Köpekler Neden İnsanları Yalar?

Köpekler insanlar tarafından beslenmesi en çok tercih edilen evcil hayvanlardandır. Köpekler sahiplerinin yüzünü yalaması ile dikkat çeken hayvanlardır. Köpekler neden insanları, sahibini, elimizi, yüzümüzü ve patilerini yalar konusu köpek besleyen insanlar tarafından merak edilmiş ve hayvan uzmanları özellikle köpekler neden insanları yalar konusu üzerinde araştırma yapmış.

Köpeklerin insanları yalaması özellikle evimize biri geldiği zaman mahcup düşmemize neden olabilmektedir. Baksana şuna yüzünü köpek yaladı ya da baksana şuna köpekler haşır neşir bunun evinde bir şey yenmez gibi cümleler ile karşılaşmak zorunda kalabiliriz. Bu da köpekler neden insanları yalar sualini ister istemez akıllara getirmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda köpeklerin bu yalama olayını içgüdüsel olarak yaptıkları ve yalamanın temel nedeninin temizlenmek olduğu tespit edildi. Yani bir köpek sahibini yalıyorsa asıl amacı sahibini temizlemek istemesidir. Bunun hiçbir kötü amacı yoktur. Köpekler sahiplerini korumakla mükellef oldukları kadar sahiplerinin temiz olmasından da sorumlu olduklarını düşünmektedirler. Köpeğe sahibi yaklaştığı zaman da köpek özellikle sahibinin yüzünü yalayarak onu temizlemeye ve itaatkar olduğunu göstermeye çalışır.

Bazı uzmanlar yavru köpekleri incelemiş ve annelerinin yavru köpekleri sıklıkla yaladığı8nı gözlemlemiş. Bu uzmanlar anne köpeklerin yavru köpekleri yalaması sonucunda anne ile yavru arasında ciddi bir bağın oluştuğunu iddia etmektedir ve bu yüzden köpeklerin sahiplerini yalayarak aralarında güçlü bir bağ oluşmasını sağladığı söyleniyor. Köpeklerde yer alan yalama içgüdüsünün anne köpeklerin yavruları yalamasından dolayı ortaya çıktığı yönünde söylemler bulunmaktadır.

Köpekler aşırı derecede duygusal hayvanlardır ve zaman zaman kendilerini de yaladıkları gözlemlenmektedir. Köpeğin sürekli olarak kendisini yalaması ciddi bir psikolojik sıkıntısının olduğunu göstermektedir. Eğer köpeğin derisinde herhangi bir lezyon yer almamasına rağmen köpeğiniz kendisini sürekli yalıyorsa bu durum psikolojik sorunlarının olduğunu göstermektedir. Köpekler süre halinde yaşama içgüdüsüyle yaratıldıklarından dolayı yalnız kalmayı asla sevmezler. Uzun süre yalnız kalan köpekler derin bir psikolojik yara aldığından dolayı istemsiz bir şekilde kendisini yalamaya başlar. Bir süredir köpeğinizden ayrıysanız ve köpeğiniz kendisini tutarsız bir şekilde yalamaya başladıysa köpeğinize daha fazla zaman ayırmaya çalışın. Ona zaman ayırmanız ruh halinin düzelmesine yardımcı olacaktır.

Köpeğiniz sizi her ne kadar içgüdüsel olarak yalıyor olsa da köpeğinize bu yalama eylemini sert ifadeler kullanarak sevmediğinizi gösterebilirsiniz. Köpeklerin en büyük amacı sahiplerinin memnun kalmasını sağlamaktır. Eğer sizin yalanmaktan hoşlanmadığınızı anlarlarsa emin olun bir süre sonra sizi yalamayı bırakacaktır. Bu konuda sıkıntılarınız bulunuyorsa bir veterinerden bu konu hakkında destek almanızı tavsiye ederiz. Sibirya kurdu özellikleri sayfasından dünya genelinde en çok beslenen bu köpek türü hakkında bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here