dünyanın en sıcak yeri

Dünyanın en sıcak yeri kaç derecedir diye hiç düşündünüz mü? Dünya elips şeklinde olduğundan dolayı güneş ışınları dünyanın her yerin aynı oranda ısıtmaz ve bu durum dünyanın bazı yerlerinin en sıcak yerler arasında yer almasına neden olur. Dünyanın en sıcak yeri neresidir konusu bilim insanlarının da ilgisini çektiğinden dolayı dünya genelinde çeşitli ölçümler yapılmış ve en sıcak coğrafi alanın neresi olduğu tespit edilmiştir.

Uzun yıllardan birisi dünyanın en sıcak yeri Libya olarak kabul ediliyordu. Ortaya atılan iddialara göre Libya’da 57,8 santigrat derece sıcakları görülmüş ancak yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bu sıcaklığın Libya’da görülmediği bu ifadelerin yanlış olduğu tespit edilmiştir. Yapılan yeni ölçümlere göre dünyanın en sıcak yeri unvanını birçoğunuzun Ölüm Vadisi olarak bildiği Death Valley elinde bulundurmaktadır. 10 Temmuz 1913 tarihinde uzmanlar tarafından yapılan sıcaklık ölçümleri sonrasında burada 56,6 santigrat derece sıcaklığı tespit edilmiştir. Bu sıcaklık değerinin üstünde bir sıcaklığa ulaşılamadığından dolayı günümüzde de dünyanın en sıcak yeri neresidir denildiğinde akla ilk olarak Ölüm Vadisi gelmektedir. Özellikle küresel ısınmanın etkileri bu denli artmaya devam edecek olursa elbette dünyanın en sıcak yeri değişebilir ancak günümüz itibariyle kabul gören en sıcak yerin Ölüm Vadisi olduğunu belirtmek isteriz.

Bu yapılan ölçümler anlık sıcaklıkları kapsamaktadır. Bir de sizlerin bildiğiniz gibi yaşam şartlarının yaşanabilir düzeyde olması için ortalama sıcaklık değerlerinin e ölçülmesi gerekmektedir. Dünyanın en sıcak yeri ortalama sıcaklık değerleri referans alınarak belirlenirse karşımıza en sıcak yerlerden birisi olan Etiyopya çıkmaktadır. Etiyopya sınırları içerisinde yer alan Dallol’da yıl içerisindeki ortalama sıcaklık değeri 35 santigrat derece dolaylarındadır. Yaşam şartları aşırı derecede zor olduğundan dolayı burada yerleşim yeri bulunmaz. Bu nedenden dolayı ilgili yere hayalet kasaba denildiği de biliniyor.

dünyanın en sıcak yeri

İnsanoğlu yaşayan en meraklı canlıdır. Bu nedenden dolayı içinizde yer alan bazı kişiler dünyanın en sıcak yerine giderek bu sıcaklığı yerinde hissetmek isteyebilir ancak dünyanın en sıcak yeri olan Dallol’a gitmeden önce burası hakkında bilgi almanızda fayda var. Dallol sınırları içerisinde yerleşim yeri olmadığından dolayı hayalet kasabaya gitmek için oluşturulmuş bir ulaşım ağı bulunmamaktadır. Buraya gitmek için sadece develeri kullanabilirsiniz. Yolculuğa tek başınıza çıkmanız tehlikeli olabileceğinden dolayı Dallol’a mutlaka bir rehber eşliğinde gitmeye özen gösterin. Makalemizde dünyanın en sıcak yerinin neresi olduğunu öğrendiniz. Eğer dünyanın en soğuk yerini de merak ediyorsanız dünyanın en soğuk yeri bağlantısından ilgili yerin neresi olduğunu da öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here