Küflenme nedir nerelerde nasıl olur
Küflenme nedir nerelerde nasıl olur

En çok gözlemlenen kimyasal olaylardan birisi olan küflenme, küf mantarlarının çevresinde yer alan maddeleri ayrıştırması sonucunda olur. Özellikle tükettiğimiz gıdalara da sıklıkla meydana gelen küflenmelerin ayrıca betonarme binaların duvarlarında da meydana geldiği bilinmektedir.

Küflenme sonrasında yeşil renge sahip olan lekelenmelerin meydana gelmesindeki en büyük neden küf mantarlarının çevrede bulunan maddeleri ayrıştırmasıdır. Küflenme görüntüsünün oluşmasına neden olan şeyler küf mantarlarıdır.

Kimyasal olayları incelediğimizde birçok kimyasal olaya mantarların neden olduğunu görmekteyiz. Mantarlar her ne kadar bazı durumlarda zarar verici nitelikte olsa da bazı durumlarda faydaları ile gün yüzüne çıkmaktadır.

Küflenmeye neden olan küf mantarları, mantar türlerinden sadece bir tanesidir. Maya ve pas mantarları günümüzde en çok gözlemlenen küf mantarı türleri arasında yer almaktadır.

Mantarlar hiçbir şekilde kendi kendisine üreyemez. İlgili canlılar ortamda bulunan maddeleri parçalayarak yani ilgili maddeleri ayrıştırarak besin ihtiyaçlarını sağlamakta ve bu şekilde çoğalmaktadır.

Küf mantarlarının çoğalma şeklini incelediğimizde bu canlıların sporlarla ürediğini gözlemlemekteyiz. Mantarlar üreme esnasında meydana getirdikleri sporlar ile insanların da etkilenmesine neden olmaktadırlar. Örneğin sporların cilt üzerinde çeşitli alerjilere neden olması insanlara olan en büyük etkisi olarak söylenebilir.

Küflenme Nerelerde Nasıl Olur?

Küflenme nasıl olur

Küf mantarlarının nemi seven mantar türleri olduğu bilinmektedir. Bu nedenden dolayı nem oranı yüksek olan yerlerde küflenme derecesinin daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Küf mantarlarının küfü meydana getirebilmesi için neme ihtiyaç vardır. Özellikle güneş ışığından yoksun olan ortamlarda kurutulan çamaşırlarda da sıklıkla küflenmenin meydana geldiği gözlemlenir. Bu durumun temel sebebi mantarların ihtiyacı olan nemin çamaşırlarda yeterli oranda olmasıdır.

Küfün Zararları Nelerdir?

KüflenmeTemel tüketim maddelerimizden birisi olan ekmek kısa süre içerisinde küflenen besinler arasında yer almaktadır. Ayrıca sıklıkla tükettiğimiz süt ürünlerinden birisi olan peynirin de kısa süre içerisinde küflendiği bilinmektedir.

Uzmanlar küflenen besinlerin kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini, besinler içerisinde yer alan küflerin insan sağlığını aşırı derecede tehdit ettiğini söylemektedir.

Özellikle çağımızın en büyük sorunlarından birisi olan kanser hastalığı tüketilen küflü besinler nedeniyle de ortaya çıkmaktadır. Kanser hastalığına yakalanmak istemiyorsanız özellikle tüketmiş olduğunuz besinler içerisinde küfün bulunmamasına özen gösterin.

Elbiselerde meydana gelen küflenme kumaşların aşırı derecede tahrip olmasına neden olduğundan dolayı çamaşırlarda küflenmenin meydana gelmemesi için iyi bir şekilde kurutulmaları gerekmektedir.

Küflenmeden Nasıl Kurtulabiliriz? Küf Nasıl Temizlenir?

Küf mantarları çevresinde bulunan her şeyin besine dönüştürmek için çabalar. Bu nedenden dolayı küf mantarları neredeyse nemin yer aldığı her yerde ortaya çıkar. Küflenmenin önüne geçmek için öncelikli olarak ortamda bulunan nemin yok edilmesi gerekmektedir. Nem yok edildiği zaman küflenme de kısa süre içerisinde ortadan kalkacaktır.

Artık küfe neden olan mantarların neme ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Evinizin duvarlarında kötü görünüme neden olan küf oluşumları varsa evinizi sıklıkla havalandırmalısınız. Havalandırma ortamda yer alan yoğun nemin yok olmasını sağlayıp küf yayılımını azaltacaktır.

Küflenmeden kurtulmanızda size en çok yardımcı olacak şey çamaşır suyu olarak bildiğiniz temizlik maddesidir. Çamaşır suyu yerine küfü sirkeyle temizleyenler de vardır. Ancak çamaşır suyu kadar başarılı sonuç alınamamaktadır.

Çamaşır suyunun içerisine su katmadan bir bezle küfün olduğu duvara sürün. 15 dakika bekledikten sonra nemli bezle silin. Bu uygulama sonrasında duvarda yer alan küfün tamamen yok olduğunu göreceksiniz. Yukarıdaki videoda duvardaki küflerden kurtulmak hakkında detaylı bilgiler yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here