güneş yön bulma

Yön bulma, özellikle kaybolma vakalarında yolunu kaybeden kişi için hayati önem arz etmektedir. Kaybolma vakaları genelde doğada gerçekleştiğinden dolayı yön bulma yöntemleri doğa referans alınarak oluşturulmuştur. Yön bulma araçları da aynı şekil çeşitli doğa olayları referans alınarak oluşturulmuştur. Dünden bu güne yapılan araştırmalar sonucunda hayat kurtaran çeşitli yön bulma yöntemleri bulunmuştur. Kaybolma olayları hepimizin başına gelebilecek bir olay olduğundan hepimizin bu yöntemleri bilmesinde yarar var.

Kaybolma olaylarında insanların en çok yararlandığı ve insanlar arasında en çok bilinen yöntem güneş yöntemidir. Güneşin doğudan doğup batıdan battığı reddedilemez bir gerçek olduğundan yön bulmak için güneşten yararlanılabilir. Güneşin doğduğu kısma sağ tarafınızı verdiğinizde karşınız kuzey, arkanız güney, solunuz batı ve sağınız doğu yönlerine denk gelecektir. Gitmeniz gereken yeri yönünü biliyorsanız bu size büyük oranda yardımcı olacaktır.

Yön Bulma Yöntemleri ve Araçları

Dünya üzerinde herhangi bir noktanın tanımlamasını rahat bir şekilde yapabilmek için yön kavramı oluşturulmuştur. Ana ve ara yönler olmak üzere toplamda 8 yön vardır.

Ana yönler: kuzey, güney, doğu ve batı olarak tanımlanan yönlendir: Ara yönler: kuzeybatı, kuzeydoğu, güneybatı, güneydoğu şeklinde tanımlanan yönlerdir. Bilgitimi.com web sitemizde yer alan yön bulma araçları kullanılarak hangi tarafın hangi yönü gösterdiği tespit edilebilir.

Pusulayla Yön Bulma Yöntemi

Pusula ile yön bulma yöntemi

Yön bulma araçları içerisinde yer alan pusula en yaygın yön bulma araçlarından birisidir. Bulunduğunuz konum ne olursa olsun pusulada yer alan ibre sayesinde her zaman kuzey yönünün ne taraf olduğu öğrenebilirsiniz.

Sadece karasal koşullarda pusula imdadımıza koşmaz. Denizlerde, havada ve karada pusula sayesinde yön tayininin yapılması mümkündür. Pusulayı yapısal olarak incelediğimizde iç kısmında mıknatısla çevrelenmiş olan bir çubuğun yer aldığını görüyoruz. Dünyanın sahip olduğu manyetik etkiyle birlikte bu çubuk hareket etmektedir. Gerçekleşen hareket sonrasında her zaman kuzey-güney doğrultusunda konumlanır. Pusula ibresinde yer alan koyu renkli kısım daimi olarak kuzey yönünü gösterir. Bu koyu renkli kısma bakılarak yön tayini yapılabilir.

Pusula kullanarak yön bulacaksanız kesinlikle pusulanın etrafta yer alan manyetik alanda etkilenmemesine dikkat etmelisiniz. Pusulanın yakınında manyetik bir alan varsa bu durum pusulanın yanlış yönü göstermesine neden olur. Doğru yönü bulmak için belirli aralıklarla pusulaya tekrardan bakılarak doğru yön belirlenmeye çalışılmalıdır.

Çubukla Yön Bulma Yöntemi

çubuk yön bulmaÇubuk yöntemi özellikle kırsal kesimde yaşayan insanların en çok kullandıkları yön bulma yöntemleri arasında yer almaktadır. Yön bulma araçları incelenecek olursa çubuk yönteminin en eski yöntemlerden birisi olduğu bilgisine ulaşılabilinir. Çubuk yöntemi ile yön tespiti için tek şart havanın açık ve güneşli olmasıdır.

Uzun bir çubuğu yere dikerek çubuğun gölgesinden yön tayini yapabilirsiniz. Öğle vaktinde bu işlemi uygulayacak olursanız en kısa gölgeye ulaşabilir ve bu gölgenin düştüğü tarafın kuzey yönü olduğunu tespit edebilirsiniz. Gölgeler üzerinde çeşitli işaretlemeler yapın ve ayaklarınızı işaretlediğiniz yerlere koyun. Bakış açınızda olan kısım kuzey yönünü göstermektedir.

