Kemal Sunal Kimdir?

56

Kemal Sunal, birçoğumuzun kendisinin başrol oyuncusu olarak yer aldığı filmler ile büyümüş olduğu başarılı erkek oyuncudur. Kemal Sunal, uzun yıllar evvel rol almış olduğu filmleri ilk günkü tadıyla izlenen ve izlenmeye devam eden eşi benzeri olmayan kişilerden birisidir. 11 Kasım 1944 tarihinde İstanbul ilinde hayata merhaba diyen oyuncu, aslen Malatyalıdır. Anne adı Saime, baba adı Mustafa olan Kemal Sunal’ın 2 tane erkek kardeşi bulunmaktadır.

Vefa lisesin mezunlarından olan Kemal Sunal, üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde almıştır ancak 12 Eylül olaylarının çıkmasından dolayı eğitimini yarım bırakmak zorunda kaldığı biliniyor. Oyunculuk ile lise sıralarında tanışan Kemal Sunal, lisede felsefe derslerine giren hocasının kendisini Müşfik Kenter ile tanıştırması sayesinde oyunculuk dünyasına merak sardı. Zoraki Takip adlı tiyatro oyununda ilk defa rol alarak kendisini kanıtlamış ve müthiş bir çizgiye ulaşacak olan sanat hayatını bu sayede başlatmıştır. Kendisini oyunculuk alanında geliştirmek adına uzun süre boyunca Kenter Tiyatrosunda görev alan Kemal Sunal, ayrıca Devekuşu Kabare Tiyatrosunda da bir süre bulunmuştur.

Kemal Sunal ilk olarak Tatlı Dillim adlı sinema filminde rol alarak sinema serüvenini başlatmıştır. Sinemayı aşırı derecede sevince başrol olmasa da birçok sinema filminde rol almaya devam etmiştir ancak rollerinin küçük roller olmasına rağmen işini layıkıyla yaptığından dolayı izleyicinin beğenisini kazanmış ve bu sayede kısa süre içerisinde herkesin sinema dünyasında tanıdığı bir isim haline gelmiştir. 1974 yılına gelindiğinde dünya evine giren Kemal Sunal Beyin Ezo ve Ali adlarında iki evladı bulunmaktadır. Kendisinin yaşamı boyunca mutlu bir evlilik sürdüğü bilinenler arasında yer alıyor.

Uzun yıllar boyunca çok sayıda tiyatro oyununda ve sinema filminde rol alan Kemal Sunal, 1977 senesinde rol aldığı Kapıcılar Kralı adlı sinema filmi sayesinde Antalya Film Festivalinde Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almaya hak kazanmıştır. Kemal Sunal’ın bu denli çok sevilmesinin en büyük nedenlerinden birisi kendisinin canlandırmış olduğu karakterlerin halktan birisi olmasıdır. Ayrıca bu karakterler ezilenleri savunan yapıda olduğundan ötürü de halk kendisini benimsemiş ve bu doğrultuda yoğun bir sevgi göstermiştir.

12 Eylül olayları nedeniyle eğitimini yarıda bırakması ünlü oyuncunun içine her daim dert olmuştur. Yıllar sonra kendisine verilen bir hak sayesinde yarım kalan eğitimini bitirerek diplomasını almıştır. Bununla da yetinmeyen oyuncu daha sonra yüksek lisans yaparak oyunculuk alanında kendisini geliştirmek isteyen kişilere çok sayıda bilimsel analizler sunmuştur.

Sanat yaşamına 80’in üstünde film sığdıran oyuncu son filmi olan Balalayka’nın çekimlerine giderken kalp krizi geçirdi ve 3 Temmuz 2000 tarihinde henüz 56 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Ölümünden sonra bile filmlerinin büyük bir beğeniyle defalarca izlenilmesi kendisinin ne kadar büyük bir sanatçı olduğunun önemli bir göstergesidir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here