Cildin erken yaşlanması

Yaşlılık etkileri ilk olarak kendisini ciltte gösterir. Bu belirtilerin erken dönemde ortaya çıkması cildin erken yaşlanması olarak tanımlanır. Bu yaşlanma belirlerinin ortaya çıkmasına neden olan çeşitli faktörler bulunur. Kişisel bakım konusunda yapılan basit hataların bu tip erken yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olduğu biliniyor.

Kimse genç olmasına rağmen yaşlı görünmek istemez. Bu yüzden birçoğumuz kozmetik ürünler kullanmaktayız. Cildi besleyici yönde etkisi olan çeşitli kozmetik ürünleri kullanıyor olmamıza rağmen cildimizde yaşlanmalar meydana geliyorsa bu durumu etkileyen çeşitli faktörlerin olduğunu söyleyebiliriz.

Cildin erken yaşlanmasının nedenleri üzerinde araştırma yaptığımızda kendimizin de yapmış olduğu çeşitli hataları gözlemledik. Yapılan bu hatalar yaşam standardından çıkarılacak olursa cildin erken yaşlanmasının önüne büyük ölçüde geçirebilmektedir. Kırışıklığa iyi gelen yağlar sayesinde cildinizin yaşam bulmasını sağlayabilirsiniz.

Ciltte Erken Yaşlanma Nedenleri

Cildin erken yaşlanmasının nedenleri

Yaşlanma er ya da geç herkesin karşılaşacağı bir durum olsa da yaşlılık belirtilerinin erken dönemde ortaya çıkmasına neden olan faktörler vardır. Eğer erken yaşlardayken yaşlı görünmeyi istemiyorsanız, kötü etkilere sahip olan bu faktörleri hayatınızdan çıkarmalısınız.

1. Sigara kullanımı

Cildin en önemli düşmanları arasında sigara yer almaktadır. Sigara içen kişilere bakacak olursanız ciltlerinde ciddi oranda sararmaların meydana geldiğini görebilirsiniz. Tabii ki sigara içenlerde sadece ciltte yaşlanma ortaya çıkmaz. Ayrıca sigara içilen ortamda uzun süre durulursa da sigara etkisiyle ciltte yaşlılık belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

Sigaranın içerisinde çok sayıda zehirli madde bulunmaktadır. Sigara içen ve sigara içilen ortamda bulunan kişilerde ciltlerinde ciddi bir zehir birikimi meydana gelir. Bu durum da çeşitli yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur.

Bu yüzden sigara cildin en büyük düşmanıdır. Bu kötü etkilerden kurtulmak için sigarayı bırakmanız ve sigara içilen ortamlarda durmamanız gerekmektedir. Bu sayede sigaranın yaşlanmaya olan etkilerini büyük oranda ortadan kaldırabilirsiniz.

2. Solaryumda uzun süre kalınması

Olduğundan daha fazla esmer görünmek isteyen birçok kişi kolay yoldan esmerleşmek için solaryuma girmektedir. Solaryum cildin nefes alıp vermesini ciddi anlamda sınırlandırır. Bu da cilt hücrelerinin zarar görmesine ve yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur.

Esmerleşmek adına cildinizin zarar görüp yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep olabilirsiniz. Tabii ki bu durum aşırı derecede fazla solaryuma giren kişiler için geçerlidir. Fazla solaryuma girilmesi ciltte kısmi yanıkların da meydana gelmesine ve kişinin olduğundan daha fazla yaşlı görünmesine neden olacaktır.

3. Nemsizlik kaynaklı cilt kurumaları

Cildin en önemli besin kaynağı nemdir. Cildi kuru olan kişilerde yaşlılık belirtileri daha fazla ortaya çıkar. Bu yüzden birçoğumuz cildimizi nemlendirmek adına çeşitli kremler kullanmaktayız. Kullanılan bu kremler cildin doğal yağının kaybolmasına ve cildin zarar görmesine neden olmaktadır. Bu yüzden uzmanlar cildi nemlendirmek için krem kullanmak yerine cildin doğal bir şekilde yağlanmasını sağlayarak cildi nemlendirmenin daha önemli olduğunu belirtiyor.

Doğal yollarla cildinizi nemlendiremiyorsanız, e vitamini bakımından zengin olan kremleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

Cildi nemlendirme konusunda tavsiye edilen çok sayıda kür bulunmaktadır. Bu kürler cildin zarar görmesine de neden olabilir. Cilt uzmanları yapılan kürlerin cilt üzerinde maksimum 20 dakika durmasını ve daha sonra suyla arındırılmasını tavsiye ediyor. Cildinizi seviyorsanız yapmış olduğunuz kürleri 20 dakikadan fazla cildinizde tutmamaya özen gösterin.

4. Cilt üstünde kir birikimi

Cilt üzerinde kirlerin birikmesi, cildin nefes alıp vermesini engeller. Bu yüzden cildin periyodik olarak temizlenmesi gerekmektedir. Cildi temizlemek için geliştirilmiş olan kozmetik ürünlerde çok sayıda asit bulunduğundan dolayı uzmanlar cildi gülsuyu ile temizlemeyi tavsiye ediyor.

Sizler de asit oranı yüksek olan kozmetik ürünleri kullanmak yerine cildinizi doğal bir şekilde üretilen gül suyu ile temizleyebilirsiniz.

