ninova şehri
Ninova şehrinin temsili çizimi

Ninova dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Ninova nerededir diyecek olursanız ilgili şehrin Dicle nehrinin batı yakasında yer alan kıyı bölgesinde bulunduğunu ve özellikle Asur devletine başkentlik yapmış olması ile tanındığını belirtmek isteriz.

Ninova eski çağ şehirleri arasında yer alır. Günümüzde Ninova’nın Musul’un hemen yanında yer aldığını söylemek mümkün. En eski yerleşim yerlerinden birisi olmasından dolayı Ninova bizlere geçmişten bilgiler sunan önemli yerlerden birisidir.

Ninova Şehri ve Ait Olduğu Uygarlık

Ninova dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Bu yüzden eski medeniyetler hakkında bilgi almak için önemli arkeolojik alanlardandır. Geçmiş medeniyetler hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için her yıl yüzlerce arkeolog bu alanda kazı yapmaktadır.

Arkeolojik çalışmaların Ninova adı verilen şehirde yoğunlaşmasının en büyük nedeni şüphesiz eski uygarlıklar hakkında bilgilere ulaşılmak istenmesidir.

ninova şehri
Ninova şehrinin temsili çizimi

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi Ninova çok eski medeniyetlerden birisi olan Asur devletine başkentlik yapmıştır. Asurlar ilgili bölgeye yaklaşık olarak 1300 yıl boyunca hakim olmuştur.

Arkeolojik çalışmalar yapan kişilere bu çalışmaları neden yaptıklarını sorduğumuzda kendileri özellikle Babil ve Asur medeniyetleri hakkında bilgiler edinebilmek adına Ninova’da kazı yaptıklarını söylüyorlar.

Ninova şehrinin bulunduğu bölgede yer alan şehirleri incelediğimizde bu şehirlerin büyük bölümünün Asurlular tarafından kurulduğunu görüyoruz. Asurlar devletinden sonra bölgeye Babiller hakim olmuştur.

Babilliler bölgeye hükümdar olduktan sonra Ninova şehrinin hemen yanında yer alan Musul şehri daha popüler hale geldi. Bu yüzden Ninova eski etkisini ciddi anlamda kaybetti. Yani bu olaydan sonra Musul şehrinin Ninova’nın namını elinden aldığı söylenebilir.

Ninova şehrinde yaşam süren kişiler kültürel anlamda ciddi derecede ilerlemişlerdi. Ayrıca bu şehirden Kur’an ı Kerim’de de bahsedilmektedir. Ninova şehrini önemli kılan hususlardan birisi de şüphesiz Yunus Peygamberin Ninova halkı arasında yer alan bir kişi olmasıdır.

Bazı araştırmacılar dünyanın yedi harikasından birisi olan Babil’in Asma Bahçelerinin Ninova’da yer aldığına inanmaktadır. Bu yüzden arkeolojik çalışmalar olanca hızıyla devam etmektedir. Arkeoloji uzmanlarının bu düşüncelere kapılmalarındaki temel neden Ninova şehrinin aşırı derecede güzel olmasıdır.

Ninova şehrinde yaşayanlar, ayrıca teknoloji konusunda da aşırı derecede ilerlemişti. Ninova şehrinde yer alan su kanallarını incelerseniz şehir halkının teknolojide ciddi anlamda ilerlediğini görebilirsiniz.

Ninova halkı ayrıca mimari alanda da kendisini ciddi anlamda geliştirmişti. Ninova şehrinde yer alan mimari yapıları inceleyecek olursanız bu mimari yapıların inşasında kullanılan materyallerin birçok medeniyete oranla daha üstün nitelikte olduğunu görebilirsiniz.

Ninova kütüphanesi Nerede Hakkında Bilgi

Çok eski olmasına rağmen gelişmiş olan medeniyetlerin tamamında kütüphanecilik yapıldı. Yapılan incelemeler sonucunda kütüphanelerin milattan önce 2500’lü yıllarda dahi olduğu görüldü.

Kağıt ve matbaa gelişmediği için ilk kütüphaneler günümüz kütüphaneleriyle karıştırılmamalıdır. Genelde çivi yazısı kullanarak tabletlerin üstüne kayıtlatın tutulması şeklinde eserler var.

Ninova kütüphanesi tablet
Ninova kütüphanesinde bulunan bir tablet

Bugüne kadar bulunan en eski tabletler Sümerlere aittir. Bu tabletler genel olarak mezar taşlarında ve tapınaklarda yer aldığı için kütüphane öğesi olarak kabul edilmez.

O zaman, dünyanın ilk kütüphanesini kim, ne zaman ve nerede kurdu? Gelin şimdi bunu inceleyelim.

Dünyadaki ilk kütüphane Asurlar tarafından kuruldu. Bu kütüphaneyi, meşhur Asur Kralı Aşurbanipal kurdu. Milattan önce 626 yılında ülkenin başkenti olan Ninova’da kurulan kütüphanede yaklaşık olarak 30 bin üzerinde tablet yer alıyor. Tabi ki kütüphane binası günümüze kadar korunamadı. İlgili tabletler arkeolojik kazılar sonucunda bulundu.

Birçoğunuzun sıklıkla duyduğu Yaratılış ve Gılgamış Destanları Ninova kütüphanesinde yer alıyor. Tıp bilgilerinden atasözlerine kadar çok sayıda bilginin yer aldığı tabletler Dünyanın ilk kütüphanesi olan Ninova kütüphanesinde yer alıyor.

Kütüphane binasının kalıntıları İngiliz Austen Henry Layard tarafından bulundu. Bu keşif 1850 yılında gerçekleşti. Bu arkeolojik alanı görmek isterseniz Musul şehrine girmeniz gerekiyor.

Eğer arkeolojik çalışma sonucunda elde edilen tabletleri görmek isterseniz İngiltere’deki British Museum rotanızda olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here