Pal Sokağı Çocukları Kitabının Özeti

Pal Sokağı Çocukları romanı, dünya klasikleri arasında yer almakla birlikte çocukların okumayı en çok sevdiği romanlardan birisidir. Pal Sokağı Çocukları kitabının özeti, kitabı henüz okumamış olan kişilerin kitap hakkında bilgi edinmek istemesinden dolayı merak edildiğinden, sizlere kısa özet halinde Pal Sokağı Çocukları adlı kitap hakkında bilgi vereceğiz.

Pal Sokağı Çocukları yörede yer alan tüm çocuklar tarafından kıskanılan bir oyun alanına sahipti. Macun toplayanlar adında dernek kurmuş olan Pal Sokağı Çocukları, macun toplayarak bu macunları çiğnerlerdi. Pal Sokağı Çocuklarının başkanı olan Boka, neredeyse oynanan tüm oyunlarda başkanlık yapardı. Pal Sokağı Çocuklarının bu haline imrenen ve onlara özenen Botanik Bahçesi Çocukları (Kırmızı Gömlekliler) adında bir grup bulunuyordu. Botanik Bahçesi Çocukların oyun oynamak için herhangi bir oyun alanları yoktu. Bu nedenden dolayı Pal Sokağı Çocuklarına ait olan oyun alanına göz diktiler ve bu alanı almak için savaşmaya karar verdiler. Tüm bu nedenlerden dolayı savaşın başlamasına neden olacak ilk adımı Botanik Bahçesi Çocukları attı.

Pal Sokağı Çocukları arasında yer alan Nemeçek ve arkadaşlarının oyununu bozan Botanik Bahçesi Çocukları bununla yetinmeyip grubun misketlerine el koydular. İlerleyen günlerde bununla yetinmeyen Botanik Bahçesi Çocukları, Pal Sokağı Çocuklarının kalesinde yer alan bayrağı çaldılar. Bu durumda çocuklar arasında savaşın başlamasına neden olan en büyük adım oldu. Bir araya gelen Pal Sokağı Çocukları bunun kabul edilemez bir durum olduğuna karar verdiler. Bu nedenden dolayı birleşerek bir ordu oluşturdular. Ordunun tek amacı bu tarz davranışlarda bulunan Botanik Bahçesi Çocuklarına iyi bir ders vermekti.
Savaşın başladığını kabullenen Pal Sokağı Çocukları düşmanı hezimete uğratmak adına plan yapmaya başladılar. Grup içerisinde yer alan Gerek Pal Sokağı Çocuklarına ihanet ederek yapılan tüm planları düşmanı anlattı. Ayrıca oyun alanını nasıl elde edebilecekleri hakkında en ince detayları düşmana anlattı. Bu duruma çok üzülen Pal Sokağı Çocukları mecbur olarak tüm planlarını değiştirmek zorunda kaldılar.

Çalınan bayrağın bir gurur olduğunu düşünen Nemeçek ve arkadaşları, bir gece toplanarak düşman grubun yer aldığı bölgeye gittiler ve çalınan bayraklarını geri aldılar. Hasta hali ile savaşan Nemeçek, olay sırasında yakalanır ve düşmanlar tarafından ıslatılır. Savaşı Pal Sokağı Çocuklarının kazanmasına rağmen Nemeçek ağır bir hastalığa yakalanmıştır. Bu durum grup üyelerini ciddi anlamda üzmektedir. Nemeçek’i ziyarete giden Pal Sokağı Çocukları arkadaşlarının ölüm döşeğinde olduğunu görünce çok üzülürler. Grubun en zayıf ancak en önemli üyelerinden birisi olan Nemeçek, bir süre sonra hayata gözlerini yumdu. Nemeçek’in ölümünden sonra Pal Sokağı Çocuklarının içine bir hüzün dolar ve grubun başkanı olan Boka bir süre sonra oyun arsalarının üzerine bina yapılacağını öğrenir. Olay sonrasında tüm çocuklar yapılan savaşın ne kadar anlamsız olduğunu anladılar.

Pal Sokağı Çocukları kitabının en önemli özelliği çocuklara savaşın ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatmasıdır. Verilen yersiz mücadeleler sonrasında her zaman hiçbir şeyin elde edilemeyeceğinin kavranması adına yazılmış olan Pal Sokağı Çocukları kitabı, bu özelliğinden dolayı en çok okunan kitaplar listesinde yer almaya devam etmektedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here