Şeytanın Çocukları ve Görevleri

Birçoğunuzun iblis olarak nitelendirmiş olduğu şeytan kıyamet gününe kadar yaşam süreceğinden dolayı yüce yaratıcı tarafından kendisine nesil verilmiştir. Bundan ötürü şeytanın çok sayıda çocuğu bulunmaktadır. Şeytanın çocukları insanları yoldan çıkartmak için görevlendirilmişlerdir. Bu yüzden şeytanın çocuklarının her birinin ismi ve görevleri bulunmaktadır. Ramazan ayı içerisinde olduğumuzdan dolayı dini içerikli makalelere yer vererek yüreğinizde yer ile alan Allah aşkını arttırmaya çalışmaktayız. Bu yüzden bugün de sizlere şeytanın çocukları ve görevleri hakkında bilgiler vereceğiz. Şeytanın çocukları ve görevleri hakkında bilgiler edindiğiniz zaman Allah katında hata olarak kabul edilen şeylere düşmeyeceğinizi düşünüyoruz. Bu yüzden şeytanın çocukları ve görevleri kesinlikle her mümin tarafından bilinmelidir.

Hanzeb: namazda vesvese vermesi ile tanınan şeytandır. Şeytanın en önemli görevleri arasında insanları namazdan uzaklaştırmak yer almaktadır. Bu yüzdendir ki şeytan insanları namazdan uzaklaştırmak için namaz esnasında yüreklerine vesvese vermektedir. Namaz kıldığınız zamanlar içinizde derin bir vesvese meydana geliyorsa bu şeytanın sizinle uğraştığını göstermektedir. Bu tip durumlarda kesinlikle namazı terk etmeyin. Namazınıza devam ederek Allah’a sığının. Bu sayede şeytan görevine ulaşamayacaktır.

Velhan: temizlik esnasında insanlara vesvese vererek aşırı miktarda su kullanmalarına neden olan şeytanın çocuklarında birisidir. Çok su kullanmak israf olduğundan dolayı kişi çok su kullandığı zaman büyük oranda günah işlemiş olur. Temizlik esnasında normale oranla daha fazla su kullanma vesvesesi içinizi sardıysa bir dakika durup düşünmenizi tavsiye ederiz çünkü büyük ihtimalle şeytanın çocuğu olan velhan sizinle uğraşıyordur. Şeytanın amacına ulaşmaması için kesinlikle israf yapmayı hayatınızdan çıkarın.

Zellenbur: şeytanın çocuklarından olan zellenbur ticaretle uğraşan kişileri etkisi altına almaya çalışmaktadır. Ticaret esnasında malda yer alan kusurları saklamayı insanlara önerir. İnsanları ticaret konusunda aldatması ile bilinen şeytanın çocuğudur. Bu kişinin kalbine kötülük verdiği zaman kişi malın kusurlarını gizlemeye başlar. Ayrıca malı satarken yalan yeminler eder. Bu tip kişiler şeytanın kölesi olduğundan dolayı er ya da geç kötü ticaret yaptıkları ortaya çıkar ve insanlar bir daha bu tarz kişilerden kesinlikle bir şey almazlar. Dürüst bir şekilde ticaret yapmak istiyorsanız kesinlikle bir malı satarken alıcıya malın kusurlarını da söyleyin. Bu sayede daha adil bir şekilde ticaret yapabilirsiniz.

Vesnan: ibadet esnasında kişiye uyku veren şeytanın çocuğudur. Namaz kılarken ya da dua ederken birdenbire uykunuz geliyorsa bu durum şeytanın çocuğu olan vesnanın üzerinize uyku gafletini veriyor olmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bu şeytan çocuğunun kişiyi zina yapmaya ve hırsızlık yapmaya yönelttiği de bilinmektedir. Hırsızlık ve zina en büyük günahlar arasında yer aldığından dolayı şeytanın çocuğu olan vesnanın aşırı derecede tehlikeli olduğunu düşünüyoruz.

Betr: kişinin aşırı derecede agresif bir ruh haline bürünmesine neden olan şeytanın çocuğudur. Kişinin bağırıp çağırmasına hatta etrafında yer alan kişilere şiddet uygulamasına neden olmaktadır. Cahiliye dönemindeki adetlerin göze güzel görünmesine neden olduğu bilinmektedir. Bu şeytanın çocuğunun esiri olacak olursanız bir süre sonra etrafınızdaki herkesi kaybedeceğinizden şüpheniz olmasın. Aşırı derecede sinirlendiğimiz zamanlarda bu şeytanı başımızdan def etmek için Allah’a el açıp dua etmeniz şeytanın sizden uzaklaşmasını sağlayacaktır.

Dasim: kişi besmele çekmediği zaman sürekli olarak yanında yer alan şeytana dasim denilmektedir. Besmele çekmediğiniz zaman bu şeytan evinize girer, yatağınızda uyur, sizinle birlikte yemek yer. Bu nedenden dolayı evinizdeki bereket yok olur. Evinizdeki bereketi daim kılmak ve bu şeytanın evinize girmesini engellemek için sürekli olarak bir şey yaparken besmele çekmenizi tavsiye ediyoruz. Bu şeytan evinize girdiğinden dolayı eğer evliyseniz eşinizle aranızda sorunların yaşanmasına da neden olacaktır. Bu yüzden eşlerin sürekli olarak besmele çekmesi ve bu şeytanı evlerinden def etmesi gerekmektedir.

Metun: kişinin yalan haberler yaymasına neden olan şeytanın çocuğuna metun adı verilmektedir. Bu şeytan kişinin yalan haberler yaymasına yani dedikodu yapmasına ve kişilere iftira atmasına neden olmaktadır. Bu yüzden biz Müslümanlar kesinlikle her duyduğumuzu konuşmamamız gerekmektedir. Yani bir kişinin sözüne itibar edip söylenenleri toplum içerisinde zikredecek olursanız söylemiş olduklarınızın içerisinde yalan yanlış şeyler olabileceğinden dolayı metun adı verilen bu şeytan çocuğunun kölesi haline gelebilirsiniz.

El ebyaz: peygamberlere, peygamberlerin velilerine musallat olan şeytandır. Bu şeytan peygamberlere hiçbir şekilde zarar veremez ancak veliler bu şeytan ile yaşamları boyunca ciddi anlamda mücadele etmek zorunda kalırlar. Peygamberler ve velilere musallat olan şeytan çocuğu olduğundan dolayı en tehlikeli şeytan çocuğunun el ebyaz olduğunu düşünüyoruz.

Şeytanın çocukları ve isimleri görevleri ile birlikte sizlere aktarıldı. Düşmanınızı ne kadar iyi tanırsanız düşmanınız ile mücadele etmeniz daha kolay hale gelecektir. Bu yüzden şeytanı tüm ayrıntıları ile bilmeniz gerekmektedir. Bir hataya düştüğünüz zaman şeytanın görevleri aklınıza gelir ve bu durumdan kurtulmak için daha büyük bir mücadele içerisine girersiniz. Şeytanı başımızdan def etmenin en kolay yolu sürekli olarak Allah’a sığınmaktır. Ruhsal olarak çöküntüye geçtiğimiz durumlarda daimi olarak el açıp Allah’a dua edin. Bu sayede şeytanın size musallat olmasını engelleyebilirsiniz. Şeytan özellikle zayıf olan insanları daha çabuk ele geçirir bu yüzden manevi anlamda daimi olarak güçlü olmaya özen gösterin. Siz güçlü olduğunuz müddetçe şeytan hiçbir şekilde amacına ulaşamayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here