kanola yağının yararları zararları

Kanola yağı bu güne kadar halk arasında yararları ile tanınan bir yağ türü olsa da son zamanlarda kanola yağının zararları hakkında bilgilerin verilmeye başlaması insanların çekimser bir duruma düşmesine neden olmuş gibi görünüyor. Kanola yağının yararları ve zararları hakkında sizleri bilinçlendirmek adına bu yağ hakkındaki her şeyi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kanola yağı, kolza bitki çekirdeklerinin genetik metotlarla iyileştirilmesiyle elde edilen çekirdeklerden imal edilen bir yağ türüdür. Kanadalılar tarafından geliştirilip piyasaya sürüldüğünden dolayı Canadian Oil, Low Acid ismiyle de dünya genelinde bilinmektedir. Özellikle Avrupa’da sürtünmenin yüksek olduğu mekanik cihazları yağlamak için kullanılan bu yağ, daha sonra market raflarında da yer almaya başlayıp insanların tüketimine sunulmuştur. İnsanlar bu yağı tam anlamıyla bilmediklerinden dolayı gıdalarda da kullandığından çeşitli sakıncalar meydana gelmektedir. Doğru kullanılması durumunda büyük faydaları olan bu yağın yararları ve zararları nelermiş gelin öğrenelim.

Kanola Yağının Zararları

kanola yağının zararları

Kanola yağı, genetiği değiştirilmiş bir bitki olan kolza bitkisinden yapıldığı için insan sağlığını tehdit edici yönde etkilere sahiptir. Doğada yaşam süren canlıların büyük bölümü bile bu yağın yapıldığı kolza bitkisini tüketmez. Hayvanların içgüdülerinden yola çıktığımızda aslında kanola yağının zararları hakkında bizlere ön bilgiler vermektedir. Bir dönem büyükbaş hayvanlarda sıklıkla görülen deli dana hastalığının bile hayvanların kolza bitkisini tüketmiş olmasından dolayı ortaya çıktığını söyleyenler var. Genetiği değiştirilmiş bir ürün olduğundan dolayı böyle bir etkinin ortaya çıkma ihtimali elbette vardır. Biz şüphe duyduğumuz her şeye uzak durmayı tercih ettiğimiz için kanola yağının yararlarından çok zararlarının olduğunu düşünüyoruz. Bazı bilim insanları kanola yağı üzerinde çeşitli araştırmalar yaptı ve bu yağın çeşitli zararlarının olduğunu tespit etti. Şimdi sizlere kanola yağının zararları nelerdir konusunda maddeler halinde bilgiler vermek istiyoruz.

 • İçeriğinde yer alan maddelerden dolayı kalbin hasar görmesine sebep olabilmektedir. Kalp canlı bedeninin hayati organları arasında yer aldığı için kalbe zarar veren her şey sağlığa zararlı olarak kabul edilir.
 • Kanola yağı gözde yer alan hücrelerin zarar görmesine hatta körlük gibi kusurların ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Kabızlık ve kansızlık gibi sıklıkla karşılaştığımız dolaşım ve sindirim sistemi problemleri kanola yağının etkisiyle de ortaya çıkabilir.
 • Genetiği değiştirilmiş olan ürünlerin bağışıklık sistemini zayıflatıcı yönde etkisi vardır. Kanola yağı da genetiği değiştirilmiş bir bitkiden elde edildiği için bağışıklık sistemini ciddi anlamda zayıflatmaktadır.
 • Son zamanlarda birçok bilim insanı kanola yağının akciğer kanseri gibi amansız hastalıklara da neden olduğunu belirtiyor. Sindirim ve dolaşım sistemi ile alakalı kanser hastalıklarını da tetiklediği düşünülüyor.