Camilere Bakarak Yön Bulma Yöntemi

cami yön bulmaİslamiyet’in yaşandığı ülkelerde camilere bakılarak da yön bulunabilir. Mihrap karşısında yer alan giriş kapıları kuzey yönünü gösterecek şekilde inşa edilir. Şerefe kısmına doğru açılan kapılar ise güney yönünü gösterecek şekilde yapılmaktadır.

Camilerin olmadığı bir ülkedeyseniz kiliselere bakarak da yönünüzü bulabilirsiniz. Kiliselerde yer alan çanlar her zaman kilisenin batısına yapılır. Bu sayede batının nerede olduğunu bulmanız mümkündür. Dünya genelinde en fazla ibadet alanı olarak cami ve kilisi vardır. Bu yapılar size yön bulma konusunda yardımcı olacaktır.

Karınca Yuvalarıyla Yön Bulma Yöntemi

karınca yuvası yön bulmaHer ne kadar tarım ilaçları karınca kolonilerini yok etmeye devam etse de karınca yuvalarına bakarak da yön bulmak mümkündür. Karınca yuvaları her zaman güney yönünü göstermektedir.

Bir karınca yuvası görürseniz giriş kısmının baktığı yeri bulun. Bu yönün güney yönü olduğuna emin olabilirsiniz. Karıncaların bu tarz bir mimari yapmalarının temel sebebi sert kuzey rüzgarlarından korunabilmektir. Bu kuzey yarım kürede yer alan coğrafi alanlarda bu şekildedir. Güney yarım kürede ilgili olayın tam tersi gerçekleşir. Karıncaların tabiatı gereğince sürekli olarak aynı davranışı sergilerler. Bu yüzden karınca yuvası gördüyseniz iyi bir şekilde inceleyerek yönünüzü belirleyebilirsiniz.

Ağaç Yosunlarıyla Yön Bulma Yöntemi

ağaç yön bulmaDoğada uzun zamandan beri bir yerde sabit halde duran ağaçlara ve taşlara bakarak da yön bulunabilir. Ağaçlar ve taşlar üzerinde oluşan yosunlar her zaman kuzey yönünü gösterir.

Taşlar dış etkiler ile yerinden oynamış olabilir. Bu nedenden dolayı taşları referans alarak yön bulmanız gerekirse doğru sonuca ulaşmak için birden fazla taşı analiz etmenizde yarar var. Özellikle yapısal olarak büyük olan taşların yerinden oynaması zordur. Aynı şekilde ağaçlarında bu yüzden büyük taşları analiz ederken ağaçları da referans almanızı tavsiye ederiz.

Mezar Taşlarına Bakarak Yön Bulma Yöntemi

mezar yön bulmaBulunduğunuz yerde bir mezarlık yer alıyorsa bu mezarlıkların öncelikle Müslüman mezarımı yoksa Hıristiyan mezarımı olduklarını belirleyin.

Müslüman mezarlarında baş kısmı batı yönünü ayak kısmı ise doğu yönünü gösterir. Yer aldığınız mezarlık bir Hıristiyan mezarlığıysa baş kısımlar güney yönünü gösterir. Mezarların konumlandırılması dini açıdan önemli olduğu için kesinlikle yanlış konumlandırma yapılmaz. Bu özelliğinden dolayı yön bulma konusunda mezar taşlarına güvenebilirsiniz.

Kutup Yıldızıyla Yön Bulma Yöntemi

kutup yıldızı yön bulmaGökyüzü ile aranız iyi olup yıldızları iyi tanıyorsanız yön bulmak için kutup yıldızından yararlanabilirsiniz. Kutup yıldızı her daim kuzey yönünü gösterir. Özellikle gecelerin hava açıksa kutup yıldızını rahat bir şekilde görebilirsiniz. Havanın bulutlu olması durumunda ilgili yıldızı göremeyeceğinizden dolayı daha farklı yön bulma araçları size yardımcı olacaktır.

Kutup yıldızı gökyüzünde gördüğünüz en parlak yıldızlardan birisidir. Yıldızları daha iyi tanımak için parlaklığına göre yıldızlar makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yön bulma yöntemleri ve yön bulma araçları bu şekildedir. Zaman içerisinde yeni yöntemler geliştirilecek olursa sizlere bu yön bulma yöntemleri hakkında bilgi vermeye devam edeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here