Kantaron Yağının Faydaları Zararları

kantaron yağının faydaları zararları

Kantaron yağı, kantaron bitkisinden elde edilen bir yağdır. Kantaron yağının faydaları çok eski zamanlardan beri bilindiği için tedavi etme amacıyla kullanılmaktadır. Kantaron yağının yararları sayılırken en fazla cilde olan yararları üzerinde durulur çünkü bu yağ çeşitli cilt hastalıklarının tedavi edilmesinde etkilidir. Kantaron yağı antioksidan özelliği olan şifalı yağlardan birisidir. Bu özelliği sayesinde vücutta yer alan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Mikropların da yok olmasını sağlayan bu şifalı yap, özellikle yaygın bir şekilde egzamaların tedavi edilmesinde kullanılır.

Doğada kendiliğinden çıkan sarı kantaron çiçeklerinin özel olarak işlenmesiyle elde edilen kantaron yağı, yaların kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlar. Sakincileştirici etkisi olduğu için stres yaşayan kişilere de önerilen bu yağı sizler ev ortamında yapmak istiyorsanız, bahçenize ekeceğiniz sarı kantaron tohumlarıyla bu bitkiyi üretip yağını alabilirsiniz. Son zamanlarda şifalı yağların ilgi görmesi nedeniyle piyasaya çok sayıda sahte ürün sokuldu. Bu sahte ürünler arasında kantaron yağı da yer alıyor. Eğer imkanınız varsa sizler bu yağı kendiniz üretmeye çalışın. İmkanınız yoksa sadece kalitesine güvendiğiniz firmalardan bu yağı temin edin. Kantaron yağının faydaları gözlemlenince sizler de bu şifa kaynağını evinizde bulunduracaksınız.

Kantaron yağının faydaları

kantaron yağının faydaları

Kantaron yağı yaraların kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlar. Hijyenik olarak üretilmesi durumunda açık yaralar da dahi kullanılabilir. Cilt üzerinde yer alan mikropların ölmesini ve oluşan enfeksiyonların kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlayan bu yağ, birçok cilt hastalığının tedavisinde kullanılır. Kantaron yağının faydaları elbette bunlarla sınırlı değildir. Bu yağın faydaları maddeler halinde ele alınacak.

  • Mikrop öldürücü: antiseptik özelliği taşımasından dolayı mikropların yok olmasını sağlar. Ayrıca mikrop kaynaklı oluşan enfeksiyonların bu sayede iyileşmesine yardımcı olur.
  • Hücre yenileyici: kantaron yağının hücreleri yenileyici özelliği vardır. Bu yağ sayesinde cildinizin üzerinde yer alan ölü hücreleri yok edip yerlerine yeni hücrelerin üretilmesini sağlayabilirsiniz. Hücre yenileyici özelliği olduğundan dolayı yaraların da iyileşmesini sağlamaktadır.
  • Mide ağrısı: kantaron yağı sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar. Ülser ve reflü gibi hastalıklar nedeniyle meydana gelen mide ağrılarını geçirmektedir. Modern tıp dünyasındaki tedavilere ek olarak bu etkisinden dolayı kullanılır.
  • Yanık tedavisi: kantaron yağının hücre yenileyici özelliği olduğu için yanıkların da kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlar. Ayrıca cilt üzerinde iltihaplanmaların oluşmasını engeller. Yanıklar genellikle iltihaplanmaya müsait yaralardır. Kantaron yağı iltihaplanmaların oluşmasını engelleyerek yanıkların hızlı bir şekilde iyileşmesini ve yanık nedeniyle minimum oranda izlerin meydana gelmesini sağlar.
  • Kan şekeri: diyabet hastalarında sıklıkla kan şekeri yükselir ve bu durum kişinin sağlık kalitesinin düşmesine neden olur. Kantaron yağı içeriğindeki maddeler sayesinde kandaki şeker oranını düşürerek kişinin yaşam kalitesinin artmasını sağlar.
  • Kanamalar: kantaron yağı damarların daralmasını sağlayıp kanamaların durmasına yardımcı olur. Kanın pıhtılaşması ile alakalı sorunları olan kişiler kantaron yağı sayesinde oluşan kanamaları durdurabilir. Birçok bilim insanı iç kanamalara karşı da iyi geldiğini belirtmektedir.
  • Romatizma: havalar bulutlandığı zaman oluşan basınç farkından dolayı romatizması olan kişilerde çekilmez ağrılar baş gösterir. Bu ağrılardan kurtulmak için kantaron yağı kullanılabilir. Ağrının olduğu yere bu yağla masaj yaparsanız ağrılarınızın hafiflediğini görürsünüz.

Kantaron yağının zararları

kantaron yağının zararları

Kantaron yağının bu kadar faydası olsa da bilinçsiz bir şekilde kullanılması durumunda kantaron yağının zararları ortaya çıkar. Bu yüzden uzmanlar günde 1 şeker kaşığından fazla kullanılmaması gerektiğini belirtmektedir. Kantaron yağını kullandıktan sonra genel sağlığınızda ciddi olumsuzluklar meydana gelecek olursa bu durum hakkında doktorunuza danışın. Ayrıca bu yağı doktor tavsiyesi olmadan kullanmayın.

Kantaron yağı çok fazla tüketilecek olursa bu durum neticesinde çeşitli sorunlar ortaya çıkar. Kişinin reflekslerine hükmedememesi, aşırı halsizliği oluşması ve cilt üzerinde kızarıklıkların meydana gelmesi kantaron yağının zararları arasında yer alır. Cildiniz aşırı derecede hassassa bu yağı cildinize uygulamadan önce açmanızı tavsiye ederiz. Örneğin içerisine su katarak bu yağın incelmesini sağlamanız mümkün. Kantaron yağı alerjik reaksiyonların meydana gelmesine de neden olabilir. Bu yağı az miktarda kullanmanıza rağmen cildinizde rahatsız edici değişimler meydana gelirse bu yağa karşı alerjiniz var demektir. Bu tip durumlarda kesinlikle kantaron yağının kullanımı sonlandırılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here