Kristof Kolomb
Kristof Kolomb

Kristof Kolomb, 1451 yılında Cenova’da dünyaya gelen ünlü kaşiftir. Kendisi İtalyan asıldır. Kristof Kolomb’un denize olan aşkı çok küçük yaşlarda başladı. Denize duyduğu ilgiden dolayı gemilerle ilgilenmeye başladı. Bu ilgi kendisini zaman içerisinde dünyanın en ünlü gemicilerinden birisi haline getirdi.

Kristof Kolomb, fakir bir ailenin çocuğuydu. Bu durum onun çocukluk yıllarında sıkıntılar içerisinde yaşamasına neden oldu. Aile durumu kötü olduğu için aile ekonomisine destek olması gerekiyordu. Bunun üstüne Kristof Kolomb okumayı bırakıp çalışmak zorunda kaldı. Denize olan ilgisi onun gemilerde tayfa olarak çalışmasına neden oldu. Tayfalık yaptığı yıllarda uzak denizlere açılarak dünyanın birçok yerine görme imkanına sahip oldu.

Kristof Kolomb, Portekizdeyken aşık olduğu bayanla evlendi ve Lizbon’a yerleşti. Karısının babası da denize merakla bir insandı. Çeşitli keşiflere katılmış bir denizciydi. Kayınpederinin de denize ilgi duyması ikisinin arasında kuvvetli bir bağ oluşmasını sapladı. Kayınpederiyle saatlerce oturup sadece denizcilikle alakalı sohbet ettiği bilinmektedir.

Kristof Kolomb’un yaşadığı dönemde dünyanın yuvarlak olduğu henüz herkes tarafından kabul edilmemişti. Bunun aksine Kristof Kolomb dünyanın yuvarlak olduğuna inanan kişilerden birisiydi. Dünyanın yuvarlak olduğunu bilse de dünyanın büyüklüğüyle alakalı herhangi bir bilgisi yoktu. Bu durum onun sürekli olarak dünyayla alakalı hayaller kurmasına neden oluyordu.

Kristof Kolomb, sürekli olarak daha önce hiçbir insanın gitmediği yerlere gitmeyi düşünüyordu. Bu gidilmemiş olan yerlere giderse tanınan bir kişi olacağına inanıyordu. Bu yüzden gitmeyi en çok istediği yerler arasında Hindistan ve Çin yer almaktaydı.

Kristof Kolomb
Kristof Kolomb

Dünyanın keşfedilmeyen çok sayıda yeri olduğuna inanan Kristof Kolomb, keşfedilmeyen yerleri keşfetmek için projeler hazırlıyordu. Hazırladığı projeler için madde desteğe ihtiyacı vardı. Hayalini gerçekleştirmek için sürekli olarak ülkenin hatırı sayılır kişilerinden kendisine destek olmalarını istediği bilinmektedir.

Kristof Kolomb 40’lı yaşlara geldiğinde etrafında yer alan kişiler kendisinin projelerine daha fazla inanmaya başladı. Ünlü kaşifin ilk hayali Hindistan’a gidip doğuyla batı arasında bir köprü oluşturmaktı. Diğer bir hayaliyse Atlas okyanusuna gidip burada yer alan adaları keşfetmekti. O zamanlar tüm bunlar hayal olsa da zaman içerisinde kendisini destekleyecek kişiler buldu ve ilgili yerleri keşfetti. Bu da Kristof Kolomb isminin günümüze kadar ulaşmasını sağladı.

Kristof Kolomb, destek bulmak için en çok Portekiz kralıyla görüştü. Ancak Portekiz kralı projelerinin sadece bir hayal ürünü olduğunu söyleyerek destek olmadı. Bunun üstüne İspanyaya giden Kristof Kolomb, çeşitli aracılar sayesinde İspanya kralıyla görüştü. İspanya kralı Portekiz kralının aksine Kristof Kolomb’a bir şans verilmesinin gerektiğini düşündü. Kristof Kolomb’a destek vererek keşif yapmasını sağladı.

