Vurmalı müzik aletleri

Müzikle iç içe olduğumuzu söylesek de vurmalı çalgılar denildiğinde akla sadece davul ve darbuka gelir. Aslında vurmalı enstrümanlar arasında daha çok sayıda müzik aleti vardır. Vurmalı çalgıların isimleri, özellikleri resimli anlatımlı olarak ele alınarak sizlerin çok sayıda çalgıyı tanımanızı sağlayacağız.

Vurmalı çalgılar nelerdir konusunu özellikle müzik dünyasında yer almaya düşünen kişilerin bilmesi gerekmektedir. Vurmalı çalgıların tarihçesine gidildiği zaman bu çalgıların dünyanın en eski müzik aletleri olduğu görülür. Yani dünyada müzik var olmaya başladığı zaman ilk müzik aletinin vurmalı bir çalgı olduğunu söyleyebiliriz.

Vurmalı Çalgı Nedir?

Vurmalı çalgılar sopa, el ya da yardımcı cisimler ile vurarak ses çıkarmaya yarayan müzik aletleridir. Bu müzik aletleriyle ezgi oluşturmaktan ziyade ritim oluşturulmaktadır. Bu yüzden bir orkestra içerisinde tüm ezgiye dayalı enstrümanların ritmi oluşturan vurmalı çalgılara ayak durması gerekiyor. Bu ritim özelliğinin olması vurmalı çalgıları en önemli çalgı türlerinden birisi haline getirmektedir.

vurmalı çalgılar

Vurmalı çalgıları yapısal olarak incelediğimizde özellikle sesi çıkarabilmek adına hayvan derisinden yararlanıldığını görüyoruz. Hayvan derisinin sıkı bir şekilde gerdirilmesi ve bir kasnağın üzerine yerleştirilmesi sonucunda elde edilen müzik aletlerinin vurmalı çalgılar sınıfında yer aldığını söyleyebiliriz.

Bir vurmalı müzik aleti yapılırken dikkat edilmesi gerekilen en önemli şey derinin iyi bir şekilde gerilmesidir. Deri iyi bir şekilde gerilirse ses daha tok yani daha canlı çıkacaktır. Bu yüzden bu enstrümanlar üzerinde zaman zaman gevşeyen deriyi germek adına yapılmış olan çeşitli aparatlar bulunmaktadır.

Deriyi gerip gevşetip istenilen seslerin yakalanması mümkündür. Tabi vurmalı çalgılar sadece deriden yapılmamaktadır. Sesin metaller aracılığıyla çıkarıldığı vurmalı çalgılar da vardır.

Vurmalı çalgılar ve isimleri resimli anlatımlı olarak verilirse bun müzik aletlerini daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Ayrıca vurmalı çalgıların özellikleri inceleyince size uygun olan müzik aletini de belirlemeniz kolaylaşacak.

Vurmalı Çalgılar Özellikleri Resimli Anlatım

Vurmalı çalgılar kendi arasında çubukla vurmalı çalgılar, metal vurmalı çalgılar ve üstüne oturulan vurmalı çalgılar olarak gruplandırılır. Tüm müzik aletlerini ele almak mümkün değildir çünkü dünya genelinde kullanılan çok sayıda vurmalı müzik aleti vardır. Bazıları çok az kişi tarafından kullanıldığı için popüler değildir. Bu yüzden her gurubun en çok tercih edilen müzik aletini incelemeyi uygun görüyorum.

1. Zil

Vurmalı çalgılar zilEn yüksek sese sahip olan vurmalı müzik aletidir. Bu müzik aletinde vurma noktaları değiştirilerek sesin yüksekliği ayarlanır. Yuvarlak formda olup metal malzemelerden yapılır. Kişinin enstrümanı rahat kullanabilmesi için deriden yapılan askısı vardır.

Yapısından dolayı çalması basit gibi görünse de doğru sesi çıkarabilmek deneyim ister. Bu özelliğinden dolayı zil çalmak isteyen kişinin iyi bir kulağa sahip olması gerekmektedir.

2. Bateri

Vurmalı çalgılar bateriÇalma sırasında kişinin hızlı hareket etmesi gerekir. Bu durum baterinin en zor çalınan vurmalı çalgılardan birisi olmasına neden olmuştur. Tabi ki sadece hızlı olmak iyi bir baterist olmak için yeterli değildir. Kişinin ayrıca akıcılığa ayak uydurabilmesi de mühimdir.

Bateri de el ve ayaklar aktif bir şekilde kullanılır. Özellikle günümüzün popüler müziklerinden olan rock müzik içerisinde bateri vazgeçilemez müzik aletidir.

Bu müzik aletini rahat çalabilmek adına çeşitli el ve ayal hareketi teknikleri geliştirilmiştir. Üçlemeler, altılamalar, dörtlük ritimler, sekizlikler ve onaltılıklar gibi tabirlerin büyük bölümü bateri çalma teknikleri için kullanılır. Sitem içerisinde yer alan davulları çalmak için kullanılmakta olan sopalara baget denilmektedir.

3. Darbuka

Vurmalı çalgılar darbukaKimisinin dümbelek kimisininse darbuka dediği bu müzik aletinden düm ve tek şeklinde iki ses elde edilir. Tarihçesine inildiği zaman Orta Doğu’da ortaya çıktığı görülmektedir.

Bu bağlamda darbukanın kültürel bir müzik aleti olduğunu da söylemek mümkündür. Günümüzde özellikle düğün, sünnet ve nişan gibi etkinliklerde en fazla darbuka kullanılmaktadır. Roman müziğinin vazgeçilmez enstrümanıdır. Türk müziği olarak nitelendirilen tüm eserlerde darbuka sesine rastlamak mümkündür.

4. Davul

Vurmalı çalgılar davulVurmalı çalgıların tarihçesine baktığımızda vurmalı ilk müzik aletinin davul olduğunu görüyoruz. Bu yüzden davul müzik dünyasında vurmalı çalgıların babası olarak görülmektedir.

Medeniyetler arasında kimi zaman davulun şekli değişse de aynı amaç ve aynı sesi çıkarmak için kullanılmıştır. Bu müzik aleti sopa aracılığıyla çalındığı gibi el ile de çalınmaktadır. Birçoğumuz bu enstrümanı, ramazan ayında sahura kalkmak için davulcuların kullandığı müzik aleti olarak biliyoruz

5. Def

Vurmalı çalgılar defDefin geçmişi çok eski zamanlara dayanır. Tahta kasnağın üstüne deri gerilmesiyle elde edilir. Parmak vuruşları ile ses çıkar bir müzik aletidir.

Çalınması her ne kadar kolay gibi görünse de ritmi sağlamak ve akışı yakalamak gerçek anlamda zordur. Müzik dünyasında meydana gelen değişimler defin de yapısını etkilemiş ve günümüzde sadece metalden yapılmış olan defler yer almaya başlamıştır.

Vurmalı çalgılara perküsyon denir. Vurmalı müzik aletleri listemizde yer alan enstrümanlardan ibaret değildir. Vurmalı çalgılar dünyasında ağız kopuzu, bendir, bongo, delbek, gemi kapanaları, hang, kanjira, kaşık, ksilofon, marakas, marimba, nakkare, phaçıç, santur, sistrum, tabla, taiko, timpani, çalpara, çan ve çıngırak gibi müzik aletleri de bulunmaktadır. Müzik aletlerine ilginiz varsa üflemeli çalgılar bağlantısında yer alan müzik aletlerini de inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here