Kan Şekerinin Yüksek Olmasının Belirtileri

Kan şekerinin yüksek olmasının zararları hafife alınmayacak kadar önemli olduğundan dolayı kan şekerinin yüksek olmasının belirtileri ortaya çıktıktan sonra hastalıkla mücadeleyi etkinleştirmek için önlemler alınmalıdır. Kan içerisinde yer alan şeker normal şartlarda insanın gereksinim duymuş olduğu enerjiyi karşılamada kullanılır ancak şeker oranının yükselmesi beraberinde ciddi sağlık sorunlarını getirmektedir. Metabolizma faaliyetlerinin sekteye uğramaması için bu yüzden kan şekerinin daimi olarak dengede tutulması önemli bir husustur.

Kan şekerinin dengelenmesinde insülin önem arz eder. Kandaki insülin oranı azaldığında kan şekerinde yükselme meydana gelir. Eğer kişi insülin üretimini tetikleyici şeyleri beslenme zincirine eklerse insülin üretimi artar ve bu sayede kandaki şeker oranı azalır. Kan şekerinizin yüksek olmasından dolayı çeşitli yakınmalarınız mevcutsa kesinlikle bu tarz yiyecekleri beslenme zincirinize ekleyin. Özellikle kuşkonmaz adlı bitki türünün şeker oranını dengeleme konusunda etkili olduğunu unutmayın.

Yüksek Kan Şekeri Belirtileri

En ciddi kansal kaynaklı rahatsızlıkların başında kan şekerinin yüksek olması yer alır ve bu sorun beraberinde çeşitli yan etkileri meydana getirerek çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Kan şekerinin yükselmesinden en çok iç organlar olumsuz etkilenir. Bu soruna müdahale edilmemesi halinde iç organların iflas etmesi dahi mümkündür. Bu yüzden bu sorun kesinlikle önemsenmeli ve tedavisi yapılmalıdır. Aksi takdirde meydana gelen tahribatlardan dolayı ortaya çıkan kalıcı problemler ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Gelin ilgili sorunu saptamak adına yüksek kan şekeri belirtileri nelermiş öğrenelim.

Yüksek kan şekeri belirtileri arasında kişinin sürekli olarak kendisini yorgun hissetmesi baş sırada bulunur. Ayrıca yükselme meydana geldiği dönemlerde idrara çıkma oranında artış gözlemlenir. Sürekli uyuklama haline paralel olarak sürekli bir şekilde susamaya başladıysanız büyük ihtimal bu durum kan şekerinizin yükselmesinden kaynaklanıyordur. Ağır kurulu, kaşıntı ve şiddetli baş ağrıları da tüm belirtiler ile birlikte ortaya çıkıyorsa kısa zaman içerisinde kan şekeri ölçümü yaptırmanız gerekmektedir. Tabi bu saydıklarımız ilk olarak ortaya çıkan belirtilerdir. Türk halkı olarak doktora gitmeyi pek sevmediğimizden dolayı hastalıklarımız ilerlediği zaman tedavi süreci başlamaktadır. Bu sorunun da ilerleyen dönemlerdeki etkileri değişmektedir. Makalemizin devamında ilgili sorunun ilerleyen dönemlerdeki etkileri hakkında da bilgiler yer almaktadır.

Arterioskleroz: Kandaki şeker oranı arttıkça bu durum arterlerde sertleşmelerin meydana gelmesine neden olur ve bu soruna tıp dünyasında arterioskleroz denilmektedir. Kan damarlarında meydana gelen bu kalınlaşma ve sertleşme kan damarlarının daralmasına ve vücudun çeşitli yerlerine kanın yeterli oranda taşınamamasına neden olmaktadır. Bu durumdan en çok beyin ve kalp etkilenir. Yüksek kan şekerine bağlı olarak arterlerde sertleşme meydana geldiği zaman çeşitli kalp hastalıklarının ortaya çıkması ve felç gibi durumların görülmesi bundan kaynaklanmaktadır.

Böbrek yetmezliği: Kan şekeri yükseldiğinde böbreklerde fonksiyonel bozukluklar meydana gelir ve bu durum böbreklerin düzgün çalışmamasına neden olur. Böbrekler kanı süzme görevini üstlendiklerinden dolayı yüksek kan şekerinden dolayı aşırı derecede yorulurlar. Bu durum da zaman içerisinde böbrek yetmezliğine neden olur. Tedavisi yapılmayan yüksek kan şekeri vakalarında böbrek yetmezlikleri sıklıkla ortaya çıkmaktadır.

Göz hastalıkları: Kan şekerinin yükselmesi retinada tahribatların meydana gelmesine neden olmaktadır. Kişinin bulanık görmeye başlaması ya da normal renkleri olduğundan daha koyu renkte görmesi retinada meydana gelen bu tahribattan dolayı ortaya çıkıyor. Bu durum kişinin bir objeye odaklanmasında sorun yaşamasına da neden olmaktadır. Süreç uzarsa yani tedavi gerçekleşmezse körlük gibi durumların da ortaya çıkma ihtimali bulunmaktadır.

Diyabet: Kan şekerinin yükselmesi zaten diyabet hastalığının ortaya çıkması anlamına gelmektedir. Yani makalemizin başından beri anlatmış olduğumuz sorun diyabet adı verilen bu sorundur. İnsülinin pankreas tarafından yeterli oranda üretilmemesiyle ortaya çıkan bu hastalık görüldüğü üzere birçok ciddi sağlık probleminin de ortaya çıkmasında rol oynamaktadır.

Bağışıklık sistemini zayıflatma: Yüksek kan şekeri olan kişilerin bağışıklık sistemleri zayıflar. Özellikle iltihaplı hastalıklar ile mücadele etmeleri zor hale gelir. Bu yüzden bu sorunu olan kişilerin sıklıkla hasta oldukları gözlemlenir. Eğer yüksek kan şekeri değerlerine sahipseniz bu durum sıklıkla hasta olmanıza neden olacaktır. Bu yüzden bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayacak besinleri bol miktarda beslenme zincirinize eklemelisiniz. Bu sayede bağışıklık sisteminizi hastalıklara karşı daha güçlü hale getirebilirsiniz.

Kan şekerinin yüksek olması görüldüğü üzere çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu problem ile tek başınıza mücadele etmeniz mümkün olmadığı için kesinlikle bir uzmandan destek almalısınız. Sadece şifalı bitkilerden yararlanılarak kan şekerinin düşürülmesi pek mümkün değildir. Ayrıca doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları kullanmanız şarttır. Kan şekeri en çok böbrekleri olumsuz etkiler. Alacağınız ilaçlar da böbreklerinize ekstra yük binmesine neden olur. Bu yüzden kan şekerinin yüksek olmasından dolayı sıkıntıları olan kişiler ekstra olarak böbreklerini korumak adına önlemler almalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here