Eskimoların hayatı birçok kitaba ve belgesele ana konu olsa da aşırı soğuk bir coğrafyada yaşam sürdükleri için Eskimolar nasıl yaşar, nasıl banyo yapar ve nasıl ısınır gibi konular akıllara takılmaya devam ediyor. Eskimoların yaşam alanlarına baktığımızda Doğu Sibirya, Alaska, Kanada, Gröland gibi yerler karşımıza çıkmaktadır. Yaşam sürdükleri coğrafyalarda tüm yıl boyunca yerde karın yer aldığını söyleyebiliriz. Eskimolar hangi kutupta yaşar sorunuza aslında yaşadıkları yerleri söyleyerek cevap verdik. Bu medeniyet bildiğiniz gibi Kuzey Kutup bölgesinde yaşam sürmektedir.

Eskimoların geçmişine bakıldığında Yupik ve İnuit adında olan iki koldan geldikleri görülüyor. Yupik koluna dahil olan kişiler Doğu Sibirya ve Alaska bölgelerinde yaşam sürerken İnuit kolunda olanlar Kanada, Alaska ve Gröland bölgelerinde yaşam sürmektedir. Yaşadıkları bölgelerde sürekli karlarla kaplı oldukları için Eskimolar avcılık yaparak ve balık tutarak yaşamlarını idame ettirmektedir. Eskimoların en dikkat çekici özellikleri yaşadıkları evlerdir. Buzlardan yaptıkları bu evlere igloo adı verilir. Bu evler buzdan yapılmış olmasına rağmen içlerindeki sıcaklık yaklaşık olarak 17 derecelere kadar çıkar. Bu da insan yaşamının sekteye uğramadan devam edebilmesi için yeterli bir sıcaklık değeridir. Bu buzdan yapılan evler aşırı derecede sağlamdır. Sürekli olarak çıkan kar fırtınalarına dahi iyi bir şekilde dayanmaktadırlar.

Tabi ki Eskimoların tamamı buzdan yapılmış olan bu evlerde yaşam sürmemektedir. Özellikle Kanada da yer alan Eskimolar buzdan yapılmış olan evleri tercih ediyor. Çamur ve tahtadan yapılmış olan evlerde yaşam süren Eskimolar olduğu gibi günümüzün modern mimarisi kullanılarak yapılan betonarme evlerde yaşam süren Eskimolar da bulunmaktadır. Tabi ki atalarının tamamı igloo adı verilen bu evlerde yaşam sürdüğü için Eskimolar denildiği zaman igloo evleri akla gelen ilk şey olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor.

İgloo adı verilen bu evler buzdan yapıldığı için evleri ısıtırken de dikkatli olmak gerekmektedir. Eskimolar igloo adı verilen bu evleri mum ateşi ile ısıtıyorlar. Küçücük bir mum ateşinin kocaman evi nasıl ısıttığını düşünebilirsiniz. Bu evler iyi bir şekilde yalıtıldıklarından dolayı iç mekanda sürekli olarak aynı hava yer alır ve dışarıdan hiçbir şekilde havalandırma yapmadan içeriye hava girişi olmaz. İnsan bedeninin ısısı, lambanı yaydığı ısı ve mum ateşinin ısısı yavaşta olsa bir süre sonra iç ortamın ısınmasını sağlar. Sadece bu ısınma yöntemi sayesinde sıcaklık değerleri 17 derecelere kadar çıkabilmektedir. İgloo yapımında en çok dikkat edilen şey ısınmanın gerekli olmasından dolayı yalıtımdır. Yalıtımı kusursuz kılmak adına birçok Eskimolu igloo adı verilen bu evlere girişi toprak altından yapar. Bu sayede kusursuz bir yalıtım sağlanmış olur. Yaz mevsimi geldiğinde sıcaklığın etkisiyle bu evler erimeye başlar. Bu yüzden yaz mevsiminde igloo adı verilen bu evler terk edilir ve kış mevsimi gelince yenisi yapılır.

Eskimoların hayatı yaşam alanlarında batı dünyasında yer alan insanların gelmesiyle birlikte büyük oranda değişime uğramıştır. Mesela normal şartlarda ulaşım için kızak köpeklerini kullanan Eskimolar kızak köpekleri yerine artık günümüzün modern kar araçlarını kullanıyorlar. İnsanların el değmemiş olan bu yerlere merakının olmasından dolayı turizm açısından da çalışmalar yaptıklarını söyleyebiliriz. Mesela özel olarak tasarlanmış igloo adı verilen bu evlerden yapıp buralarda turistleri ağırlayan ve rehberlik ederek çevreyi gezdiren çok sayıda Eskimo ailesi bulunmaktadır.

Her şey ilk haliyle güzeldir. Eskimolar eski geleneklerini kaybettiklerinden dolayı sadece eski geleneklerdeki tadı çekilen belgesellerde bulabiliyoruz. Eski geleneklerine sadık kalarak yaşayan bazı Eskimo ailesi olsa da bunların sayısının aşırı derecede az olduğunu söyleyebiliriz. Gelişmeleri kabul etmemelerindeki en büyük neden aslında geleneklere bağlı kalmak değil ekonomik güçlerinin yetersiz olmasıdır. Bu aileler ilerleyen zaman içerisinde ekonomilerini geliştirecek olursa Eskimo kültürünün tamamen yok olacağını düşünüyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here