Tarz sahibi olmanın yolları stil sırları

Kendine has tarzı olan kişiler çevresindeki kişiler tarafından odak noktası haline geldiği için ister istemez tarz sahibi olmanın yolları merak edilmektedir. Deyim yerindeyse üstüne çuval giyse yakışan kişiler vardır. Bu durumun böyle olmasının tek nedeni bu kişilerin belirli bir tarzının olmasıdır. Eğer sizler de nasıl tarz olunur diye merak ediyorsanız, bu makaleden tarz sahibi olmanın yolları ve stil sahibi olmanın sırları hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Kimi kişiler tarz sahibi olmanın ancak iç görünüş ile mümkün olduğunu söylese de aslında bir tarzı yakalamanın en önemli noktası dış görünüşten geçmektedir. Ne kadar iyi bir kalbe sahip olursanız olun eğer dış görünüşünüz belirli bir tarzı yansıtmıyorsa tarz olmanız mümkün değildir. İnsanlar üstünde tarzınızla etki oluşturmak için kesinlikle dış görünüşünüze dikkat etmeniz gerekiyor.

İnsanın kalbi ne kadar güzel olursa olsun kesinlikle bu güzellik dış görünüşle de zenginleştirilmelidir. Tarz yani stil sahibi olan kişilere bakacak olursanız aslında bu kişilerin ilk olarak dış görünüşleri ile farkındalık yarattığını, daha sonra iç güzelliklerini ön plana çıkararak tarzını yakaladıklarını görürsünüz. Bu yüzden tarz sahibi olmanın yolları belirtilirken kesinlikle dış görünüşten başlanacağı üzerinde durulması gerekmektedir. İç güzellik ve dış güzellik birleştiğinde kendinize has bir stil ortaya çıkacaktır.

Bazı kişilere göre sadece marjinal giyinerek tarz sahibi olmak mümkünken bazı kişilere göre günün modasına uygun elbiselerin giyilmesi tarz sahibi olmak için yeterlidir. Tüm bu olguları yıkmak için sadece giyiminizle tarz olamayacağınızı söylemek istiyorum. Üzgünüm ama gerçekten de bu durum böyle. Sadece farklı ya da güzel elbiseler giyerek tarz olunması maalesef mümkün değildir. Eğer sizlere ne kadar stil sahibi bir bayan ya da ne kadar tarz bir erkek denmesini istiyorsanız, tüm uyarılarımızı dikkate almalısınız.

Erkeklerin ve kadınların tarz olabilmesi için farklı şeylere dikkat etmesi gerekmektedir. Bu yüzden tarz sahibi erkek ya da kadın olmanın yolları farklı başlıklar altında ele alınacak.

