Eski ve Yeni Ölçüm Araçları Nelerdir?

Eski ve yeni ölçme araçlarını karşılaştırmak isteyen kişiler öncelikle ölçme işini yapmak için kullanılan araçların neler olduğunu bilmelidir. Eski ve yeni ölçme aletleri temelde aynı işlevleri yapsa da yeni ölçü aletlerinde hata oranı daha azdır. Tüm bu nedenlerden dolayı sizlere eskiden kullanılan ve günümüze kullanılan ölçü araçları hakkında bilgi vereceğiz.

Eski ölçüm aletlerinin günümüzde kullanılmıyor olmasının en büyük nedeni Avrupa ülkeleri ile birliğin sağlanmak istenmesidir. Ölçme aletlerinde bu denli köklü değişiklikler Mustafa Kemal Atatürk zamanında yapılmıştır ve bu sayede uluslar arası alanda meydana gelen karmaşaların ciddi anlamda önüne geçilmiştir. Ölçü aletlerinde değişiklik yapmadan evvel Mustafa Kemal Atatürk eski ve yeni ölçüm aletlerini karşılaştırdı. Bu karşılaştırma sonrasında eski yöntemlerin ciddi derecede haksızlıkların oluşmasına neden olduğunu gözlemleyince ölçü aletlerinin değiştirilmesine karar vermiştir.

Eski ölçü aletlerini ele alacak olursak, yapılan ölçümlerin kişiden kişiye farklılık gösterdiğini anlayabiliriz. Örneğin İstanbul’da ölçülen bir top kumaş ile Sakarya ilinde ölçülen bir top kumaşın uzunlukları eşit değildir. Bu durum da ticaret alanında çeşitli sıkıntıların meydana gelmesine neden oluyordu. Büyük bölümünüz yeni nesil olarak kabul edildiğinden dolayı eski ölçme aletleri hakkında bilgi sahibi değilsinizdir. Bu yüzden sizlere eski ve yeni ölçme aletlerini sunmak istiyoruz.

Eski Ölçü Aletleri

Arpa: Ağırlık ölçü aleti olarak kullanılmaktaydı. 1 arpa ortalama olarak 0,046 gram olarak kabul ediliyordu ve kıyaslama yöntemi ile diğer maddelerin ağırlıkları hesaplanıyordu. Her arpa tanesinin ağırlığı aynı olmadığından dolayı da haksızlıklar meydana geliyordu.
Bakray: Ağırlık ölçmede kullanılmaktaydı.
Batman: Ağırlık ölçümünde kullanılır ve günümüzde karşılığı 7,697 kilogram civarındadır.
Çeki: Ağırlık ölçme de kullanılır günümüzdeki karşılığı 225,789 kilogramdır.
Dirhem: Ağırlık ölçmede kullanılır. Günümüzdeki karşılığı 3,207 gramdır.
Fitil: Ağırlık ölçmede kullanılır. 1 bakray 4 fitil olarak kabul edilir.
Kantar: Ağırlık ölçmede kullanılır. Günümüzdeki karşılığı 56,449 kilogramdır.
Kırat: Cisimlerin ağırlıklarını ölçmede kullanılmaktaydı. Modern ölçme yöntemlerinde karşılığı 0,2004 gramdır.

Yeni Ölçü Aletleri

Terazi: Modern yöntemler arasında en çok kullanılan ölçme aletidir ve ağırlık ölçmede kullanılır.
Kantar: Aşırı yüksek ağırlığa sahip olan şeyleri ölçmede kullanılmaktadır.
Tartı: Birçoğumuzun kaç kilo olduğunu öğrenmek için kullandığı bir alettir.
Metre: Cisimlerin uzunluklarını ölçmek için kullanılmaktadır.
Litre: Sıvı ölçü birimi olup en çok kullanılan ölçü aletidir.
Saat: Zamanı ölçmek için kullanılır.
Derece: Maddelerin ve ortamların sıcaklık değerlerini öğrenmek için kullanılmaktadır.

Eski ve yeni ölçüm araçları genel hatlarıyla bu şekildedir. Bu aletler dışında daha birçok alet kullanılmış ve kullanılmaya devam etmektedir ancak insanlar arasında en çok kullanılanları bu şekildedir. Eski ve yeni ölçüm araçlarını karşılaştırma konusunda sizlerde düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here