Sübhaneke Duası Anlamı Tecvitli Okunuşu

Namaz duaları içerisinde yer alan Sübhaneke duası özellikle anlam yönünden büyük önem arz etmektedir. Namaz sureleri içerisinde yer alan Sübhaneke duasını ezberlemek isteyen kişiler için Sübhaneke anlamı ve Sübhaneke tecvitli okunuşu hakkında bilgi vermek istiyoruz. Okur yazarlığınız yoksa sayfamızda bulunan videoyu defalarca dinleyerek duayı ezberleyebilirsiniz.

Sübhaneke Duası Okunuşu

Subhânekellâhumme ve bi hamdik ve tebârakesmuk ve teâlâ cedduk (ve celle senâuk) ve lâ ilâhe ğayruk.
Not: Ve celle senâük sadece cenaze namazlarında okunmaktadır.
Sübhaneke Duasının Anlamı: Allah’ım! Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka ilah yoktur.
Birçoğunuz Sübhaneke duasını ezbere biliyor olsa da eminiz ki çoğunuz bu duanın ne anlama geldiğini bilmiyordu. Artık hazırladığımız makale sayesinde bu duanın ne anlama geldiğini de öğrendiniz. Duanın anlamını unutmamak için bildiğiniz duaların anlamalarına zaman zaman bakın. Bu sayede öğrendikleriniz aklınızda daha uzun süre kalacaktır.

Sübhaneke Duasının Tecvitli Okunuşu

Sübhaneke duasının tecvitli okunuşunu anlatmamız için tüm tecvit kurallarını açıklamamız gerekiyor. Böyle bir şeyi uzunca anlatmamız çoğunuzun kafasının karışmasına neden olur. Bu yüzden tecvit konusunda bilgisi olmayan kişiler aşağıda yer alan videodaki duayı sürekli olarak dinlemelidir ve tekrarlar yapmalıdır. Bir süre sonra diliniz alışacağı için sizler de Sübhaneke duasını tecvitli bir şekilde okumaya başlayabilirsiniz.

Zaman içerisinde diğer namaz sureleri yani duaları da sizlerle paylaşılacaktır. Bu duanın ezberlenmesine vesile olduysak ne mutlu bizlere. Sübhaneke duası en çok bilinen dualardan birisidir. Her ne kadar Sübhaneke duası çok sayıda kişi tarafından biliniyor olsa da tecvitli okunmadığı zaman anlam kayması yaşanabilir. Bu yüzden hangi dua olursa olsun kesinlikle tecvitli okunması din alimleri tarafından tavsiye edilmektedir. Sürekli olarak duaların tecvitli okunuşunu öğrenmekte zorlanıyorum diyen kişiler tecvit kursu alarak tüm duaları tecvitli bir şekilde okuyabilirler. Bizim nasıl Türkçemizde dil bilgisi kurallarımız varsa tecvit de aslında bir nevi dil bilgisi kurallardır. Kuran son indirilen kutsal kitap olduğu için kesinlikle biz inananların tecvit konusunda da bilgili olması gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here