Ev Hanımları Konut Kredisi Alabilir Mi Kredi Veren Bankalar

97

Atan kiralar ister istemez insanların ev sahibi olma ihtiyacını her geçen gün arttırıyor. Özellikle ev hanımları kredi çekerek ev alma ihtiyacı duyan kişilerdir. Birçok banka ev hanımlarına konut kredisi vermese de ev hanımları konut kredisi alabilir mi sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Bu yüzden sizlere v hanımlarına konut kredisi veren bankalar ve aranan şartlar hakkında bilgi vereceğiz.

Ev hanımlarının normal şartlarda konut kredisi alması imkansızdır çünkü bankalar bir kişiye konut kredisi verirken öncelikli olarak o kişinin sabit bir gelirinin olması şartını arar. Ayrıca gelen sabit gelire göre belirli miktarda kredi verilir. Yani düşük maaşı olan ancak düzenli olarak maaş alan birisinin bile yüksek miktarda kredi çekmesi zordur. Hal böyle olunca ev hanımları konut kredisi alabilir mi sorunuza hayır alamaz şeklinde yanıt vermekteyiz. Tabi bazı özel durumlarda ev hanımları da konut kredisi alabilir. Bu özel durumların neler olduklarını ele almak istiyoruz.

Bir ev hanımının konut kredisi alabilmesi için öncelikli olarak yüksek ve sabit geliri olan bir kişinin kendisine kefil olması gerekiyor. Ayrıca bu tip durumlarda ödemelerde riske girilmesi istenmediğinden dolayı konut kredisi çekecek olan kişinin kredi çekilen bankada bir mevduat hesabının olması gerekiyor. Ayrıca bu hesabın içerisinde belirli miktarda paranın da olması gereklidir. Normal şartlarda sabit geliri olan bir kişi diyelim ki aynı konut için 100 bin TL kredi çekebilsin. Bu evi bir ev hanımı almak istese maksimum verilecek olan kredi sadece 30 bin TL civarlarında olacaktır. Yani her koşulda banka yetkilileri kendilerini riske atmayı kabul etmez ve bu doğrultuda hareket eder.

Konut kredisi çekmek isteyen ev hanımının üzerinde taşınmaz mal varlıkları varsa bu mal varlıklarına ipotek getirilmesi suretiyle yüksek oranda kredi verilebilmektedir. Herhangi bir işte çalışmıyor olmasına rağmen sadece mal varlığı yüksek olduğundan dolayı yüksek oranda konut kredisi çekip bunu kullanan ev hanımlarının da olduğu biliniyor.

Son yıllarda ekonomik bunalımın etkileri ülkemizin her alanında kendisini gösterdi. Bu yüzden konut kredisi faiz oranları da ciddi anlamda arttı. Bu yüzden yatırım uzmanları ev almak için kredi çekilmesini şu sıralar pek mantıklı bulmuyor. Devlet eliyle konut kredilerindeki faiz oranları büyük ölçüde aşağıya çekilmeye uğraşılsa da günümüzde yapılan müdahalelere rağmen faiz oranları dudak uçuklatacak kadar yüksek. Zaman krediyle konut almak için gerçekten de pek uygun değil. İlerleyen günlerde ülke ekonomisi daha düzgün bir hale gelecek olursa faiz oranları da düşecektir. Krediyle konut almak için ilgili ekonomik rahatlığın oluşmasını beklemenizi tavsiye ederiz.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here