Tarz Sahibi Erkek Olmanın Yolları

 • Temizlik: hem kadınlar hem erkekler için temizlik aşırı derecede önemlidir. Temizlikten kastım giyilen elbiselerin temiz olması değildir. Asıl önemli olan şey kişinin kendisinin temiz olmasıdır. Kadınlar erkeklere oranla temizliğine daha çok dikkat etse de erkeklerin temizliğe aşırı itina gösterdiğini maalesef söyleyemeyiz. Sararmış dişler, uzamış tırnaklar, burna gelen ağır ter kokusu erkeklerin stil sahibi olmasına engeldir. Tarz sahibi olmak için öncelikli olarak genel vücut temizliğine dikkat edilmelidir.
 • Koku: kişinin kullanmış olduğu parfüm yani koku, karşısındaki kişiyi etkileme konusunda gerçekten de etkilidir. Güzel kokular süren erkekler üstünde yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda güzel parfüm kullanan erkeklerin özellikle bayanların gözünde daha tarz kabul edildikleri tespit edilmiştir. Tabi ki sadece parfüm kullanılması yeterli değildir. Aşırı derecede ağır kokuya sahip olan parfümler tercih edilirse bu insanların sizden uzaklaşmasına neden olur. Bu yüzden tarz sahibi olan erkekler gibi soft kokusu olan parfümler tercih edilmelidir. Deodorant kullanımından bahsetme gereği dahi duymuyorum çünkü bu modern çağda yaşam süren tüm erkeklerin deodorant kullandığını düşünmekteyim.
 • Tıraş: bazı erkekler saç ve sakalını uzatarak kendilerine has bir tarz oluşturmak istese de adeta sokaklarda yatan kimsesizlere benzediklerini söylemeden geçemeyeceğim. Elbette saçın ya da sakalın uzun olması tarz olmaya engel değildir. Hatta günümüzde uzun saç ve sakalın daha tarz kabul edildiğini söyleyebilirim ancak saçın ve sakalın her zaman düzeltilmiş olması gerekmektedir. Ense tüyleri uzadıysa ya da elmacık kemiklerinizin, kulaklarınızın üstünde tüylenmeler meydana geldiyse; bu durum tıraşa önem vermediğinizi gösterir. Tıraştan kastımız kesinlikle saçın kısa ya da sakalın tamamen kesilmesi değildir. Tıraş kişinin periyodik olarak saçının ve sakalını kötü gösterecek şeyleri düzeltmesidir.
 • El bakımı: bayanlara erkeklerde en çok neye dikkat edersiniz sorusu sorulduğunda, bayanların büyük kısmı ellere şeklinde cevap vermektedir. Durum böyle olduğundan dolayı ellerin bakımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Tırnaklar kesinlikle uzun olmamalıdır. Ayrıca manikür pedikür gibi işlemlerin de yapılması güzel ellere sahip olunması adına önemlidir. Eğer bunu yaptırmak için güzellik salonlarına gitmeye çekiniyorsanız, kendi el bakımınızı kendiniz de yapabilirsiniz.
 • Kendini tanıma: kişinin tarz olabilmesi için kesinlikle kendisini iyi bir şekilde tanıması gerekmektedir. Sırf tarz görünmek için kişinin kendi öz benliğini kaybetmesine neden olacak türden bir yol izlenmemelidir. Mesela ağır abi karakterli olan bir kişinin rengarenk giyinmesi uygun değildir. Bunun yerine belirli bir tarzı olan takım elbiselerin giyilmesi daha uygun olacaktır. Unutmayın ki ağır ağabeyler de en az concon olarak nitelendirilen sınıftaki erkekler kadar tarz olabilir.
 • Elbiseler: tarz sahibi erkeklerin elbise dolabı kesinlikle eksiksiz olmalıdır. Her ana ve güne özel giyilebilecek nitelikte elbiselerin olması tarz sahibi erkekler için olmazsa olmazlardandır. Takım elbiseler, kot pantolonlar, yelekler, fular, boyunluk, kazaklar, ayakkabılar, kemer, cüzdan ve daha birçok ürün kesinlikle elbise dolabında yer almalıdır. Tabi ki sırf tarz olmak için giymeyeceğiniz türden yani size uygun olmayan türden elbiselere boşa para yatırmayın. Kendi stilinize uygun parçaları seçmeye özen gösterin. Kullanılan elbiselerin uyumlu olması da önemlidir. Mesela takım elbisenin içerisine uygun bir gömlek giyilmesi gerekmektedir. Gidip de gömlek yerine penye giyilecek olursa bu uyumsuz olacaktır. Ayrıca elbiselerin çeşitli aksesuarlar ile desteklenmesi de önemlidir. Saat ve bileklik erkekler için en önemli aksesuarlar arasında yer alır. Bu yüzden birden fazla bilekliğe ve saate sahip olunması gerekmektedir.
 • Karakter: makalenin başında her ne kadar tarz olmanın yolları dış görünüşten başlar desek de tarz olmak için karakter de aşırı derecede önemlidir. Tarz olmak istiyorsanız öncelikli olarak kibar ve anlayışlı olmanız gerekmektedir. Kaba bir karaktere sahip olan kişinin tarz olması deyim yerindeyse imkansızdır. Tarz sahibi olmak isteyenler yaşamış oldukları toplumun gelenek ve göreneklerine de dikkat etmelidir. Büyüklere selam verilmesi ya da elinin öpülmesi, çocukların başının okşanması gibi şeyler temel toplumsal davranışlar arasında yer alır. Topluluk arasında belirli bir tarz yakalamak için bu temel değerler de benimsenmeli ve hayata geçirilmelidir.

