadır. Yerkabuğu ele alındığında da karşımıza 3 kayaç türü çıkmaktadır. Bu kayaçlar tortul, magmatik ve metamorfik adlı kayaçlardır. Kayaçlar tarihsel süreçte birçok etki vasıtasıyla oluştuklarından dolayı bizlere geçmişte olan şeyler hakkında net bir şekilde bilgi vermektedir. Bu nedenden dolayı tarih bilimcilerinin en çok inceleme yaptıkları şeyler arasında şüphesiz kayaçlar yer almaktadır.

Mineraller: Dünyanın katmanları ele alındığında kristal yapıya sahip kimyasal karışımların bir araya gelerek oluşturmuş oldukları yapıya mineral denilmektedir. Benzer bir oluşum göstermelerinden dolayı mineraller ve kayaçlar çoğu zaman karıştırılmaktadır. Bu tip bir karıştırma söz konusu olduğu zaman incelenen maddenin kayaç mı yoksa mineral mi olduğunu anlayabilmek için ilgili maddenin kimyasal özelliklerine bakılmalıdır. Mineraller aradan uzun zaman geçmiş olmasına rağmen bileşiklerini korumaktadır ancak kayaçlarda bu durum söz konusu değildir. Kayaçlar zaman içerisinde farklı kimyasallar ile bir araya gelerek özelliklerini kaybeder ve yeni özelliklere sahip kayaçlar meydana gelir. Bu durumu dikkate alarak kolay bir şekilde ayrım yapabilirsiniz.
Madenler: Madenler ekonomik değeri olan minerallere verilen isimdir. Madenler ele alındığında yer kabuğunun içinde ve dışında oluşabilme ihtimallerinin olduğunu gözlemlenir. Ülkelerin en büyük ekonomik gelirleri arasında madenler yer aldığından dolayı her ülkede maden araması yapmak için kurulmuş olan birçok inceleme merkezi bulunmaktadır.

Anlam karmaşasını önlemek adına kısaca durumu özetlememiz gerekirse, kayaçlar çeşitli minerallerin bir araya gelmesi ile oluşan maddelerdir ve ekonomik değeri olan mineraller birer madendir diyebiliriz. Maden mineral ve kayaç arasındaki ilişki nedir konusunda sizlere aktaracaklarımız bu şekilde. Sizlerde bu konu hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here