5. Sağlıksız beslenme

Cildin erken yaşlanmasının nedenleri arasında kişinin sağlıksız bir beslenme alışkanlığının olması da bulunmaktadır. Eğer yaşlanmayı geciktirecek yönde etkisi olan besinler bakımından zengin bir beslenme zinciri oluşturacak olursanız, cildinizde yaşlanma daha ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar.

Zerdeçal, avokado ve turunçgiller cildin yaşlanmasını engelleyen ve geciktiren en önemli besinler arasında bulunmaktadır. Bu etkilere sahip olduğundan dolayı yaşlanmayı geciktiren besinleri kesinlikle beslenme zincirinize eklemeye özen gösterin. Bu sayede daha uzun yıllar boyunca genç bir şekilde kalabilirsiniz.

Cilt Yaşlanması Nasıl Durdurulur?

Cilt yaşlanması nasıl durdurulur

Erken dönemde ortaya çıkan cilt yaşlanması, kişinin kendisine olan güveninin azalmasına ve hayata küsmesine neden olur. Bu yüzden ister istemez cilt yaşlanması nasıl durdurulur hakkında bilgi arayışına girer. Sizler de erken dönemde olduğunuzdan daha yaşlı görünmek istemiyorsanız vereceğimiz uyarılara dikkat edin. Cildinizin sarkık olmasından yakınanlarınız varsa kollajen arttırıcı yiyecekler sayesinde cildinize mukavemet kazandırabilirsiniz.

 • Güneş cildin dostu olduğu kadar düşmanıdır. Uzun süre güneş ışığı altında kalmamaya özen gösterin.
 • Cildin nem oranını sağlamak için gün içerisinde minimum 2,5 litre su için.
 • Sigaranın olumsuz etkilerinden kurtulmak için sigarayı bırakın ve sigara içilen ortamlardan uzak durun.
 • Yüksek oranda kafein ve alkol içeren besinleri tüketmeyin ya da tüketimine sınırlama getirin.
 • Cildin rahat nefes alması için kozmetik ürünleri özel günler dışında kullanmayın.
 • İnsanın en büyük düşmanı strestir ve kısa süre içerisinde yaşlandırır. Bu yüzden stresli yaşam yerine durağan bir yaşamı tercih edin.
 • Metabolizma hızınızın yüksek olması için gün içerisinde spor ve çeşitli egzersizleri yapın.
 • Cilt üstünde yer alan toksinleri uzaklaştırmak için belirli aralıklarla saunaya girin.
 • C ve E vitamini bakımından zengin olan kremleri, kürleri cildinizi beslemek için kullanın.
 • Kuru hava cildi de kurutur. Bu yüzden yaşam alanlarınızdaki havayı nemlendirin.
 • Vücutta yer alan toksinleri uzaklaştırmak adına C vitamini açısından zengin besinler tüketin.
 • Banyo sırasında cildinizi keseleyin. Keseleme sayesinde cilt üstünde yer alan ölü deriyi kaldırıp canlı derinin ortaya çıkmasını sağlayın.
 • Sadece cildiniz için değil genel durumunuz için sağlığınızı önemseyin ve bu doğrultuda değişiklikler yapın.

Cildin Erken Yaşlanmasını Önleyen Vitaminler

Cildin erken yaşlanmasını önleyen vitaminler

Meyve ve sebzelerde yer alan bazı vitaminler, yaşlılık belirtilerinin erken dönemde ortaya çıkmasını engellemektedir. Bu yüzden bu yiyecekler cilde faydası olan yiyecekler arasında yer alır. Cildinizle alakalı sıkıntılarınız varsa sizler de beslenme zincirinize bu yiyecekleri ekleyebilirsiniz.

 • A vitamini: kabak, havuç, domates, kavun, kayısı, mercimek, karpuz
 • B vitamini: balık, peynir, buğday, bulgur, yumurta hurma
 • C vitamini: portakal, çilek, limon, biber, greyfurt
 • D vitamini: uskumru, yumurta, yoğurt, maydanoz, yulaf
 • E vitamini: kuşkonmaz, fındık, ceviz, badem, mango

Ciltte Doğal Yaşlanma Nasıl Yavaşlatılır?

Ciltte doğal yaşlanma nasıl yavaşlatılır

Yaşlanma tamamen ortadan kaldırılamaz ancak yaşlılık belirtilerinin erken dönemde ortaya çıkmasını engellemek yani süreci yavaşlatmak mümkündür. Doğal yaşlanmayı yavaşlatmak için şunları yapabilirsiniz.

 • Öğle saatlerinde, güneşin yoğun olduğu zamanlarda dışarı çıkmayın.
 • Sigara içmeyin ve sigara içilen ortamlarda durmayın.
 • C vitamini içeren sebze ve meyleri kullanarak cilt kürleri yapın.
 • Şeker, tuz ve yağ oranı yüksek olan besinleri tüketmeyin. Bunlar yerine Akdeniz usulü bir beslenme alışkanlığı edinin.
 • Cildin nemli kalması adına gün içerisinde bol miktarda su için. Gerekli mineralleri almak adına maden suyu tüketin.

Yapılan araştırmalara göre kadınlar erkeklere oranla daha erken çökmektedir. Kadınların cildinin erkeklere oranla narin olması ve doğum esnasında ciltte meydana gelen gerilmeler bunda etkilidir. Kadınların bu yapısal özelliğinden dolayı cildin erken yaşlanmaması adına erkeklere oranla daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here