Adet Düzensizliği Neden Olur?

adet düzensizliği nasıl belirlenir

Sağlıklı bir kadın ele alındığında yıl içerisinde ortalama olarak 10-14 sefer adet dönemi yaşandığı gözlemlenebilir. Adet düzensizliği sorununun tespiti için gördüğünüz adet sayısının bu değerler dışında olması gerekmektedir. Bazı uzmanlar görülen adet sayısının bahsi geçen değerlerin 1 fazlası ya da 1 eksiği olması durumunda da adet düzensizliğinden söz edilemeyeceğini dile getirmektedir. Ayrıca adet olmaya yeni başlayan kişilerde adet düzensizliğinin olması gayet normaldir. Adetin tam bir periyoda oturması adet olmaya başladıktan sonra yaklaşık olarak 2 yıl geçmesiyle gerçekleşir.

Adet olmaya başlamanızın üstenden yaklaşık olarak 2 yıl kadar zaman geçmiş olmasına rağmen adet düzensizliği yaşıyorsanız problemin temellerine inilmesi ve ilgili sorunun ortadan kaldırılması şarttır. Adet görmeyi yani adetli olmayı vücuttan salgılanan bazı hormonlar sağlamaktadır. Bu hormonlarda meydana gelen ufacık değişiklikler adet düzeninin bozulmasına neden olur. Bu tarz durumlarda kişi ya az adet görür ya da haddinden fazla adet görür. Yaşanan bu durum da adet düzenliği rahatsızlığı olarak nitelendirilir. Sürekli adet düzenliği yaşayan kişiler gözlemlendiği zaman bu kişilerin çok erken yaşlarda menopoza girdikleri bilinmektedir. Menopoz olayı ise kişinin son adetinden 1 yıl geçmiş olmasına rağmen adet görmemiş olması olayıdır. Normal bayanlardan farklı bir durum ortaya çıktığı için ister istemez adet düzensizliği neden olur diye merak edilmektedir.

Adet Düzensizliği Nedenleri

Adet düzensizliğinin genel olarak sabit bir nedeni bulunmaktadır. Yaşanan adet düzensizliğinin önüne geçilmesi adına sorunlar bireysel olarak da tespit edilebilir ancak tespit edilemeyen problemlerin tespiti için kesinlikle alanında uzman bir doktordan adet düzensizliği için destek alınmalıdır.

Adet düzensizliği hastalığının meydana gelmesi sadece düzensizliğin 1 defaya mahsus yaşanmasından ibaret değildir. Adet düzensizliğinden bahsedilebilinmesi için ilgili sorunun uzun zamandan beri süreğen olarak devam ediyor olması gerekmektedir. Makalemizin devamında adet düzensizliğine neden olan ve en çok gözlemlenen sorunlar yer almaktadır.

Stres: stres adet düzensizliği yaparmıYaşanan strese bağlı olarak bayanların yeme içme düzenlerinin bozulması, kısa zaman içerisinde mevcut kiloda olan değişimler adet düzensizliğinin yaşanmasının en büyük nedenlerinden birisidir. Strese bağlı olarak meydana gelen depresyonlar adet düzensizliği yaşanmasının en büyük nedenleri arasında yer almaktadır. Uzmanlar yaşanan stresli durum ortadan kalksa dahi adetin düzene girmesinin biraz zaman alacağını dile getirmektedir. Bu yüzden psikolojik sorunlarını atlattıktan sonra adet düzensizliğinin ortadan kalkması için bir süre daha beklemeniz gerekmektedir.

Doğum Kontrol Hapları doğum kontrol hapları adet düzensizliği yaparmıGebelikten korunmak adına en çok kullanılan yöntemlerden birisi olan doğum kontrol hapları kadının yumurtlamasına büyük ölçüde engel olduğundan adet düzensizliğinin yaşanmasına neden olur. Zevkin doruklarda olmasından dolayı sürekli olarak doğum kontrol hapı kullanan bayanların büyük kısmında adet düzensizliği meydana gelmektedir. Eğer henüz bir çocuk sahibi değilseniz doğurganlığınızı öldürmemek ve adet düzensizliğine uğramamak için başka korunma yöntemlerini seçmenizde fayda var. Doğum kontrol hapları ile gebelikten korunuyorsanız hapları bıraktıktan bir süre sonra düzensizliğin ortadan kalkmasını beklemeyin. Adet düzensizliğinin ortadan kalması için minimum 3 ay gibi bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