Yıl 1942’ydi. Yanına 3 gemi alan Kristof Kolomb açık denizlerde ilerlemeye başladı. Kristof Kolomb’un projeleri aşırı derecede çılgınca bulunuyordu. Bu yüzden yanına sadece hapisten çıkarılmış olan kişiler verildi. Özgür olan hiç kimse Kristof Kolomb’la bu maceraya atılmak istemediği için tek seçenek hapishanedeki mahkumlar oldu.

Açık denizdeyken yanında toplam 78 kişi vardı. Aradan bir hayli uzun zaman geçmişti. Çok uzun zaman geçmiş olmasına rağmen herhangi bir kara parçasına rastlamadılar. Bu durum gemidekilerin isyan etmeye başlamasına neden oldu. Çıkan isyan seslerini bastırmak için gemidekilere sürekli vaatlerde bulunsa da gemidekiler birleşip Kristof Kolomb’u öldürmeye karar verdi.

Bunun farkına varan Kristof Kolomb, eğer 3 gün içerisinde bir kara parçasına ulaşamayacak olurlarsa geri döneceklerini söyledi. Bu sayede isyan sesleri büyük oranda azaldı. Aradan birkaç gün geçtikten sonra gökyüzünde martılar uçmaya başladı. Denize baktıklarında deniz ütünde yüzen tahta parçaları vardı. Bu şüphesiz bir kara parçasına yaklaştıklarının göstergesiydi.

Gemidekileri şevklendirmek için karayı ilk gören kişiyi mükafatlandıracağını söyledi. Bu sayede gemide yer alan tayfa daha inançlı bir şekilde kürek çekmeye başladı. Çekilen kürekler Kristof Kolomb ve tayfasını Hindistan yakınlarında yer alan bir adaya ulaştırdı. Kristof Kolomb ilk ayak bastığı yer burası olacaktı. Yanındaki 78 kişiyle birlikte adaya çıkarak işgal ettiler. Bu adaya Salvador ismini verdiler. En büyük amacı Hindistan’a ulaşmaktı. Bu yüzden tayfasıyla birlikte tekrardan yola çıktılar.

Santa Marina yakınların geldikleri sırada Kristof Kolomb’un gemisi battı. Gemileri battığı için uzun zaman boyunca Haiti adasında konakladılar. Tayfada yer alan bir kişi gemilerden birisini kaçırmıştı. Bu yüzden İspanya’ya sadece bir gemi döndü.

Kristof Kolomb neyi keşfetmiştir diyecek olursanız Amerika kıtasını keşfeden kişi olduğunu söyleyebiliriz. 1492 yılında yaptığı keşfin aslında Hindistan olduğunu düşünüyordu. Fakat keşfetmiş olduğu yer Amerika kıtasıydı.

Kristof Kolomb, İspanya’ya dönerken yanında İspanyada olmayan çok sayıda bitkiyi aldı. Ayrıca krala göstermek için yanında birkaç yerliyi de götürdü. Kral elbette bunlardan daha çok altın gibi değerli madenleri görmek istiyordu. Buna rağmen yeni bir ülkeye sahip olduğu için Kristof Kolomb’a herhangi bir olumsuz bir şey söylemedi. Bu olay sonrasında İspanya kralı yeni keşfedilen yerin İspanyaya ait olduğunu ilan etti. Kristof Kolomb, yaptığı bu keşif sayesinde Atlas okyanusunu aştı ve dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlamış oldu.

Kristof Kolomb, keşifleri elbette bunlarla sınırlı kalmadı. İlerleyen yıllarda keşfedilmeyen daha birçok yeri keşfetti. 56 Yaşına geldiğinde hayata gözlerini yumdu. Kristof Kolomb, yaptığı keşiflerde altın gibi değerli materyallere ulaşamadı. Bu yüzden kaşifler kendisini başarısız olarak kabul etti. Ancak aradan uzun yıllar geçip günümüze ulaşıldığında Kristof Kolomb’un yaptığı keşiflerin ne kadar da önemli olduğu daha iyi anlaşıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here