Kivinin Faydaları Nelerdir?

Anavatanı Çin olan kivi, ülkemizde de birçok alanda kendisine yetişme alanı bulduğundan dolayı en çok yetiştiriciliği yapılan meyvelerden birisidir. Kivinin faydaları sürekli olarak dile getirilse de kivinin faydaları hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler ilgili meyvenin ekşimsi olan tadını bahane ederek bu meyveyi tüketmemeye devam ediyor. Bu yüzden sizlere kivi nelere iyi gelir ve kivinin faydaları nelerdir hususunda bilgi vereceğiz.

Kivi içerisinde barındırmış olduğu A, C ve E vitaminleri ile şifa dağıtıcı bir özelliğe sahiptir. Uzun zamandan beri Çin’de sevilerek tüketilen bu meyve maalesef dünya ülkeleri tarafından yeni keşfedilmiş bir bitkidir. Çin’e gidip çeşitli ziyaretlerde bulunan kişiler burada kivi meyvesini yiyince çok beğenmiş ve 1900’lü yılların başında bu bitkinin tohumlarını alarak dünya ülkelerine yaymışlardır.

Kivi adı verilen meyve hem vitamin hem de mineral bakımından en zengin meyveler sınıfında yer almaktadır. Günde sadece 1 adet kivi tüketen bir kişi günlük mineral ve vitamin gereksiniminin büyük bölümünü karşılamaktadır. Pektin, flavonit, demir, potasyum ve kalsiyum bakımından da zengin olan kivi en değerli meyveler sınıfında yer almaya devam ediyor.

Flavonoitler bakımından zengin bir meyve olan kivi özellikle solunum sisteminin gelişmesine büyük katkısı olan bir meyvesidir. Gelim çağında olan çocukların besin zincirlerine kivinin eklenmesi solunum sistemlerinin gelişmesini sağlayacaktır. Ayrıca nefes darlığı, burun akıntısı gibi problemi olan kişilerin kivi tüketerek ilgili sorunları asgari düzeye çektikleri biliniyor. Piyasada yer alan solunum sistemi ile alakalı ilaçların içeriklerine bakacak olursanız büyük bölümünün içerisinde kivinin yer aldığını gözlemleyebilirsiniz.
Kivi içerisinde bulunan ve pektin adı verilen madde sayesinde vücutta biriken toksinlerin bedenden uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır. Pektin adı verilen bu madde kötü kolesterol değerlerinin düşürülmesine ve kandaki kolesterol seviyesinin istenilen düzeye ulaştırılmasında yardımcı olmaktadır. Kolesterol probleminiz varsa kivi tüketerek kolesterolünüzü dengeleyebilirsiniz. Kivinin en büyük özelliklerinden birisi de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Sürekli olarak hasta olan birisiyseniz kivi tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve bu sayede hastalığa yakalanma oranınızı düşürebilirsiniz.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar kivinin birçok kanser hastalığını da iyileştirdiğini ortaya koymuştur. Yüzyılın korkulan hastalıklarından birisi olan kanser ile mücadele etmek ve bu hastalığa yakalanmamak için kivi tüketilmesi gereken meyveler arasında yer alıyor. Kivi vücudun en güçsüz damarları olan kılcal damarların güçlenmesini ve yapılarının gelişmesini sağlamaktadır. Özellikle kılcal damar çatlamasından dolayı aşırı burun kanaması yaşayan kişilere uzmanlar tarafından kivi tavsiye edilmektedir.

Kivinin yararları nelerdir denildiğinde sizlere aktaracaklarımız bu şekildedir. Sizlerde kivinin yararları hakkında bildiklerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz. Ekşimsi tadından dolayı besin zincirinizden çıkarmış olduğunuz bu meyveyi tekrardan besin zincirinize eklemenizde fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here