Genetiği değiştirilmiş olan kolza bitkisi yurt dışında üretilmektedir. Ülkemizde üretilen kolza bitkisinin hiçbir şekilde genetiği ile oynanmaktadır. Bunu bildiğimizden dolayı Türk firmalar tarafından üretilen kanola yağlarının tüketilebileceklerini düşünmekteyiz. Tabi ki tedbiri elden bırakmamak adına sağlık bakanlığı tarafından sürekli denetim halinde olan firmaların üretmiş oldukları yağları tercih etmeye özen gösterin. Margarin gibi yağ türlerini alırken içerisinde insan sağlığına zararlı yağların olup olmadığını da gözlemlemenizi tavsiye ederiz. İnsan nüfusu arttıkça piyasaya insan sağlığına zararlı olan daha fazla yiyecek sürülüyor. Bu durumda bir şeyden korunurken diğer bir şeyden zarar görmemize neden oluyor. Görmüş olduğumuz zararı büyük ölçüde azaltmak için özellikle hazır gıda alırken içerisinde yer alan şeyleri dikkatli bir şekilde incelememiz gerekmektedir. Kanola yağı da bunlardan birisidir.

Kanola Yağının Yararları

kanola yağının faydaları

Kanola yağı birçok faydasıyla bilinen şifalı yağlardan birisidir. İçeriğinde yer alan mineral ve vitaminler sayesinde birçok hastalığa karşı vücut direncini arttırdığı gibi iyileştirici etkisi de bulunmaktadır. Son zamanların en popüler yağlarından birisi olan kanola yağının faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız gelin öğrenelim.

 • Bu yağı yapısal olarak incelediğimizde A, D, E ve K vitaminleri açısından zengin olduğunu görmekteyiz. Eğer bu vitaminlerin vücudunuzda eksik olmasından dolayı sağlık problemleri yaşıyorsanız ilgili vitaminleri vücudunuza almak için kanola yağını tüketebilirsiniz. Kanola yağının içerisinde yer alan E vitamini vücudumuzda yer alan serbest radikallerle mücadele ederek vücudunuzun zarar görmesini de büyük ölçüde engeller.
 • Kanola yağı omega 3 yağ asidi bakımından zengindir. Bu yağın içerisinde ayrıca doymamış yağ asidinin de yüksek oranda olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki kanola yağının içerisinde az miktarda doymuş yağ asidi de bulunur ancak bunun insan sağlığına zarar verecek düzeyde olmadığını söyleyebiliriz.
 • Birçok yağ türü damarların tıkanmasına neden olurken kanola yağı damar sağlığını destekleyici özelliğe sahiptir. Bu yüzden birçok uzman diğer yağlar yerine kanola yağını tüketmeyi tavsiye etmektedir.
 • Raşitizm gibi rahatsızlıkları engelleyici yönde etkisi olan kanola yağı kemik sağlığını destekleyici etkidedir. Güçlü kemiklere sahip olmak için özellikle gelişim döneminde kanola yağı tercih edilebilir.
 • Kanola yağının içerisinde bitkisel steroller bulunmaktadır. Bunların da insan sağlığına faydalı olduğu bilinmektedir.
 • Yüksek ısı gerektiren yemeklerin pişirilmesinde kanola yağı tercih edilebilir çünkü aşırı derecede yüksek sıcaklıklara dayanabilen bu yağ yanma eğilimi göstermez. Özellikle et pişirirken birçoğumuz kullanmış olduğumuz yağı yaktığımızdan dolayı et pişirirken kanola yağını kullanmayı tercih edebiliriz.
 • Kanola yağı, uzun süre dayanan yağlar arasında yer alır. Bu özelliği sayesinde uzun süre boyunca bozulmadan tüketilebilir. Besin uzmanları kanola yağının yaklaşık olarak bir yıl kadar güneşten korunduğu müddetçe bozulmadan kaldığını belirtiyor.

Kanola yağı, kolza bitkisinin özel olarak çeşitli işlem görmesi sonucunda elde edilmektedir. Günümüzde kolza bitkisi genetiği değiştirilmiş bitkiler arasında yer almaktadır. Uzmanların büyük bölümü genetiği değiştirilmiş olan gıdaların insan sağlığına zararlı olduğunu belirtmektedir. Her ne kadar sizlere kanola yağının faydaları hakkında bilgiler vermiş olsak da bu yağ genetiği değiştirilmiş bir bitkiden elde edildiğinden dolayı bu yağı kullanırken bir kez daha düşünmenizde fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here