Simurg Efsanesi Zümrüd-ü Anka Kuşu

104

Zümrüd-ü Anka efsanesi neredeyse dünya genelinde yaşam sürmüş olan her medeniyette anlatılan efsanelerden birisidir. Arap dünyasında Anka efsanesi olarak geçen bu efsane zaman içerisinde Türkler arasında da yayılmış ve Zümrüd-ü Anka ismini almıştır. Dünyanın neredeyse her yerinde anlatılan Zümrüd-ü Anka efsanesi bilim insanlarının da ilgisini çektiğinden dolayı acaba böyle bir kuş türü yaşamış mıdır diye çeşitli araştırmaların dahi yapıldığı bilinmektedir. Hikaye kitaplarında simurg efsanesi olarak da geçen Zümrüd-ü Anka kuşu efsanesi eminiz sizlerin de ilgisini çekecektir.

Zümrüd-ü Anka kuşu efsanesinde anlatılanlara göre bu kuş türü ölümü yaklaştığı zaman kendisine kuru dallardan aşırı derecede güzel olan bir yuva yapar ve bu yuvayı henüz ne olduğu bilinmeyen bir madde ile sıvar. Bu kuş türünün ölümünü beklemek için yapmış olduğu yuvada kuru dalları kullanmasının tek sebebi yanarak ölmesidir. Anka kuşu güneş ışınlarının kuru dalları yakması sonucunda ölmektedir. Güneş ışınları kuru dalları yakıp Zümrüd-ü Anka kuşu öldükten sonra bu kuşun küllerinden yeni bir yavru Anka kuşunun doğduğuna inanılmaktadır. Küllerinden yeni bir kuşun dünyaya gelmesi özellikle birçok din içerisinde yeniden doğuş için anlatılmaktadır.

Dünya genelinde Zümrüd-ü Anka kuşu ile ilgili çok sayıda hikayeler efsaneler anlatılsa da efsanelerin özünde aynı olduğunu söyleyebiliriz. Anlatılanlara göre Anka kuşu bilgi ağacının dalları içerisinde yaşam sürmektedir ve bu nedenden dolayı dünyada meydana gelen her şeyi bilmektedir. Kuşlar dünyasında herhangi bir problem çıktığında Zümrüd-ü Anka kuşunun bundan hemen haberdar olduğuna ve bu problemi ortadan kaldırdığına inanılmaktadır. Bu kuşun Kaf Dağının tepesinde yer alan bilgi ağacında yaşadığına inanılır ve Kaf Dağı’na ulaşmak aşırı derecede zordur. Bu kuşa ulaşmak isteyen kişilerin Kaf Dağı’nı aşarak Kaf Dağının tepesine ulaşması gerekmektedir. Anlatılanlara göre bu yol bir hayli meşakkatli bir yoldur.

Arap dünyasında Zümrüd-ü Anka kuşu efsanesine simurg efsanesi de denilmektedir. Simurg 30 kuş anlamına gelmektedir. Bir gün kuşlar dünyasında bir problem çıkmış ve çok sayıda kuş toplanarak Zümrüd-ü Anka kuşunun bulmak için yola koyulmuşlar. Zümrüd-ü Anka kuşunun yanına vardıklarında birçok kuş yolda telef olduğundan dolayı sadece Zümrüd-ü Anka kuşuna 30 kuş ulaşabilmiş. Bu nedenden dolayı Zümrüd-ü Anka kuşu efsanesi Arap dünyasında simurg olarak isimlendirilmektedir.

Paylaş

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here