Babilin asma bahçeleri

Babil Kralı II. Nebukadnezar tarafından yaptırılan Babil’in Asma Bahçeleri, dünyanın 7 harikası arasında yer alır. Babil’in Asma Bahçeleri hakkında anlatılan çok sayıda efsane vardır. Gizemlerle dolu bir yer olduğu için en gerçek hikayesi her zaman merak edilmiştir. Her ne kadar II. Nebukadnezar tarafından yaptırıldığı söylense de Asur Kraliçesi Semiramis tarafından yaptırıldığı da anlatılır.

Babil’in Asma Bahçeleri günümüze kadar ulaşamamıştır. Bu yüzden bazı kişiler aslında Babil’in Asma Bahçeleri diye bir yerin olmadığını, anlatılanları sadece birer efsaneden ibaret olduğunu belirtmektedir.

Anlatılanlara baktığımızda bu yerin cennet gibi tasvir edildiğini görüyoruz. Üzüm bağlarının sıralandığı, çok sayıda çiçek türünü içerisinde barındırdığı anlatılır. Çok sayıda kata sahip bir yapı olması eşsiz bir mimarisinin olduğunu gözlerde canlandırmaktadır.

Babil’in Asma Bahçelerinin tarihçesi incelendiğinde bu yer gerçekten var olduğunu kanıtlar nitelikte verilere ulaşıyoruz. Bilinen en eski tarihçilerden birisi olan Herodot, “Babil yeryüzünde bilinen bütün diğer şehirlerin ihtişamını aşar” sözlerini söyleyen kişidir. Söylenen bu söz gerçekte Babil’in Asma Bahçeleri diye bir yerin olduğunu akıllara getiriyor.

Yapılan tanımlamalardan yola çıktığımızda bu yerin etrafından yüksek dış duvarların olduğunu görüyoruz. Dış duvarlardan içeri girildiği zaman sizleri altından yapılmış tapınaklar ve heykeller karşılıyor.

Şehre ismini şehir merkezinde yer alan Babil kulesi vermektedir. Yapılan bu kulenin mistik bir yanı vardır. Döneminde cennete ulaşmak için bu kulenin yapıldığı anlatılmaktadır.

Günümüze kadar ulaşan hiçbir kalıntısı yoktur. Bu durum Babil’in Asma Bahçelerinin birer efsaneden ibaret olmasına neden olmaktadır. Yapılan arkeolojik kazılar sonucunda bir veri elde edilememiş olsa da ilerleyen zaman içerisinde Babil’in Asma Bahçelerinin varlığını kanıtlayan verilere ulaşılması mümkündür.

Babil’in Asma Bahçeleri Nerededir?

Babil'in Asma Bahçeleri nerededir

Birçok bilim insanı Babil’in Asma Bahçeleri Irak’ın geçmişte Babil olarak bilinen, günümüzde Hillah olarak isimlendirilen şehrinin yakınlarında olduğu söylemektedir. Babil’in Asma Bahçeleri ortaya çıkarmak adına çok sayıda arkeolojik çalışma yapılsa da henüz ilgili bahçe hakkında herhangi bir veriye ulaşılamamıştır.

Babil’in Asma Bahçelerinin olduğu yer ile ilgili çok sayıda iddia vardır. Bazı kişiler Suriye ve Anadolu topraklarında yer aldığını iddia etmektedir. Bu bahçe nerededir sorusu sorulduğunda uzmanlar elinde net bilgiler olmadığı için Mezopotamya’da yer almaktadır diyor.

Babil’in Asma Bahçeleri Gerçek Hikayesi

Babil'in Asma Bahçeleri hikayesi

Babil’in Asma Bahçeleri hakkında çok sayıda hikaye anlatılmaktadır. Yaygın olarak anlatılan bir hikayeden yola çıkarak size bu yerin gerçek hikayesini sunmak istiyoruz.

Kraliçe Amytisin, Nebukadnezar ile evlidir. Kraliçe daha önceden yaşadığı yerin yeşil doğasını çok sever. Kendisi bu yemyeşil doğaya içten içe özlem duyar. Eşi bu özleme dayanamaz ve Babil’in Asma Bahçelerini Kraliçe Amytisin için yaptırır.

Babil’in Asma Bahçeleri gerçek resmi yoktur. Bu yüzden bu anlatılanlar bir efsane olara kalmaya devam etmektedir. Bu yer hakkında anlatılan hikaye sadece bu değildir. Gerçeğe yakınlığıyla bilinen bir diğer hikaye şu şekildedir.

Yunan ve Roma filozofları dönemin zenginliği anlatmak için bir yapı oluşturmak istiyordu. Bunun için Babil’in Asma Bahçeleri yaptırdılar. Bu sayede dönemin bereketini ve zenginliği daha iyi ifade etiler.

Babil’in Asma Bahçeleri Gerçek Mi?

Babil'in Asma Bahçeleri gerçekmi

Babil’in Asma Bahçelerinin gerçekte olduğuna inanan birçok bilim insanı, bilimsel veriler sunmak istemektedir. Bu yüzden Asur Kralı Sanherib tarafından inşa edilmiş olan Dicle nehri üzerindeki Ninova’yı Babil’in Asma Bahçeleri olarak tanıtırlar.

Babil’in Asma Bahçeleri hakkında insanlar çok sayıda hikayeler anlatmaya devam etse de elde bilimsel veri olmadığından dolayı maalesef bu yer efsane olarak kalmaya devam etmektedir.

Bu duruma aşırı derecede sinirlenen bazı bilim insanları Babil’in Asma Bahçelerinin olduğunu ancak Fırat Nehri’nin altında kaldığını söylüyor. Fırat Nehri’nin zemininde kazılar yapmak günümüzde tehlikelidir. Sır perdesi aralanamadığı için insanlar halen Babil’in Asma Bahçelerinin olduğunu ancak buranın nehri suları altında kaldığını düşünmektedir.

Babil’in kelime anlamını incelediğimizde bu kelimenin tanrının kapısı anlamına geldiğini görmekteyiz. Mezopotamya topraklarında yaşamış olan uygarlıklar Babil isminin bu denli önemli olmasından dolayı çok sayıda şehre Babil ismini vermiştir.

Babil hakkında anlatılan efsanelerin büyük bölümü Nebukadnezar’ı işaret ediyor. Tarihsel kaynaklarda bahsedilmediğinden dolayı kesin olarak burası Babil’in Asma Bahçeleridir diyemiyoruz. Babailin Asma Bahçelerini bulmak adına her yıl birçok sayıda arkeolog kazılar yapmaktadır. Bazı kişiler sırf altın bulmak adına Babil’in Asma Bahçelerini aradığını söylemektedir. Sırf bu bahanenin uydurulmasından dolayı yıl içerisinde çok sayıda kazının yapıldığı ve elde edilen tarihi eserlerin çeşitli ülkelere kaçırıldığı biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here