Kısaca Ağlayan Kaya Efsanesi Hikayesi Vikipedi

Ağlayan Kaya, Manisa ilinde yer alan kayalık alandır. İlginç bir yapısı olmasından dolayı hakkında çeşitli efsaneler üretilmiştir. Ortaya çıkan Ağlayan Kaya efsanesi nesilden nesle aktarılarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Şehirleri şehir yapan en önemli husus şüphesiz şehir sınırları içerisinde yer alan mekanlar hakkında üretilmiş olan efsanelerdir. Ağlayan Kaya efsanesi de sadece bu efsanelerden birisidir.

Ağlayan Kaya Efsanesi Nedir?

Ağlayan Kaya efsanesi özellikle Manisa iline gidip bu kayalık alanı ziyaret eden kişiler tarafından merak ediliyor. Dıştan bakıldığı zaman taştan ibaret olan bu Kayılığın içerisinde çeşitli duyguları barındırdığına inanılması ilgili kayalığın dünya çapında ün yapmasını sağlamıştır ve bu durum çeşitli hikayelerin anlatılmasına vesile olmuştur.

Ağlayan Kaya efsanesi Manisa ilinin turizm potansiyelini ciddi anlamda arttırmaktadır. Efsaneyi duyan birçok kişi ilgili mekanı yerinde ziyaret etmektedir. Efsanenin tam olarak ne olduğunu merak ediyorsanız gelin sizler için hazırladığımız vikipedi kaynaklı bilgilere birlikte göz atalım.

Leto adı verilen tanrının hüküm sürdüğü ve dönemin en güçlü tanrılarından birisi olarak kabul edildiği yıllarda, inanışın hüküm sürdüğü coğrafyada Nioble adından, toplamda 6 kız ve 6 erkek olmak üzere 12 tane çocuğu bulunan bir kadın yaşıyormuş. O yıllarda çok çocuk sahibi olmak insanların gururlanmasını sağlamaktaymış.

12 tane çocuğunun olmasından dolayı kimsenin kendisi ile baş edemeyeceğini düşünen gurulu kadın Nioble çocuklarını da arkasına alarak dönemim tanrısı olan Leto’nun bile kendisi ile baş edemeyeceğini herkese söylemeye başlamış.

ağlayan kaya

Nioble’nin söylemleri dilden dile dolaşarak dönemim tanrısı olan Leto’nun kulağına gelmiş. Duruma aşırı derecede sinirlenen Leto’nun 2 çocuğu varmış. Bu kadının cezalandırılması gerektiğine inandığından dolayı kendi çocuklarını bu 12 çocuğu öldürmesi adına görevlendirmiş. Tanrının çocukları Nioble’nin çocuklarını katledince kadın bu duruma dayanamamış ve taş kesilmiş. Taş kesilen kadın da günümüzde Ağlayan Kaya olarak isimlendirilmeye devam ediyor.

Ağlayan Kaya’nın yer aldığı bölgeye gidecek olursanız bu kayanın bir kadın kafası görünümünde olduğunu görebilirsiniz. Zaman zaman kayanın üzerinden su zerreciklerinin damlaması da bu kayaya Ağlayan Kaya isminin verilmesini sağlamıştır.

Ağlayan Kaya efsanesi ile alakalı hazırlanan aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Ağlayan Kaya’ya Nasıl Gidilir?

Ağlayan Kaya, Manisa ilindedir. Manisa iline varınca Karaköy Kırmızı Köprü’den Spil Dağı’na doğru ilerleyen yolu takip etmelisiniz. Spil Dağı’na giden yola girdikten yaklaşık olarak 5 dakika sonra efsanelere konu olan Ağlayan Kaya’ya ulaşacaksınız.

Nesilden nesle aktarılan Ağlayan Kaya efsanesi bu şekildedir. Efsaneleri aşırı derecede seven bir millet olduğumuzdan dolayı sizlere bazı efsaneleri daha önceden de anlatmıştık. Truva atı efsanesi ve İstanbul Yenikapı efsanesi bağlantılarından daha önceden sizlere aktarmış olduğumuz efsaneler hakkında da bilgi almanız mümkün.

Yorum yapın