Kas Spazmı Nedir Belirtileri Tedavisi

Kas spazmı nedir? vücudun herhangi bir bölgesinde yer alan kaslarda kişinin iradesi dışında kasılmaların olması ve ani bir şekilde kas gevşemelerinin gerçekleşememesi durumudur. Kas spazmı belirtileri arasında kaslarda aşırı ağrıların oluşması ve spazmın meydana geldiği bölgenin hareket ettirilememesi yer alır. Kas spazmı insanın dengesini bozduğundan dolayı belirtiler gözlemlenir gözlemlenmez kas spazmı tedavisi başlatılmalıdır. Kas spazmları genel olarak tek bir bölgede ortaya çıksa da kas spazmlarının bir kas grubunun tamamında da gözlemlenmesi mümkündür. Aşırı ağrılara neden olduğu için sürekli tekrarlayan spazmlar ortadan kaldırılmadığı müddetçe kişi çeşitli sıkıntılar yaşamaya devam eder.

Kas spazmı neden olur?

Kas spazmları baldır kaslarında, diz altı bölgesinde bulunan kaslarda, el ve ayak kaslarında sıklıkla görülür. Kas spazmı ilk ortaya çıktığı zaman ağrılar her ne kadar az olsa da zaman geçtikçe ağrılar artar. Kas spazmları kısa süreli olarak ortaya çıkabilir. Çoğu spazmlar birkaç saniye sürse de bazı kas spazmlarının yaklaşık olarak 20 dakika kadar dahi sürebilme ihtimali vardır. Elbette uzun soluklu olanlar oluşan ağrı bakımından en çekilmez olan kas spazmları sınıfındadır.

Kas spazmları en fazla kilolu olan kişilerde görülür. Ayrıca durağan bir yaşam süren yani gün içerisinde kaslarını aşırı derecede az hareket ettiren kişilerde de bu problemin ortaya çıkma ihtimali vardır. Her ne kadar kasları gün içerisinde çalıştırmak kas spazmı probleminin ciddi derecede ortadan kalmasını sağlasa da kaslara gereğinden fazla yüklenilmesi de kas spazmı probleminin yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden bu problemler karşılaşan kişilerin ağır egzersizlerden uzak durması mantıklı olacaktır.

Kas spazmı kaslara sinyallerin düzgün bir şekilde gönderilmemesinden dolayı da ortaya çıkmaktadır. Özellikle bedende su eksikliğinin olması kaslara sinyallerin düzgün bir şekilde gönderilememesine neden olmaktadır. Sizlerin de bildiğiniz sinyaller kaslara birer elektrik olarak gelmektedir. Magnezyum, kalsiyum ve potasyum bu iletimin kusursuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Vücut içerisinde ilgili minerallerin yeterli oranda yer almaması da kas spazmı problemine neden olur.

Tıp dünyasında sıklıkla kullanılan çeşitli ilaçların yan etkileri arasında kas spazmları yer alabiliyor. Son zamanlarda ilaç kullanmaya başladıysanız ve birden bire kas spazmı probleminiz de ortay açıktıysa bu sorun kullanmış olduğunuz ilaçlardan dolayı olmuş olabilir. Doktorunuza durumu anlattığınız zaman reçete edilen ilaçlar değiştirilecektir ve bu sayede ilaç kaynaklı olarak ortaya çıkan spazmlar yok olacaktır.

Kas spazmı belirtileri

Kaslarda meydana gelen spazmlar kendisini kaslarda birden bire ortaya çıkan ağrılar şeklinde kendisini gösterir. Kaslarda olan sinyal iletimindeki dengesizlik kasların hızlı bir şekilde gevşeyip kasılmasına neden olduğu için problemin meydana geldiği bölgedeki kasta aşırı derecede sertleşme olur. Ayrıca bu sertleşme sonrasında oluşan ağrı şiddetli bir ağrı olduğu için kas sisteminin yer aldığı bölgeyi hareket ettiremezsiniz. Genellikle gece uyurken yanlış pozisyonda yatılması bu tür kas spazmlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kas spazmı belirtileri bu şekildedir. İlgili sorunun kişisel olarak tespit edilmesinde işinize yarayacak başka bir belirti bulunmamaktadır.

Kas spazmı tedavisi

Uzun soluklu kas spazmı problemi ile mücadele eden kişilere özellikle sıcak uygulama tavsiye edilmektedir. Spazmların meydana geldiği bölgeye sıcak uygulama yapılması kasların büyük oranda rahatlamasını sağlamaktadır. Sıcak uygulama konusunda bilginiz yoksa sıcak bir duş alarak da kaslarınızın rahatlamasını ve bu sayede kas spazmından kaynaklı olan ağrıların ortadan kalmasını sağlayabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı mineraller kaslara sinyallerin daha net şekilde gelmesine yardımcı olmaktadır. Bu yüzden kas spazmı yaşadığınız dönemlerde ilgili sorunu ortadan kaldırmak için kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi minerallerin alımını arttırın. Bedeniniz susuz kaldıysa gün içerisinde en az 2 litre su içemeye özen gösterin.

Kas spazmı problemi ile ciddi anlamda bir mücadeleniz varsa kesinlikle alanında uzman bir kişiden destek alın. Doktorlar tarafından reçete edilen birçok kreminin kas spazmlarını büyük oradan ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Ayrıca ağrılarınızın aşırı derecede arttığı dönemlerde spazmların meydana geldiği bölgeye masaj yapın. Yapacağınız masajlar kaslarınızın rahatlamasını sağlayacaktır. Kas spazmı problemi olan kişilere ayrıca doğal kas gevşeticiler makalesine bakmasını tavsiye ederiz. Kas spazmları kimi zaman kanda pıhtılaşma olmasından dolayı da olabiliyor. Kanda pıhtılaşma olması damarların tıkanmasına ya da kalp ile alakalı sorunların oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden uzun zamandan beri kaslarında kasılmalar olan kişiler problemin tespiti için tıbbi destek almalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here