Retro Dekorasyon Nedir Nasıl Yapılır Örnekleri

retro dekorasyon nedir nasıl yapılır örnekleri

Retro dekorasyon, özellikle 1950’li yıllarda kullanılmış olan mobilya tarzlarının günümüze uyarlanması şeklinde ifade edilir. Retro dekorasyon örnekleri incelendiğinde bu dekorasyon türünün evi tamamen retro tarzında donatmak olmadığını görüyoruz. Evinizde retro dekorasyon yapacaksanız yani klasik bir görünüm tercihinizse sadece belirli noktalarda bu tarzı uygulamanız gerekmektedir. Retro dekorasyon nasıl yapılır konusunda verilen bilgiler de bu yönde olacaktır.

Her alanda olduğu gibi dekorasyon alanında da eskiye olan ilgi giderek artıyor. Evlerini modern tarzda dekore eden kişiler bir süre sonra bundan sıkılıp klasik bir hava elde etmeye çalışıyor. İşte bu evrede de devreye retro dekorasyon giriyor. Retro dekorasyon denildiği zaman birçok kişinin aklına eskiyi çağrıştıran mobilyalar gelse de kesinlikle retro dekorasyonlarda parlak renklerin kullanılması önemlidir. Yani 1950’li yıllarda kullanılan mobilyaları alıp direkt olarak dekorasyon içerisinde kullanmayacağız. Bunun yerine bu eski tarz mobilyalar alınır ve canlı renklere boyanarak günümüzün modası haline getirilir. Bu sayede hem klasik hem de modern görünümde bir dekorasyon oluşturulur.

Retro Dekorasyon Nedir?

retro dekorasyon nedir

Retro dekorasyon, eski zamanlarda kullanılmış olan mobilya gibi dekorasyon ürünlerinin alınıp dünümüz modasıyla özdeşleştirilmesidir. Özellikle klasiklerden hoşlanan kişiler iç dünyasını daha iyi yansıtmak adına retro dekorasyona ilgi gösteriyor. Bu dekorasyon uygulaması yapılırken kesinlikle evin her noktası klasik mobilyalarla donatılmamalıdır. Modern çizgilere yer vermeniz de gerekmektedir. Evini tamamen retro tarzı ile donatan kişiler bir süre sonra bu durağanlıktan sıkılarak dekorasyonu tamamen değiştirmek istemektedir. Bu tip durumlarla sıklıkla karşılaşıldığı için retro dekorasyonunu düşünen kişiler kesinlikle dekorasyondaki tüm ayrıntıları ele almalıdır. İleride pişman olmamak adına buna dikkat etmelisiniz.

Retro Dekorasyon Nasıl Yapılır?

retro dekorasyon nasıl yapılır

Retro dekorasyon yapmak için kişinin ilk olarak eski yıllarda kullanımı yaygın olan mobilya gibi dekorasyon ürünlerini temin etmesi gerekir. Kullanılabilir durumda olan retro tarzı dekorasyon ürünlerini bulmak gerçekten de zordur. Özellikle kinci el eşya satışı yapan işletmelerde bu tarz mobilyalar yer alıyor. Bu mobilyaları aldıktan sonra gerekli bakım ve boyama işlemleri yapılıp günümüz modasıyla özdeşleştirilebilir ve sonrasında dekorasyonlarda kullanılabilir.

İnsanların retro dekorasyon yaparken ürün temin etmekte zorlandığını gören birçok firma, günümüz teknolojisini kullanarak eski mobilya tarzlarını tekrardan üretmeye başladı. Eğer ikinci el eşya satan yerlerden bu tarz ürünlerini elde edemezseniz, birçok mobilya firmasından da ilgili ürünleri almanız mümkündür. Retro dekorasyon yaparken tablo, biblo, koltuk, vitri, masa, sandalye ve orta sehpa gibi ürünler tasarımın ön plana çıkmasını sağlar. Bu yüzden bu saymış olduğumuz ürünleri alırken diğerlerine göre daha dikkatli olmalısınız.

Retro dekorasyon kişinin kendi ruh halini yansıttığı için mimarlardan destek alınmasını tavsiye etmiyoruz. Yani kesinlikle kendi dekorasyonunuzu kendiniz yapmalısınız. Bu sayede daha başarılı ve sizi mutlu edecek yönde sonuçlar alabileceğinize emin olabilirsiniz. Retro tarzında kullanılan renklerin canlı olması önemlidir. Bu yüzden sarı, mor, yeşil, turuncu ve kırmızı renklere ağırlık vermelisiniz.

Retro Dekorasyon Örnekleri

Retro dekorasyon uygulanacaksa kesinlikle dekorasyon çalışmalarına başlamadan önce daha önceden yapılmış olan retro dekorasyon örnekleri incelenmelidir. Bakacağınız örnekler kesinlikle sizlerin ilham kaynağınız olacaktır. Bunun bilincinde olduğumuzdan dolayı sizlere retro tarzını yansıtan salon, mutfak ve misafir odası gibi yaşam alanlarının dekorasyon örneklerini sunacağız.

Retro dekorasyon yapma niyetindeyseniz ve bir türlü içerisinden çıkamadığınız durumlar varsa aklınızdaki dekorasyonları bizlerle paylaşın. Bizler de sizlere elimizden geldiğince bu konu hakkında aydınlatıcı bilgiler vermeye çalışacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here