Beyaz Lahananın Faydaları ve Zararları

Kış mevsiminin en ön plana çıkan sebzelerinden birisi olan lahana, yararları ve kısmi zararları ile insanların ilgisini çeken sebzelerden birisi haline geldi. Beyaz lahananın yararları ve beyaz lahananın zararları özellikle alternatif tıp dünyası ile yakından ilgilenen kişiler ile birlikte sağlıklı beslenmek isteyen kişiler tarafından merak ediliyor. Özellikle içerisinde barındırmış olduğu B, E, C vitaminleri ile adeta bir vitamin deposu olan lahana ayrıca organik asitler bakımından da bir hayli zengindir. Bu organik asitler vücut için faydalı olsa da nüksetmiş olan birçok hastalığın ağır bir hal almasına neden olduğundan dolayı birçok kişinin lahanadan uzak durmasına neden olmaktadır.

Beyaz lahananın faydaları ve zararları hakkında çok sayıda Birgi yer alıyor olsa da sizlerde bu sebze hakkında başka hiçbir yerde olmayan bilgileri vermek istiyoruz. Beyaz lahananın en önemli özellikleri arasında sindirim sistemini aktifleştirmesi yer almaktadır. Ünlü diyetisyenlerin büyük bölümü zayıflamak isteyen kişilere lahanayı tavsiye etmektedir. Lahana tüketen kişilerin sindirim sistemleri ciddi anlamda faal olmaya başlayacağından dolayı hızlı kilo vermek mümkündür.

Lahananın diğer bir faydası ise zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlamasıdır. Vücudunda aşırı derecede toksin bulunan kişilerin bol bol lahana tüketerek bu toksinleri atıklı bilinmektedir. Her şeyin tazesi makbul olduğundan dolayı beyaz lahanayı özellikle üretime mevsimi olan kış mevsiminde tüketiniz. Diğer mevsimlerde tükettiğiniz beyaz lahanalardan bu denli etki alamayacağınızı bilmelisiniz.

Lahananın bir diğer faydası ise hücre yenileme özelliğidir. Lahana çeşitli kürlerde kullanılarak cilt hücrelerinin yenilenmesi ve insanların genç bir görünüme kavuşması adına kullanılmaktadır. Son zamanlarda Avrupa’nın en önde gelen kozmetik firmalarının üretmiş olduğu birçok krem ve losyon içerisinde beyaz lahanaya yer verdiği biliniyor.
Toksinleri uzaklaştırma özelliğinin olmasından dolayı beyaz lahana birçok kanser türünün tedavisinde kullanılmaya başlandı. Özellikle alternatif tıp dünyasında yer alan birçok uygulamanın kanunen modern tıp alanında da kabul görmesi lahananın gün geçtikçe daha da ön plana çıkmasına vesile olmaktadır. Bu mucizevi özelliklere sahip olan sebzenin ayrıca romatizma ağrılarına da iyi geldiği bilimsel açıdan kanıtlandı.

Kalp krizi gibi ciddi sıkıntıları da engellediği bilinen beyaz lahananın ayrıca sivilceleri yok ettiği biliniyor. Beyaz lahana ile yapacağınız cilt maskeleri sayesinde özellikle ergenlik döneminde çıkan sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz. Hücre yenileme özelliği olduğu için sivilce lekelerinin de ortadan kalmasına vesile olacaktır.

Çorbası, salatası, turşusu, yemeği ve sarması yapılan beyaz lahananın bu kadar yararı olduğu gibi zararı da bulunmaktadır. En büyük zararları arasından aşırı derecede gaz yapması yer alıyor. Ülser gibi mide problemi olan kişiler beyaz lahana tükettikleri zaman midelerindeki yanma oranı artacaktır. Her şeye rağmen lahana tüketmeyi istiyorsanız önce lahanayı haşlayın ve haşlanma sonucunda açığa çıkan suyu dökün. Bu suyu dökmeniz lahananın gaz yağma oranını ciddi derecede düşürecektir. Beyaz lahananın faydaları ve zararları bu şekildedir. Bilim dünyasında bu sebze ile ilgili bir gelişme olması durumunda sizlere bilgi verilmeye devam edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here