Nane Limon Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir?

116
Nane limon nasıl yapılır faydaları nelerdir

Soğuk algınlığı ile mücadele edip şifalı otlardan dertlerine çare aramak isteyen kişilerin en çok yöneldiği karışımlar arasındaki nane limon yer almaktadır. Nane limon nasıl yapılır konusu efsaneleşmiş olmasına rağmen karışımı yapıp dertlerine derman aramak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Bu nedenlerden dolayı sizlere nane limonun faydaları nelerdir gibi birçok konu hakkında bilgi vereceğiz.

Adından da anlaşıldığı gibi nane limon adı verilen karışım nane, limon ve suyun karıştırılması ile elde edilir. Taze nane bulunması kimi zaman zor olduğundan dolayı tüketicilerin büyük bölümü ilgili karışımda kuru naneyi tercih ediyor. Her şeyin tazesi makbul olduğu için eğer imkanınız varsa ve nane limon karışımı yapacaksınız mümkün mertebe taze nane bulmaya çalışın. Uzmanlar taze nanenin kuru naneyi göre daha etkili olduğunu söylemektedir. Taze nane temin etmekte zorlanıyorsanız evinizin balkonunda bir saksı içerisinde nane yetiştirebilirsiniz. Saksı içerisinde yetiştireceğiniz nane evinizde ihtiyaç olan naneyi karşılamanız için yeterli olacaktır.

Nane limon nasıl yapılır?

Nane limon nasıl yapılır

Nane limon nasıl yapılır diyorsanız öncelikle nane limon karışımı yapmak için gerekli olan malzemeleri hazırlayın. Şifa dağıtan bu karışım için yaklaşık 2 şeker kaşığı kuru nane, yarım limon ve 400 mililitre su gerekmektedir. Limonları kabuğu ile kullanacağımızdan dolayı yarım limonunuzu mikroplardan arındırmak adına güzel bir şekilde yıkayın. Limonun etkisini daha iyi bir şekilde göstermesi adına limonu küçük parçalara bölün. Nane limon kaç dakika kaynatılır diyecek olursanız bu muhteşem şifalı karışımı yaklaşık olarak 5 dakika kaynatmanız yeterlidir.

Bölme işlemi tamamlandıktan sonra naneyi, limonu ve suyu bir kap içerisine koyarak yaklaşık 5 dakika kaynatın. Kaynama işlemi gerçekleştikten sonra karışımın iyi bir şekilde harmanlanması adına ateşte 5 dakika civarında daha kaynatmaya devam edin. Demlenme sağlandıktan sonra oluşan karışımı süzgeç kullanarak bir bardağa boşaltın. Nane limon içebileceğiniz sıcaklığa eriştiği zaman bu karışımı şifa bulmak adına tüketebilirsiniz.

Nane limon karışımı deneyen kişiler tadının damağımıza uygun olmamasından yakınmaktadır. Sizlere de nane limon karışımı eğer acı gelirse içerisine 2 tane küp şeker atarak tadını kırabilirsiniz. Uzmanlar şekerin nane limon karışımının etkisini engellediğini düşündüğünden dolayı mümkün mertebe şekeri az miktarda kullanmaya özen gösterin. Bu sayede nane limonun faydalarını daha net bir şekilde alabilirsiniz. Nane limonun faydaları neredeyse her platformda dile getirilmektedir. Bundan dolayı sizlere maddeler halinde nane limonun faydaları hakkında bilgi vermek istiyoruz. İlgili karışım faydalarına makalemizin devamında ulaşabilirsiniz.

Nane limon neye iyi gelir faydaları

Nane limon neye iyi gelir faydaları

• Nane limonun zayıflatıcı etkisi bulunmaktadır. Bunun temel sebebi iştah kesici özelliğinin bulunmasıdır. Nane limon kullanarak vücudumuzda biriken yağları bu sayede kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

• Uyanık kalarak zihninizi yoracak tarzda işlerle uğraşıyorsanız nane limonun güç verici ve zihin açıcı özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

• Nane yeşil yapraklı bir bitki olduğundan dolayı içerisinde bol miktarda c vitamini bulunur. C vitamini eksikliğiniz varsa nane limon karışımını tüketerek bedeniniz için gerekli olan c vitamini temin edebilirsiniz.

• Nane limon soğuk algınlığı kaynaklı olan hastalıkların iyileşmesinde kullanılır. Nezle ve grip gibi problemleriniz varsa nane limon kullanarak hastalık sürecinizi kısaltabilirsiniz.

Nane limonun faydaları bu şekildedir ve şuana kadar kanıtlanmış olan bir yan etkisi bulunmamaktadır. Sizlerin nane limon karışımından şifa bulduğunuz hastalıklar varsa bu hastalıkları bizlerle paylaşabilirsiniz. Nane limon çayı özellikle soğuk algınlığı ile alakalı yakınmalarınızın son bulmasını sağlayacaktır. Mevsimsel geçişlerde özellikle soğuğun etkisiyle birlikte solunum yolu hastalıkları ile mücadele etmek zorunda kalırsanız kesinlikle nane limon çayını içmeyi alışkanlık haline getirin. Bu sayede hastalıklardan daha kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Nane limon nasıl tüketilir?

Nane limon nasıl tüketilir

Nane limon çayı faydaları ile bilinen bir çay türü olsa da alışık olmadığımız bir tada sahiptir. Bu yüzden nane limon içerisinde aşırıya kaçmadan şeker ilavesi yapılarak tüketilebilir. Eğer hazır şekerleri kullanmak istemiyorsanız ve nane limonu daha içilebilir hale getirmek istiyorsanız nane limonun içerisine bal ilave ederek de tüketmeniz mümkündür.

Her ne kadar içimi zorlaşsa da nane limonun içerisine karabiber katacak olursanız daha iyi şifa verecektir. Eğer damak tadınıza uyuyorsa nane limonu kesinlikle içerisine karabiber katarak tüketin. Bu çay kesinlikle sıcak tüketilmelidir. Ayrıca uzmanlar taze olarak tüketilmesini tavsiye ediyor. Yani nane limon çayı yaptıysanız bu çayı demledikten sonra hemen tüketin. Ertesi gün tüketmeniz çayın etkisini azaltacaktır. Zararları hakkında herhangi bir bilimsel veri bulunmaya nane limon çayı haftada en az 3 defa tüketilebilir. Ayrıca bu çayı sadece hastalandığınız zaman değil sağlıklı olduğunuz zamanlarda da tüketmeye çalışın.

Nane limonun zararları?

Nane limonun zararları

Her ne kadar nane limonun zararları ile alakalı bilimsel bir çalışma yapılmamış olsa da çok tüketilmesi durumunda nane limonun çeşitli zararları ortaya çıkabilir. Bu çay yemek borusunda yer alan kasların gevşemesine ve reflü adı verilen rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Ayrıca mide ülseri olan kişilerin yakınmalarının artmasına da neden olabilmektedir. Ayrıca mentol içerdiği için mentole karşı hassas olan kişilerin sıkıntı yaşamasına neden olabilmektedir. Bu tip sorunlar ile karşılaşmamak için nane limonu sınırlı miktarda tüketmekte fayda var.

Nane limon karışımı büyük ölçüde asidik özellik taşır. Özellikle midesi normale oranda daha fazla asit üreten kişiler eğer nane limon tüketirse bu durum mide asidi oranının artmasına neden olur. Bu asit kuvvetli bir asit türüdür. Yemek borusuna ulaşan asit özellikle reflü hastalığının ortaya çıkmasına neden olur. Bu da nane limonun zararları arasında yer alıp dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here