Uterin Polipleri veya Miyomları: Birçok bayanda meydana gelen rahim polipleri çoğu zaman kanser olarak algılansa da poliplerin kanser hücresi olmadıklarını bilmenizi isteriz. Miyomlarda aynı poliplerde olduğu gibi rahim duvarında görülür ancak miyomlar poliplerden farklı olarak kanser özelliği taşımaktadır. Bu durum sizleri hemen korkutmasın. Oluşan miyomların büyük bölümünün iyi huylu oldukları ve cerrahi müdahalelerden sonra tamamen ortadan kayboldukları bilinmektedir. Bu miyomlar alınmadıkları zaman aşırı büyük ve derin ağrıların oluşmasına neden olur. Ayrıca bu durumun adet düzensizliğine neden olduğunu da bilmenizi isteriz.

Endometriozis: Adet olurken dışarı atılan bir doku olan endometriozis kimi zaman tamamen dışarıya atılamayıp rahim dışarısında büyümeye başlar. Büyüyen bu yapı zaman içerisinde kanalları tıkayarak adet düzensizliğinin meydana gelmesine neden olabilmektedir. Ayrıca büyüyen bu doku farklı hastalıklarında meydana gelmesine neden olabilir. Bu yüzden endometriozis mutlaka alınmalı ya da büyümesi çeşitli ilaçlar ile durdurulmalıdır.

İltihaplı Pelvik Hastalığı: İltihaplı Pelvik adet düzensizliği yaparmıİltihaplı pelvik adından da anlaşılacağı üzere iltihap barındırıyor olmasından dolayı bakteri içeren bir hastalıktır. Bakteri içeren hastalarının en önemli özellikleri arasında kısa süre içerisinde yayılmaları yer almaktadır. İltihaplı pelvik kısa süre içerisinde genital bölgede çoğalabilir ve bu durumda adet düzensizliği gibi çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Bu hastalığın diğer istenmeyen bir özelliği ile aşırı koku yapmasıdır. Adet düzensizliğine paralel olarak genital bölgenizde aşırı pis koku varsa bu iltihaplı pelvik oluşumunun kanıtı olabilir.

Polikistik Yumurtalık: Polikistik Yumurtalık adet düzensizliği yaparmıYumurtalıkların normalden fazla olarak erkekli hormonu üretmesi sonucunda meydana gelen hastalıktır. Polikistik yumurtalık meydana gelmesi sonucunda çok sayıda kist meydana gelmektedir. Kistler yumurtanın dışarı atılmasını engellediğinden de adet düzensizliği meydana gelir. Eğer vücudunuzda aşırı kıllanmalar var ise bu polikistik yumurtalık ile mücadele ettiğinizi bunun neticesinde erkeklik hormonunun aşırı şekilde üretildiğinin bir göstergesi olabilir.

Prematüre yumurtalık yetmezliği yumurtalıkların görevini tam olarak yerine getirememesi sonucunda meydana gelmektedir. Bu sorun genelde genç bayanlarda ortaya çıkmaktadır. Evlat sahibi olan bayanlarda nadiren meydana gelen bu sorun ilaç tedavisi ile ortadan kaldırılabilir. Kanser hastalı olan bayanların kemoterapi görmesi sonucunda yumurtalıklarında fonksiyon kayıpları olmaktadır. Bu durumda prematüre yumurtalık yetmezliğinin meydana gelmesine neden olur.

Adet düzensizliğinin oluşmasına bu durumlar dışında daha birçok durum neden olabilmektedir. Özellikle aşırı kilolu bayanların sürekli olarak adet düzensizliği yaşadıkları bilinenler arasında yer alıyor.

Adet Düzensizliği Nasıl Geçer

Yaşanan adet düzensizlikleri çoğu zaman kendiliğinden ortadan kalksa da yukarıda saymış olduğumuz sorunların meydana gelmesi durumunda problemin beklemek ile ortadan kalması mümkün değildir. Adet düzensizliğinin tedavi edilebilmesi için öncelikle problemin neyden kaynaklandığının tespit edilmesi ve ilgili sorunun tamamen ortadan kaldırılması gerekmektedir. Yaşanan adet düzensizliklerinin büyük bölümü ilaçlar ile tedavi edilir ancak kansere dayılı olan düzensizliklerin tedavisi için çoğu zaman cerrahi müdahaleye başvurulduğu bilinenler arasında yer alıyor. Adet düzensizliği yaşamamak adına her daim moralinizi yüksek tutmaya, yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeye, vücudunuzu aşırı derecede yormamaya özen gösterin. Ruhunuz ne derece mutlu olursa bu sorunların ortaya çıkma ihtimali o derece düşük olacaktır.

