Patlamış Mısırın Faydaları Zararları Nelerdir?

Patlamış mısır, film izlerken yenilen besin olmasıyla akıllara gelir. Sade yapısından dolayı patlamış mısırın faydaları çoğu zaman akla gelmez. Genelde kış mevsimi akşamlarında gelen misafirlere ikram edilen çerez olarak bilinse de insan sağlığına olan faydaları önemlidir.

Patlamış mısırın faydaları olduğu kadar ölümle sonuçlanan zararları da olabilmektedir. Masım bir çerez olarak görülse de kesinlikle tüketilirken dikkatli olunmasında fayda var.

Patlamış Mısır Nedir?

Patlamış mısır nedir

Patlamış mısır, bir mısır türü tanesinin ısı verildikten sonra genişleyip şişmesiyle oluşan yeni şeklidir. Patlamış mısır yüksek oranda endospermi içermektedir. Endospermi nemli yapıdadır. Mısır tanesine ısı verildiği zaman bu yapıda buharlaşma olur ve mısırın sert kabuğu çatlayarak açılır.

Mısır tanesinin kabuğu çatlayıp açılınca patlamış mısır meydana gelir. Oluşan yeni yani mısır tanesinin yaklaşık olarak 10 katı büyüklüğündedir. Her mısır tanesiyle patlamış mısır yapılamaz. Popcorn için özel olarak yetiştirilen mısır türleri vardır.

Patlamış Mısırın Besin Değeri Nedir?

Patlamış mısırın besin değeri

Patlamış mısır tam tahıllı bir besindir. İçeriğinde çok sayıda önemli besin yer almaktadır. 100 gram patlamış mısır içerisinde 387 kalori enerji, 13 gram protein, 78 gram karbonhidrat, 5 gram yağ, 15 gram lif, % 7 vitamin B1 (tiamin) yer almaktadır. Ayrıca % 12 vitamin B3 (niasin), % 8 B6 vitamini, % 18 demir, % 36 magnezyum, % 36 fosfor, % 9 potasyum, % 21 çinko, % 13 bakır ve % 56 manganez yer almaktadır.

Patlamış mısırın besin değeri incelenirse gün içerisinde almamız gereken birçok vitamin ve minerali içerdiğini görebilirsiniz. Vücudumuzun gereksinim duyduğu vitamin ve mineralleri almak için patlaşmış mısır kesinlikle tüketilmelidir.

Patlamış Mısırın Faydaları Nelerdir?

Patlamış mısırın faydaları

Patlamış mısır, sağlığa olan faydalarıyla bilinen bir besin türüdür. Sindirim sisteminden tutun da çeşitli metabolizma faaliyetlerine kadar çeşitli faydaları vardır. Kan şekerini dengelediği gibi depresyon yapıcı etkilerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Patlamış mısırın faydaları elbette bunlarla sınırlı değildir. Bilimsel olarak kanıtlamış olan daha çok sayıda faydası vardır. Şimdi maddeler halinde patlamış mısırın yararları nelermiş inceleyelim.

1. Patlamış Mısırın Sindirim Sistemine Faydaları

Patlamış mısır, sindirim sistemini düzenleyici etkisi olan bir besindir. Kişiye gün boyu tokluk hissi verir. İçeriğinde yer alan maddeler sayesinde kolon kanserine karşı koruyucu rol üstlenmektedir.

Patlamış mısır yüksek oranda lif içerir. Bu özelliği nedeniyle sadece sindirim sistemi için değil bağışıklık sistemini güçlendirmek adına da kullanılmalıdır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde bazı bakteri türleri etkin rol alır. Patlamış mısır bu bakteri türlerini destekleyerek bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

2. Patlamış Mısır Antioksidan Özellik Taşır

Patlamış mısırın içerisinde lutein, zeaksantin ve karotenoid gibi antioksidan maddeler vardır. Bu maddeler sayesinde yaşa bağlı maküler dejenerasyona karşı koruma sağlamaktadır. İçeriğindeki antioksidanlar vücutta yer alan enfeksiyonların daha kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlamaktadır.

3. Patlamış Mısır Metabolizmaya Enerji Sağlar

Patlamış mısır B3, B6, folat ve pantotenik asit gibi maddeler açısından zengindir. B vitamini, metabolizma faaliyetlerini düzenlemek için gereklidir. Çeşitli besinlerin sindirilmesi ve enerji üretimi için B vitamini gereklidir. Yüksek B vitamini içeriğinden dolayı metabolizma için gerekli olan enerjiyi sağladığı söylenebilir.

4. Patlamış Mısır Depresyon Etkilerini Azaltır

Ekonomik sıkıntıların artması nedeniyle depresyona giren kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. Patlamış mısır niasin olarak da bilinen B3 vitamini açısından zengindir. B3 vitamini kişinin üstünde yer alan gerginliği azaltarak rahatlamasını sağlar. Bu özelliği sayesinde depresyon etkilerini azalttığı bilinmektedir.

