Tuzlu su balıklarından birisi olan ton balığı, faydaları bilimsel olarak kanıtlandığından dolayı en çok yemek türü bulunan balıklardan birisidir. Ton balığının faydaları özellikle sağlık alanında kendisini kanıtlamış olan uzmanlar tarafından dile getirildiğinden dolayı bu balık en çok tüketilen balıklardan birisi haline gelmiş durumda. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler diyet listelerini hazırlarken genelde balık ağırlıklı hazırlamaktadır. Bu durumun temel sebebi de hem açlık çekmemek hem de vücut için gerekli olan maddeleri almaktır. Sizlerde diyet listenize balık eklemeyi düşünüyorsanız kesinlikle tercihleriniz arasında ton balığı yer almalıdır.

Ton balığı faydaları ile ön plana çıkan bir balık haline geldiğinden dolayı bu balığa olan talep artmıştır. Bu artış ton balığı üzerinden ciddi ekonomik gelir elde etmek isteyen kişilerin bilinçsiz avlanmasına neden olmaktadır. Su dünyası uzmanları bu bilinçsiz avlanmaların devam etmesi durumunda ton balığı neslinin her ne kadar bereketli olsa da kuruma noktasına geleceğini söylemektedir. Gelecek nesillere bu balığın faydalarını aktarabil için bilinçsiz avlanmaların kesinlikle önüne geçilmesi gerekiyor.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Ton balığı konserve olarak da satışa sunulan bir balık türüdür. Uzmanlar insanların balıktan faydalanmak adına konserve ürünlerden ziyade yeni tutulmuş olan balıkları tercih etmesini tavsiye etmektedir. Ton balığı omega-3 yağ asidi bakımından en zengin balık türüdür. Konserve ürünlerde omega-3 seviyesi ciddi oranda az olduğundan dolayı konserve olan ürünlerin pek bir faydası bulunmamaktadır. Ayrıca konserveler içerisinde yer alan ürünlerin bozulmaması adına bol yağ dökülerek konserve edilirler. Bu durum da konserve ürünlerin kalori değerlerinin yükselmesin neden olur. Yüksek kalori de sizlerin bildiğiniz gibi beraberinde kilo problemini getirir.

Ton balığı içerisinde yüksek miktarda bulunan omega-3 sayesinde kan trigliserit değerlerinin düşmesine ciddi oranda yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğundan dolayı kalp krizini engelleyici yönde etkisi vardır. Kalp damar problemi olan kişiler tüm bu nedenlerle ton balığını tüketerek sağlıklarını korumak adına bir adım atabilirler.

Tabi ki ton balığının faydaları bunlarla sınırlı değildir. İçerisinde yer alan mineral ve vitaminler sayesinde damar sertliğini ortadan kaldırıcı etkisi bulunmaktadır. Ayrıca felç ve kanser gibi insan sağlığını ciddi oranda tehdit eden birçok hastalığın da ortadan kalmasını sağlamaktadır. Yalnız insanların ton balığını alırken özellikle güvenilir satış noktalarını tercih etmesi gerekir. Ton balığı içerisinde yüksek oranda cıva depolayabilen bir balıktır. Cıva oranı yüksek olan sularda avlanan ton balıklarından insan vücuduna ilgili cıva geçecek olursa kanser hastalığı kaçınılmaz olur.
Ton balığı içerisinde yer alan yağlar cildin parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar. Düzenli olarak bu balığı tüketen kişilerin yaşlarına oranla daha genç göründükleri gözlemlenmiştir. Saçlarınızın aşırı derecede cansız görünmesinden yakınıyorsanız kesinlikle besin zincirinize ton balığını dahil etmelisiniz. Bu balık içerisinde yer alan omega-3 yağ asitleri sayesinde saçlarınızın güçlenmesini ve daha parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Uzmanlar her ihtimale karşı hamile bayanların ton balığı ve diğer balıklardan uzak durmasını tavsiye etmektedir. Bu durumun temel sebebi ise yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi ton balığının içerisinde aşırı derecede cıva bulunmasıdır. Cıva oranı yüksek olan bir balık tüketilecek olursa, dünyaya gelecek olan çocukta ciddi ve kalıcı sağlık sorunları oluşabilir. En çok tüketilen bir diğer balık türü somon balığıdır. İlgili balık hakkında bilgi almak için somon balığının faydaları konusuna da göz atmanızı tavsiye deriz.

12 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


---Sponsorlu Bağlantılar---
Taş kesilen insanlar
Bilim Pasajları
Ley hatları
Sağlık Bilgisi
Piramitlerin Sırları