Telefonun icadı

Telefonun icadı 1876 yılında Alexander Graham Bell tarafından yapıldı. Telefon, bu güne kadar yapılan en önemli icatlardan birisidir. Kurulan telefon hatları ve uydu sistemleri sayesinde günümüzde iletişim çok kolay gerçekleşmektedir. Bu etkisinden dolayı bu teknoloji insan hayatını kolaylaştıran icatlar arasında yer almaktadır.

İnsanların iletişime olan gereksinimi telefonun ilk formunda kalmayıp gelişmesini sağladı. Günümüzde elde edilmiş olan telefon teknolojisi neredeyse bilgisayar teknolojisiyle yarışacak düzeydedir. Bu durum telefonun geçmişten günümüze büyük gelişme gösterdiğini gözler önüne seriyor.

Telefon Ne Zaman Kim Tarafından İcat Edildi

Ünlü bilim insanı Alexander Graham Bell tarafından 1876 yılında icat edilen telefon, en çok kullandığımız iletişim aracıdır. Telefonun icadı iletişim alanındaki en büyük devrimlerden birisi olarak kabul edilir. Telefonu gün içerisinde sıklıkla kullansak da telefonun icadı ve gelişimi hakkında net bilgilere sahip değiliz. Bu büyük teknolojinin ilk olarak nasıl ortaya çıktığı ve nasıl gelişme gösterdiğini ele alalım.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi telefon, Edinburg doğumlu Alexander Graham Bell tarafından 14 Şubat 1876 tarihinde icat edildi. Sonradan Amerikan vatandaşı olan sağır bir kıza aşık olan Alexander Graham Bell, sevgilisine olan tutkusu nedeniyle sağırlara hangi alanlarda yardımcı olabileceğini düşünüyordu.

Telefonun icadıBoston üniversitesinde ses fizyolojisi profesörü olarak görev çalıştığı yıllarda var olan sesleri mekanik açıdan tekrardan üretebilme fikri aklına geldi.

Sizlerin de bildiğiniz gibi seslerin dalga boyları bulunmaktadır. Mevcut olan bu ses dalgalarının elektrik akımına dönüştürülmesi sonucunda devrenin ucunda yer alan bir kişiye sesin aktarılması mümkündür. Alexander Graham Bell bunu aklına getiren ilk kişidir.

Alexander Graham Bell aklına gelen bu fikir doğrultusunda çalışmalar yaparken kurmuş olduğu devrede yer alan pilin içerisinde bulunan asit pantolonun üzerine döküldü. Alexander Graham Bell asistanı alan Thomas Watson’dan asistanının başka bir yerde olduğunu bilmeden yardım istedi.

Bu yardımını tabii ki o anda üzerinde çalıştığı telefonla istemişti. Olayın bir anlık rehavetiyle telefonu eline alan Alexander Graham Bell, telefon ağızlığına yanaşarak “bay watson buraya gelin” dedi.

Bu olay istemsiz bir şekilde gerçekleşmişti fakat kısa bir sonra asistan Thomas Watson oraya gelerek Alexander Graham Bell’in söylediklerinin tamamını duyduğunu belirtti. Alexander Graham Bell bunun bir şaka olacağını düşündüğünden dolayı asistanına neler söylediğini doğrulamasını söyledi. Asistan söylenenleri doğrulayınca büyük icat gerçekleşmiş oldu.

Telefonun Geçmişten Günümüze Gelişimi

Telefonun geçmişten günümüze gelişimi

İcat edilen ilk telefondan gelen sesler aşırı derecede boğuktu. Bu yüzden kullanılması pek uygun değildi. Ancak üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda Alexander Graham Bell telefonu geliştirdi. Ardından yaklaşık bir yıl sonra telefonun patentini aldı.

Tabii ki telefon zaman içerisinde çeşitli gelişmeler göstererek günümüzdeki cep telefonlarının halini aldı. Telefonun tarihsel gelişimini inceleyecek olursak telefonun tarihsel gelişimi hakkında sizlere şu şekilde bilgiler verebiliriz.

İlk telefon 1876 senesinde Alexander Graham Bell tarafından icat edilmiştir. 1915 yılına gelindiğinde ise ilk şehirlerarası görüşme yapılmıştır.

1924 yılında ilk cep telefonu icat edilmiştir. 1978 senesinde hücresel telefon sistemi Japonya’da kurulmuştur. 1991 senesine gelindiğinde GSM şirketleri kuruldu ve 1994 yılında ülkemizde Turkcell adlı şirket faaliyetlerine başladı.

Günümüzün vazgeçilmez teknolojilerinden birisi olan telefon, gelişen teknoloji sayesinde deyim yerindeyse bilgisayarların yapabildiği her işi yapabilecek konuma gelmiştir. İphone, Samsung gibi firmalar telefon gelişimi konusunda öncü kuruluşlardır. Günümüzde telefonlarla alakalı devrim niteliğindeki gelişmeler genelde bu firmalar tarafından yapılmaktadır.

Telefon Nasıl Çalışır?

Telefon nasıl çalışır

Telefonun icadı kadar telefonun nasıl çalıştığı da bilim tutkunları tarafından merak edilmektedir. Bu yüzden telefon nasıl çalışır konusuna da değinmek istiyoruz.

Telefon aracılığıyla ses enerjisinin mekanik enerjiye dönüşmesi sağlanır. Akabinde elde edilen mekanik enerji elektrik enerjisine dönüşür. Elektrik enerjisi ara elemanlar aracılığıyla başka bir yere nakledilir. Sistemin sonunda elektrik enerjisi manyetik enerji halini alır.

Oluşan manyetik enerjinin mekanik enerjiye dönüşmesi sağlanır ve mekanik enerji ses enerjisine dönüşerek kişinin konuşulanları duyması sağlanır.

Telefon Çaldığında Neden Alo Deriz?

Telefonda neden alo deriz

Dünya genelinde telefon çaldığı zaman herkes telefonu ALO diyerek açar. Peki, dünyanın her yerinde insanların neden telefonu ALO diyerek açtığını düşündünüz mü?

ALO sözünü derinlemesine bir şekilde araştırdık ve işin ucunun Alexander Graham Bell’e çıktığını gördük. ALO kelimesi, Alexander Graham Bell’in sevgilisi Allexsandra Lolita Oswaldo’nun isminin kısaltmasıdır.

Alexander Graham Bell, telefonu icat ettikten sonra ilk telefon hattını sevgilisinin evine çekti. Her gün sevgilisini arıyordu. Her telefon aramasında sevgilisine adıyla sesleniyordu. Bir süre sonra bu seslenmeyi kısaltarak söylemeye başladı. Allexsandra Lolita Oswaldo demek yerine ALO şeklinde seslendi. Günümüzde her telefonu açtığımızda ALO diye seslenmemizin temel nedeni buralara kadar dayanmaktadır. ALO kelimesi aslında bu sayede aşkı ölümsüzleştirmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here