Antibiyotik Nedir Yan Etkileri Nelerdir?

antibiyotik

Antibiyotik ilaçlar özellikle enfeksiyon meydana geldiğinde mevcut enfeksiyonu yok etmek adına sıklıkla kullandığımız ilaçlardan birisidir. Antibiyotiğin yan etkileri ciddi sorunların oluşmasına neden olduğundan dolayı antibiyotik nedir konusu merak edilenler arasında girmiş durumda. Çoğu zaman hayat kurtarıcı olarak gördüğümüz bu ilaçların vücutta ne gibi etkilere sebep olduğunu merak ediyorsanız gelin bu etkiler birlikte öğrenelim.

Her derde derman olan ilaç şeklinde isimlendirilen antibiyotik ilaçlar son asrın en büyük sağlık icatlarından bir tanesi olarak görülmektedir. İltihaplanmaların sebep olduğu rahatsızlık ve ölümlerin sayısında trajik bir azalma sağlayarak hayat beklentisini on sene çoğaltarak tıp geçmişine damgasını vurmuş olan bu ilaçlar zamanın amansız hastalığı olarak kabul gören birçok hastalığın tamamen basit bir hastalık haline gelmesini sağlamıştır.

Antibiyotik kelimesi Yunanca kelime grubu olan anti ve bios sözlerinin bir araya gelmesi ile elde dilmiştir. Antibiyotik, bir organizma tarafınca imal edilen ve bir diğer organizmaya tahribat veren materyaledir. Antibiyotiklerin %90’ı bakteriler tarafınca üretilse de birtakım sentetik antibiyotiklerde yaygın bir şekilde üretilmektedir. Bu üretilen antibiyotikler sayesinde hastalıklar ile mücadele etmek kolay bir hale gelmiştir.

1800’lü senelerin başlarında antibiyotiklere ait çalışmalar uygulanmaktadır. Arsfenamin, ilk icat edilen antibiyotik olmakla beraber frengi iyileştirmesinde yaygın bir şekilde kullanıldı ve bu hastalığın tedavisinde ilgili ilaçlar sayesinde olumlu sonuçlar alındı. Paul Ehrlich bu ilaç yardımıyla Nobel ödülünü aldı ve yüzyılın bilim insanlarından birisi olarak görülmeye başlandı. Bu ilacın kritik, hatta ölümle sonuçlanabilecek yan tesirleri nedeniyle insanoğlu üstünde faydadan fazla dezavantajı da bulunmaktadır. Sülfanilamitin, Sülfonamit grubundan olup, keşfi de neredeyse aynı senelere denk gelmektedir. Antibiyotikler birer hayat kurtarıcı olarak görülse de bilinçsiz olarak kullanıldıkları zaman ciddi sorunları beraberinde getirmektedir.
antibiyotikBununla birlikte antibiyotik ilaçlar alanındaki en mühim gelişme, Sir Alexander Fleming’in penisilini bulmasıyla birlikte olmuştur. Sir fleming, stafilokok bakterisi ile çalışırken, bakterinin imal edildiği besi yeri içerisine havadan kazara düşmüş olan bir küf sömürgesinin, bakterinin çoğalmasını engellediğini gözlemlemiştir. Penicillum notatum isimli bu küf mantarının meydana getirdiği bu nesne, 1939 senesinde Howard Florey ve ekibi tarafınca çoğaltılarak hazır duruma getirilmiştir. Antibiyotik konusunda meydana getirilen çalışmalara bundan sonrasında hızlı şekilde devam edilmiştir. Zaman içerisinde yapılan çalışmalar sonrasında günümüz de kullandığımız etki düzeyi yüksek olan antibiyotik ilaçlar bulunmuştur.

Antibiyotik ilaçlarla enfeksiyonların tedavi edilmesi

Bedenimizde oldukça fazla parazit yaşam sürmektedir. Bunlar, organizmaya faydalı tesirler de yapmaktadır. Bunu da yaşadıkları kesimde bedenimizin materyallerinden faydalanarak yaparlar. Bedenin muafiyet sistemi güçlü bir şekilde kaldıkça bu bakteriler bizlere tahribat vermezler. Buna karşılık, bedenin, yabancı canlılar tarafınca istila edilmesine iltihap denilmektedir. Bedenimiz bu canlılar ile mücadele etmek için bir müdafaa mekanizmasına haizdir. Cilt bütünlüğü, lenf düğümleri, dalak, kemik iliği ve ak küreler bunların içerisinde en mühimleridir. Yalnızca sürekli olarak parazitlerle meydana getirilen savaşımda bu mekanizmalar kafi gelmeyebilir. Bedenimiz parazitlerle savaşına yardımcı olacak nesnelere gereksinim duyar. Bu nesneler şüphesiz makalemizin de ana konusu olan antibiyotik ilaçlardır.

Antibiyotik ilaçların tesirleri

Birtakım antibiyotikler muayyen bir parazit grubuna tesir ederken diğer birtakım antibiyotikler birtakım parazit grubunu kapsayacak geniş bir tesir sınıfına muktedirdirler.
Ek olarak, birtakım enfeksiyonlarda birden fazla antibiyotiğin beraber tüketilmesi lüzumlu olabilir. Antibiyotikler iltihaplanmaların iyileştirilmesi kadar iltihap gelişmesinin de önüne geçmek maksadıyla kullanılabilirler. Enfeksiyonlar tedavi edilmediği zaman meydana gelen bölgenin aşırı derecede zarar görmesine neden oldukları gibi çevre bölgelerin de meydana gelen iltihaplanmadan aşırı derecede etkilenmelerine neden olurlar. Tüm bu nedenlerden ötürü oluşan iltihaplanmalar en kısa süre içerisinde antibiyotik ilaçların desteği ile kurutulmalıdır.

Antibiyotik ilaçların yan tesirleri

Antibiyotik kullanması sırasında, birtakım insanlarda hiç mesele yaşanmazken, birtakım insanlarda ise hafiften şiddetliye kadar farklılaşan ayrıca bazı zamanlar ölüme neden olabilecek olabilen yan etkiler meydana gelebilir. Bu nedenden dolayı tüm antibiyotik ilaçların doktor gözetiminde kullanılması gerekmektedir. Antibiyotik ilaçların ne gibi yan tesirlerinin olduğunu merak ediyorsanız gelin yan etkilerin neler olduklarını öğrenelim.

• Bulantı, istifra etme, cırcır, hazımsızlık antibiyotik ilaçların en çok gözlemlenen yan etkileridir. Özellikle aşırı derecede ishal olma nedeniyle vücudu su kaybeden insanlarda ciddi sorunlar gözlemlenir.
• Bazı antibiyotik ilaçların duyma kusurlarına neden olduğu, hatta antibiyotik ilaçlar nedeniyle bazı kişilerin kalıcı duyma problemleri yaşadığı biliniyor.
• Antibiyotik ilaçlar solunum sistemimizde de sorunların yaşanmasına neden olabilir. Bazı kişilerde bu ilaçlar solunum yolunda meydana gelen şişkinliklerden dolayı tıkanmalara neden olmaktadır.
• Antibiyotikler kan basıncısının düşmesine ve bunun akabinde tansiyon değerlerinde kısa süre aralıklarla da olsa dengesizliklerin meydana gelmesine neden olabilir.

Antibiyotik ilaçlar bir süre sonra bedenin bağışıklık sisteminin çökmesine ve bundan dolayı sürekli antibiyotik ilaçlara gereksinim duyulmasına neden olmaktadır. Bu ilaçların ilgili etkilerinden dolayı zorda kalınmadıkça antibiyotik alınmamasında fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here