Köstebek nasıl bir hayvandır özellikleri

Köstebekler, uzun dişleri ve tırnaklarıyla ön plana çıkan, insectivora (böcekçilgiller) ailesinde yer alan bir canlı türüdür. Köstebekler ayrıca memeli canlılar sınıfında yer alır. Bu canlıları gizemli kılan en önemli şey ömürlerinin büyük kısmını toprağın altında geçirmeleridir. Uzun dişleri ve tırnaklarıyla toprağı kazarak yerin derinliklerine tünel açarlar. Açtıkları bu tüneller içerisinde üreyip beslenirler.

Köstebeklerin besin menüsünde karıncalar, solucanlar yer alır. Bu tür besinleri bulmak için yerin altını kazarlar ve bu yüzden tarım arazilerine ciddi zarar verirler. Bir kadife kumaşı andıran tüylere sahip olan köstebekler, adeta yarın altını kazmak için özel olarak tasarlanıp yaratılmıştır. Fiziki özellikleri ele alındığında en iyi kazıcı canlıların köstebekler olduğu söylenebilir. Bu canlılar yaklaşık olarak 15 santimetre boyutlarına ulaşırlar.

Köstebek nasıl bir hayvandır diye incelediğimizde bu canlıların aşırı derecede esnek bir iskelet yapısına sahip olduklarını görüyoruz. Bu esnek yapılı iskeletleri sayesinde yerin altında çok rahat bir şekilde ilerleler. Öne, arkaya, sağa ve sola çok rahat bir şekilde esneyebildikleri biliniyor.

Köstebek Nedir?

Köstebek nedir

Köstebekler böcek tüketen canlılar olarak sınıflandırılan insectivora ailesinde yer alan canlılardır. Uzun dişlere ve tırnaklara sahiptirler. Bu özellikleri sayesinde toprağı çok iyi bir şekilde kazarlar. Ömürlerinin büyük kısmı toprağın altında geçtiğinden dolayı gözleri fonksiyon kayıpları yaşamıştır. Yani diğer birçok canlıya göre iyi göremezler. Bu canlılar miskin bir görüntüde olsa da aşırı derecede hareketli olmalarıyla bilinirler. Ortalama olarak 15 santimetre boyuna ulaşabilirler. Bu canlıların bu kadar ilgi görmesindeki en büyük neden, gözlerden ırak bir yaşam sürmeleridir. Bu da bu canlı türünün gizemli canlılar arasında yer almasını sağlamıştır.

Köstebekler memeli canlılar sınıfında yer alır. Burunları be ağızları kısmen öne doğru uzundur. Öne uzayan bu burun ve ağız yapısı sayesinde, toprağın altında buldukları besinleri daha rahat bir şekilde tüketirler.

Köstebeklerin Özellikleri

Köstebeklerin özellikleri

Köstebekler fiziki açıdan ele alındıklarında, toprağı kazmak için yaratılmış olan bir canlı karşımıza çıkıyor. Güçlü tırnaklara sahip olan ayakları yeri kolay bir şekilde kazabilmektedir. Tüyleri aşırı derecede sık olmasına rağmen pamuksu bir yumuşaklığa sahiptir. Genelde siyah renkte olurlar ancak gri ve beyaz renkte olan türlerinin de olduğu biliniyor.

Köstebeklerin 3 santimetre civarında kuyrukları vardır. Bu canlılar genellikle 15-20 santimetre uzunluğunda olurlar. Diğer canlı ırklarında olduğu gibi köstebeklerde de erkekler dişilere göre daha iri yapılıdır. Bu canlıların gözlerinin olmadığına dair çeşitli şehir efsaneleri türetilmiş olsa da tüylerle kaplı küçük gözleri vardır ve görüşleri aşırı derecede zayıftır. Köstebeklerin gözleri iyi görmese de koku alma ve işitme duyuları aşırı derecede gelişmiştir.

Köstebeklerin toplamda 44 tane dişi vardır. Bu dişleri kesici özelliğe sahiptir. Yaklaşık olarak 5 yıl yaşam süren köstebekler toprak altındayken kulaklarına toprağın kaçmaması için kulaklarını kapatabilirler.

Köstebeklerin Faydaları

Köstebeklerin faydaları

Ekosistem içerisinde yer alan canlıların tamamı bir amaç uğruna yaratılmıştır. Bu yüzden ekosistemde yer alan canlıların tamamının yararlı olduğu söylenebilir. Köstebeklerin ekosisteme en büyük yararı toprağın havalanmasını sağlamalarıdır.

Köstebekler yuva yapmak ve yiyecek bulmak adına toprağın altına kazarak buralarda tünel oluştururlar. Bu sayede toprağın içerisine daha fazla oksijen girer ve toprağın verimi ciddi anlamda artar. Köstebeklerin özellikleri hakkında sizlere bilgi verirken bu canlıların solun ve böcek gibi canlılarla beslendiklerini söylemiştik. Bu haşereler sizlerin de bildiğiniz gibi bitki köklerine zarar vererek bitkilerin kurumasına neden olurlar. Köstebekler solucan ve böcekleri yok ederek bitkilerin daha verimli bir şekilde yaşam sürmesini sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here