Paraben Nedir Nerelerde Kullanılır?

Paraben, kimyasal maddeler arasında yer alan ve özellikle östrojeni taklit etmesi ile bilinen bir maddedir. Paraben maddesinin kanser yapıcı etkisinin gözler önüne serilmesinden dolayı duyarlı kişiler paraben nerelerde kullanılır sorusunu sormaktadır. Yaptığımız araştırmalar sonucunda maliyetinin aşırı derecede düşük olmasından dolayı ilaç ve kozmetik sanayisinin neredeyse her alanında kullandığını tespit ettik.

Nemlendiriciler, şampuanlar, tıraş losyonları, parfümler ve saç kremleri içerisinde ciddi oranda paraben bulunduran ürünlerdir. Aynı şekilde birçok ağrısı kesici ilaç içerisinde de bu madde yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Paraben içermeyen ürünler aransa da bu maddeyi içermeyen ürünleri bulmak gerçekten aşırı derecede zordur. Son zamanlarda yapılan kanser taramalarında bulunan tümörler incelendiği zaman şaşırtıcı bir şekilde tümörlerin içerisinde ciddi oranda paraben maddesine rastlanmıştır.

Kanser yapıcı etkisinin olduğu neredeyse her sağlık platformunda açıklandığından dolayı müşteri kaybetmemek isteyen firmalar ürünlerinin üzerine paraben içermemektedir ibaresini koymaktadır. Eğer sizlerde bu maddenin zararlarından dolayı ciddi sıkıntılar ile mücadele etmek istemiyorsanız kesinlikle bu tarz ürünlere yönelin ve yine kesinlikle merdiven altı ürünlerden uzak durun.

İlaç ve kozmetik sanayisinde parabenin kullanılmasının en büyük nedeni ilgili maddenin ürünlerini ömürlerini uzatmasıdır. Üreticiler raf ömrü uzun olan ürünler sayesinde daha az zahiyat verdiklerinden dolayı neredeyse ürettikleri her ürün içerisine paraben eklemeyi tercih etmektedir. İlgili madde insan sağlığını ciddi anlamda olumsuz etkilediğinden dolayı üreticiler firmalar ürünlerinin içerisinde bu maddenin yer aldığını belirtmek zorundadır. İlgili maddenin zararlarından kurtulmak adına aldığınız ürünlerin üzerinde yer alan bilgileri okuyan. Paraben ifadesini görmeniz halinde ise daha farklı ürünlere yönelmeye çalışın. İnsanlar paraben konusunda bilinçlendiğinden dolayı bazı kurnaz firmalar paraben ifadesi yerine methylparaben, ethylparaben, benzylparaben ve buthylparaben ifadelerini kullanmaktadır. Bu ifadeleri gördüğünüz ürünlerden de uzak durmanızda fayda var.
Paraben, kimyasal madde içeren neredeyse her ürün içerisinde yer almaktadır. Bu durumun temel sebebi de ürünlerin raf ömürlerini uzatmasıdır. Paraben adı verilen maddenin olumsuz etkilerine maruz kalmamak adına elinizden geldiğince organik ürünlere yönelmeye çalışın. Özellikle hazır olarak satışa sunulan yüz maskeleri yerine ev ortamında kendi başınıza organik ürünler ile yapacağınız cilt maskelerini tercih edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here