5. Patlamış Mısır Kemik Sağlığını Korur

İçeriğinde yüksek oranda fosfor vardır. Fosfor, kemik sağlığının korunması için gerekli olan en önemli maddelerden birisidir. Ayrıca magnezyum oranı da yüksektir. İçeriğindeki magnezyum kemik sağlığını koruma konusunda etkilidir. Kemik sağlığını korumak için magnezyum yeterli oranda alınmalıdır.

6. Patlamış Mısır Kan Şekerini Dengeler

Patlamış mısırın lif oranının yüksek olduğundan bahsetmiştik. Sahip olunan lif kan şekerini dengeleme konusunda etkilidir. Yeterli oranda lif alınması kan şekeri ve insülin değerlerinin dengede kalmasını sağlar. Bu özelliğinden dolayı diyabet hastalarına uzmanlar patlamış mısır tüketmeyi tavsiye etmektedir.

7. Patlamış Mısır Tümör Hücreleriyle Savaşır

Patlamış mısırın içerisinde yeterli oranda ferulik asit vardır. Bu asit türü bazı tümör hücrelerini öldürme konusunda etkilidir. Tümör sizlerin de bildiğiniz gibi kanser hastalığıdır. Bu özelliğinden dolayı patlamış mısırın kanser tedavisine yardımcı olduğu söylenebilir.

8. Patlamış Mısır Yemek Yeme İsteğini Azaltır

Lif oranı yüksek olan yiyeceklerin tamamı yemek yeme isteğini azaltır. Patlamış mısırın lif oranı yüksek olduğu için yemek yeme isteğinizi azaltacaktır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen kişiler bu özelliğinden dolayı patlamış mısırı beslenme zincirine ekleyebilir.

9. Patlamış Mısır Yaşlanmayı Önler

Yaşlanma denildiği zaman akla sadece ciltte kırışıklık olması gelmemelidir. Körlük, kas zayıflığı, bilişsel gerileme, osteoporoz, alzheimer, demans, saç dökülmesi de aynı şekilde yaşlılık belirtileri arasında yer almaktadır.

Tüm bu yaşlılık belirtilerine vücutta yer alan serbest radikaller neden olmaktadır. Patlamış mısırın içerisinde yer alan antioksidanlar, serbest radikallerle savaşarak bu tarz yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasını engeller.

10. Patlamış Mısır Kolesterol Seviyesini Düşürür

Patlamış mısırın içerisinde yer alan lif, damar çeperlerinde yer alan aşırı kolesterolün ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde kötü kolesterol seviyesinin düşmesini sağlamaktadır.

Damar çeperinde kolesterol birikmesi bir süre sonra damar tıkanıklıklarının yaşanmasına neden olur. Tıkanan damarlar kalbin daha fazla çalışmasına ve daha fazla yorulmasına neden olmaktadır. Patlamış mısır damar tıkanıklığına neden olan kolesterolü ortadan kaldırdığı için büyük ölçüde kalbi de rahatlatmaktadır.

11. Patlamış Mısır Anemiyi Kontrol Eder

Animi halk arasında kansızlık olarak bilinen problemdir. Bu sağlık sorunu olan kişiler yeterli oranda vücuduna demir almalıdır. Patlamış mısır bir kişinin günlük ihtiyacı olan demiri içerisinde barındırır. Kansızlıkla alakalı sıkıntılarınız varsa patlamış mısır tüketerek demir alabilirsiniz.

Bayanlar adet dönemlerinde yüksek oranda kan kaybeder. Bu durum kadınlarda erkeklere oranla kansızlık sorununun daha fazla görülmesine neden olur. Özellikle kadınlar patlamış mısır tüketerek anemi sorununun ortadan kalkmasını sağlayabilir.

12. Patlamış Mısır Kabızlığı Gidermeye Yardımcı Olur

Patlamış mısırın içerisinde yer alan lif, dışkının daha yumuşak olmasını sağlar. Bu sayede kabızlık sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olur. Uzun süre boyunca kabızlık sorunu yaşıyorsanız lif oranı yüksek olan yiyecekleri tüketmeye ağırlık verin. Örneğin beslenme zincirinize patlamış mısırı ekleyerek bunu sağlayabilirsiniz.

Patlamış Mısırın Zararları Nelerdir?

Patlamış mısırın zararları

Patlamış mısır doğru tüketildiği sürece yararlarıyla ön plana çıkar. Aşırı ve yanlış tüketilmesi patlamış mısırın zararlarının görülmesine neden olabilir.

Nadir gözlemlense de patlamış mısır bazı kişilerde alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olabilir. Bu besini tükettikten sonra alerjik reaksiyonlar görülürse bir uzmandan destek almanız gerekmektedir.

Patlamış mısır, enflamatuar bağırsak hastalığı olan kişilerde yaygın olarak tahriş edici semptomlara neden olabilir. Bu sağlık problemi olan kişiler kesinlikle patlamış mısır tüketiminden uzak durmalıdır.

Yorum yapın