Antifriz

Antifriz, radyatörde yer alan suyun donma derecesini daha düşük değerlere çekmek için kullanılır. Kimyasal olarak etilen glikol olarak bildiğimiz madde antifrizdir.

Antifriz (etilen glikol), içten yanmalı motorlarda soğutma sıvısının donma derecesini düşürmek için kullanılan maddedir. İçten yanmalı motorların büyük bölümü radyatörden gönderilen suyla soğutulur. Hava sıcaklıkları düştüğü zaman radyatörde yer alan su donabilir. Bu durum radyatörün motoru soğutmak için su gönderilememesine neden olur. Bunun önüne geçmek için suyun donma derecesini düşüren antifriz radyatördeki suya katılır.

Türkiye’nin iklimini etkileyen faktörler bariz bir şekilde hissedilmediği sürece antifriz gereksinimi yılın birkaç gününden ibaret olacaktır. Böyle olmasının temel sebebi ülkemizde sıcaklık değerlerinin sadece yılın belirli dönemlerinde sıfırın altına düşmesidir.

Antifriz kullanımı konusunda şanslı bir ülke olsak da bizim kadar şanslı olmayan birçok ülke vardır. Örneğin Rusya, Sibirya ve Almanya gibi ülkelerde kış mevsimi aşırı derecede soğuk geçer. Yılın büyük bölümünde sıcaklık değerleri sıfırın altında olur. Bu tip durumlarda yüksek ısınmadan dolayı içten yanmalı motorların hasar görmemesi için antifriz kullanılmalıdır.

Antifriz Nedir?

Antifriz nedir

Antifriz, motor soğutucusunun düşük sıcaklıklarda donmadan motoru soğutmaya devam etmesini sağlayan maddedir. Arabalarda soğutması sıvısı radyatörde yer alır. Kış mevsiminde ayaz olduğu zaman bu soğutma sıvısı donabilir. Bu tip durumlarda motor yüksek sıcaklıklara ulaşır. Yüksek sıcaklık piston gibi önemli parçaların ısınıp tahrip olmasına neden olur.

Antifriz, renksiz bir madde olup alkol çeşitleri arasında yer alır. Motorlu taşıtlarda kullanılan antifriz maddesine renklendirici eklenir. Kırmızı ya da mavi gibi renkte antifrizleri görmeniz mümkündür. Renklendirici eklenmesinin nedeni herhangi bir sızıntı durumunda sudan ayırt edilebilmesini sağlamaktır.

Antifriz Ne İşe Yarar?

Antifriz ne işe yarar

İçten yanmalı motorların çalışma esnasında yanmadan dolayı yüksek sıcaklık değerleri oluşur. Bu yüksek sıcaklık değerleri düşürülmezse piston ve motor bloğu hasar görebilir. Bunun önüne geçmek için içten yanmalı motorlara soğutma işlemi uygulanır. Motorların soğutulması radyatörden gönderilen hava ve suyla yapılır.

Kış mevsiminde don olayı olduğu zaman radyatörde yer alan su donar. Bu durum motorun çalışma sırasında soğutulamamasına neden olmaktadır. Motor soğutulamadığı için yüksek sıcaklık değerleri oluşur. Yüksek sıcaklık piston ve motor bloğu gibi ekipmanların ısınarak şekil değiştirmesine neden olmaktadır. Piston ve motor bloğunun hasar görmesi motorun çalışamamasına neden olabilir.

Piston ve motor bloğu gibi parçalar motorun en pahallı ekipmanları arasında yer almaktadır. Bu kısımlarda meydana gelen hasarlar ekonomik olarak motor sahibinin zarar görmesine neden olabilir.

Sıcaklığın aşırı derecede yükselmesi yanma odasının dahi erimesine neden olabilmektedir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için radyatörün içinde yer alan suya antifriz eklenir. Bu sayede suyun donma derecesi daha alt noktalara çekilmiş olur.

Antifriz ne işe yarar diye bir özet yapmamız gerekirse; çok düşük sıcaklık değerlerinde motoru soğutan radyatör suyunun donmasını engelleyip motorun soğumasını sağladığını söyleyebiliriz.

Antifriz, suyun daha düşük sıcaklıklarda donmasını sağladığı için radyatöre neden sadece antifriz koyulmuyor diye düşünebilirsiniz. Böyle düşünmekte gayette haklısınız. Antifriz maddesini incelediğimiz -12 santigrat derecede donduğunu görüyoruz. Belirli oranda suyla karıştırıldığı zaman elde edilen karşımın donma derecesi -37 santigrat derece oluyor.

Kısacası antifriz suyla karıştırıldığı zaman donma noktası daha düşük olan karışım elde ediliyor. Bu yüzden içten yanmalı motorlarda sadece antifriz kullanmak yerine suyla karıştırılarak kullanılmaktadır. Karışım genelde %50 su %50 antifriz olacak şekilde ayarlanmaktadır.

Antifriz Çeşitleri Nelerdir?

Antifriz çeşitleri

İnsanların büyük bölümü antifriz alırken rengine odaklanır. Aslında renginden ziyade mevcut antifrizin özelliklerine odaklanılması gerekmektedir.

Makalemizin başında antifrizin renksiz olduğunu, sonradan içine renklendirici katıldığını söylemiştik. Bu yüzden farklı özelliklere sahip olan antifrizlerin aynı renkte olma ihtimali vardır. Antifriz çeşitleri araştırılırken kesinlikle renklerine değil özelliklerine odaklanılması gerekmektedir.

1. İnorganik antifriz: parlak yeşil renge sahiptir. İçerisinde yüksek oranda demir ve alüminyum koruyucular vardır. En önemli özelliklerinden birisi metal aksamda meydana gelen korozyonu önlemesidir. Bir dolumda ortalama olarak 2 yıl kullanılması mümkündür.

2. Hibrit organik antifriz: içerisinde hem organik hem de inorganik antifriz yer alır. Piyasada sarı, turuncu, kırmızı, pembe renklerde satışı yapılmaktadır. Tüketicilerin en çok tercih ettiği antifriz çeşitlerinden birisidir.

3. Organik antifriz: içerisinde organik maddelerin yer aldığı antifriz çeşididir. Turuncu, kara yeşil ve pembe renkte olanları vardır. Organik maddeleri içermesinden dolayı çevre dostu insanların en çok tercih ettiği ürünlerden birisidir. İnorganik maddeleri içermemesinden dolayı diğer antifriz çeşitleri kadar korozyon koruyucu özelliği yoktur.

4. Nitritli organik antifriz: piyasada kırmızı ve pembe renkte ürünler vardır. Organik antifrizin içine nitrit ve molibden maddelerinin eklenmesiyle elde edilir. Piyasanın en pahallı antifriz çeşitlerinden birisidir. Motoru korumaya odaklı performansı yüksektir. Her ne kadar pahallı bir ürün olsa da özelliklerinden dolayı özellikle ağır iş makinelerinde kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here