Adet Düzensizliği Kusma Yapar Mı?

Özellikle yeni adet olmaya başlayan bayanların adetin ilk gününden başlayıp son gününe kadar kustukları bilinmektedir. Yaşanılan bu kusma bir hayli öğürtülü şekilde gerçekleşmektedir. Öğürtülü kusmanın temel sebebi adet yaşayan kişinin psikolojik olarak kan görmeye henüz alışamamış olmasıdır. Adet döneminde kusmanın nedenleri arasında psikolojik faktörlerin yer aldığına emin olabilirsiniz. Aradan uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen istifra etme olayı devam ediyorsa en kısa zaman içerisinde alanında uzman bir doktora görünmenizde fayda var.

adet düzensizliği kusma yaparmı

Adet düzensizliğinin de kusma yaptığı bilinmektedir. Zaten yeni adet olamaya başlayan bayanların büyük kısmında yaklaşık olarak 2 yıl boyunca adet düzensizliği ve bu duruma paralel olarak istifra etme görülmektedir.

21 – 34 Gün Arası Adet Görme Normal Kabul Edilir Mi?

Bir bayanın adetli halde yaşamını devam ettirmesi minimum 3 maksimum 6 gün sürmektedir. İki adet arasın gün sayısı ise sağlıklı bayanlarda 21 -34 gün arasındadır. Bu sürenin yukarısında ya da aşağısında bir aralık olması durumunda kişinin adet düzensizliği yaşadığı söylenebilir. Yaptığımız açıklamalardan yola çıkacak olursak 21 ile 34 gün arasında adet görmenin normal kabul edileceğini söyleyebiliriz.

Eğer belirtilen bu süreler dışında yer alan bir döngüye sahipseniz adet düzensizliğinin önüne geçmek adına önlem almanızda fayda var.

Adet Düzensizliği Nasıl Belirlenir?

Birçok bayan adet düzensizliği yaşıyor olmasına rağmen adetlerinin düzenli olup olmadığını bilmemektedir. Bu durumun temel sebebi bayanların hangi gün adet olduklarını ve hangi gün adetlerinin bittiklerini hatırlamamasıdır. Adet düzensizliği nasıl belirlenir diye merak ediyorsanız bunun en etkili yolunun adet tarihlerini bir kağıda not almanız olduğunu bilmenizi isteriz.

adet düzensizliği nasıl belirlenir

Adet olduğunuz tarihler arasında kıyaslama yaparak adet düzensizliği yaşayıp yaşamadığınızı kolay bir şekilde tespit etmeniz mümkün. Dünya genelinde çok sayıda bayan bu sorun ile mücadele ettiğinden telefon programı yazılımcıları bayanlara yardımcı olabilmek adına çeşitli adet günü programları üretmiştir. Android bir cep telefonunuz varsa bu yazılımı indirip kolay bir şekilde not alabilirsiniz.

Aspirin Kullanmak Adet Kanamasını Arttırır Mı?

Aspirin adı verilen ilaç akının viskozitesini yani akışkanlığını arttırmaktadır. Adet döneminizde aşırı kan kaybetmemek adına aspirin tarzındaki kanı sulandıran ilaçları kullanmamanızda fayda var. Adet dönemi sonrasında aspirin kullanmaya devam etmeniz adet düzensizliği yaşamanıza da nende olabilir. Bu yüzden kimseyi ürünleri yani ilaçları dozunda ve gereksiz kullanmamaya özen göstermenizde fayda var.

aspirin adet kanamasını arttırırmı

Adet düzensizliği kişiden kişiye değişen bir durum olduğundan sizlerde yaşadığınız sorunları ve sorunlarınıza bulduğunu çözümleri bizlerle paylaşarak aynı sıkıntıları yaşayan kişilere yardımcı olabilirsiniz. Özellikle bir türlü çocuk sahibi olamayan bayanlar eğer adet düzensizliği yaşıyorsa büyük ihtimalle hamile kalamamalarının en büyük nedeni düzensiz adet görüyor olmalarıdır. Evlat özlemiyle yanıp tutuşan bayanlar bilmelidir ki birçok bayan düzensiz adet gördüğü için bebek sahibi olamıyor. Bu sorunu kendi başınıza çözmeye çalışmak yerine uzman bir doktordan destek almanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here