Uçkun Bitkisi Nedir Faydaları Nelerdir?

Halk arasında uçkun, alternatif tıp dünyasında ise ışkın isimleri ile anılan bu bitki mucizevi faydaları ile dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Birçok kişi bu bitkinin adını ilk defa duyduğundan dolayı uçkun nedir sorusunu son zamanlarda sıklıkla alıyoruz. Bilim dünyasında Reun Ribes adıyla anılan bu bitki, kanser hastalığının etkilerini ciddi oranda ortadan kaldırması ile tanınmaktadır. Reun Ribes bitkisi bu etkisinden dolayı birçok kişi tarafından kanser hastalığına tek çözüm olarak görülmektedir. İçerisinde çok sayıda vitamini bulunduran Uçkun bitkisi, özellikle kanser hastalığını tedavi etmek için üretilen ilaçların içerisinde yerin almayı başardı.

C, A, B1, B2, E ve K vitaminleri açısından zengin olan uçkun bitkisi, karasal iklim bitkileri arasında yer aldığından dolayı ülkemizin doğu kesimlerinde yoğun bir şekilde yetiştirilmektedir. Mayıs ayında hasadı yapılan bu bitki, taze olarak tüketilen bir bitkidir. Üzerinde meyvesi de bulunan uçkun, özellikle Erzurum bölgesinde yer alan yüksek alanlarda kar erimeleri sonrasında ortaya çıkmaktadır. Ekşimsi bir tadı olsa da yöre halkının severek tükettiği gözlerden kaçmıyor.

Reun Ribes yani uçkun bitkisinin özellikle yapılan araştırmalar sonrasında kan kanseri hastalığına iyi geldiği tespit edilmiştir. Ayrıca kronik mide bulantısı yaşayan kişiler bu bitkinin etkileri sayesinde başlarının belası konumuna gelmiş olan mide bulantılarından kurtulabilmektedir. Bu etkinin temel sebebi de Reun Ribes bitkisinin sindirim sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etki oluşturmasıdır. Sindirim sistemi rahatlattığından dolayı kabızlık gibi problemler ile mücadele eden kişiler de bu bitkiden şifa bulabilirler.

Şeker hastalığı ile mücadele eden bir kişiyseniz ve her şeyi denemenize rağmen kan şekerinizi bir türlü dengeleyemiyorsanız uçkun adlı bitkiyi tüketmeye başlayın. Bu mucizevi bitki kısa süre içerisinde kan şekerinizin dengelenmesini sağlayacaktır. Işkın bitkisini tüketmeye başladığınız zaman ciddi oranda iştahınız açılacaktır. Beslenmenize dikkat etmemeniz halinde de kısa zaman içerisinde aşırı derecede kilo alabilirsiniz. Dertlerime devam arayım derken birde fazla kilolar ile uğraşmamak için beslenmenize de dikkat etmeniz gerekiyor. Kötü kolesterolü düşürücü yönde etki yapan Reun Ribes bitkisi ayrıca vücut üzerinde meydana gelen ve bir türlü geçemeyen lekeleri de ortadan kaldırıcı etkisi ile bilinmektedir. Özellikle doğum sonrasında vücudunuzda ciddi derecede lekelenmeler meydana geldiyse bu bitkinin kabuğunun iç yüzeyini lekeli bölgeye sürün. Bir süre bunu uyguladıktan sonra vücudunuzda yer alan lekeler yok olacaktır.
Hem çiğ hem de pişmiş halde tüketilebilen uçkun bitkisi sizlerin de gördüğünüz gibi birçok sağlık problemine çare olmaktadır. Özellikle bağışıklık sisteminin zayıf olmasından dolayı sürekli olarak hastalanan kişiler Reun Ribes bitkisi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve hatsallıklara karşı daha dirençli bir hale gelebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here