Tarz Sahibi Kadın Olmanın Yolları

 • Güler yüz: bir kadını en çekici yapan şey sahip olduğu gülümsemedir. Tarz sahibi hangi kadına bakarsanız bakın kesinlikle gülümsemesinin çok güzel olduğunu görürsünüz. Asık bir suratla insanlar üstünde pozitif etki oluşturmak mümkün değildir. Stil sahibi bir kadın olmak için her daim güler yüzlü olmak gerekmektedir.
 • Kişisel bakım: tarz sahibi olan tüm kadınlar kişisel bakımına önem vermektedir. Hangi kadına sorarsanız sorun genel olarak kişisel bakımına önem verdiğini ve dikkat ettiğini belirtir. Ancak sadece üstten gözlemleme yaparak kişisel bakımın yapılması stil sahibi bir bayan olmak için yeterli değildir. Tarz sahibi olmak isteyen bayanlar ne kadar meşgul olursa olsun kesinlikle kişisel bakımı için kendilerine zaman ayırmalıdır. Kişisel bakımı yeterli olmayan bir bayanın tarz olması imkansızdır.
 • Saçlar: kadınları en çekici kılan şey sahip oldukları saçlarıdır. Saçların boyanması, fönlenmesi ya da dış etkiler zaman içerisinde saçların yıpranmasına neden olur. Yıpranmış saçlar kadının vasat bir görünüme sahip olması demektedir. Normalde tarz olabilecek niteliklere sahip olan bazı bayanlar sadece saçlarına yeterli özeni göstermediğinden dolayı stil sahibi olmamaktadır. Unutmayın ki saçlarınız sizin en önemli silahınızdır. Tarzı yakalamak ya da var olan tarzınızı korumak için saç bakımınıza kesinlikle zaman ayırın.
 • Duruş: kadının duruşu ne kadar güçlü olduğunu gösterme konusunda etkilidir. Güçlü bir kadın zaten stil sahibidir. Yürüyüşünüze, konuşmanıza ve hareketlerinize dikkat ederek duruşunuzu güçlendirebilirsiniz. Duruşun güçlü olması kişinin özgüven sahibi olduğunu gösterir. Tarzı olan her bayan aynı zamanda yüksek özgüvene sahiptir.
 • Giyim: kadınlarda stil sahibi olmanın en önemli şeylerinden birisi giyim şeklidir. Kimi bayan kadınsı bir tarzı kimisi ise masküler ya da minimalist bir tarzı tercih eder. Her tardaki giyimde de stil sahibi olunması mümkündür. Tercih edilen elbise tarzı erkeklerde de olduğu gibi karakterle özdeşleştirilmelidir. Ağır başlı bayanlar günün modasından ziyade masküler bir tarzı tercih edebilir. Hangi giyim tarzı olursa olsun her güne özel elbiselerin elbise dolabında yer alması gerekmektedir. Etekler, pantolonlar, takım elbiseler, kazaklar gibi önemli ürünler ek olarak yüzük, küpe ve bileklik gibi aksesuarların da yeterli sayıda olması gerekmektedir. Ayrıca kemer, ayakkabı, çanta gibi ürünlerden de farklı şekillerde olması gerekmektedir. Tarz olmak istiyorsanız kesinlikle elbiselerinize ciddi yatırım yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.
 • Koku: kadınlar sahip oldukları tarza göre koku seçmelidir. Narin bir kadın imajı çiziyorsanız yumuşak kokuları, masküler bir imajınız varsa daha sert kokuları yani parfümleri tercih etmelisiniz. Parfüm seçimi yaparken kesinlikle aşırı derecede ağır kokular tercih edilmemelidir. Bu insanların deyim yerindeyse yanınıza geldiklerinde fenalık geçirmemeleri için dikkat edilmesi gereken bir tercihtir.
 • Spor: aşırı kilolara sahip olarak tarz bir kadın olunması kesinlikle mümkün değildir. Vücut hatalarınıza imrenilerek bakılmadığı müddetçe tarz olmanız kesinlikle söz konusu değildir. İşte bu durumdan dolayı da spor tarz olmak isteyen bayanlar için aşırı derecede önemlidir. Gençken vücut diri olduğu için sarkmalar meydana gelmez ancak ilerleyen yaşlarda vücutta meydana gelen sarkmalar ve alınan aşırı kilolar, biranda tarzınızı kaybetmenize neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için hem erkeklerin hem de bayanların spor yapmayı günlük rutin haline getirmesi gerekmektedir.

Sizlere erkeklerin ve bayanlar nasıl tarz olabileceği hakkında bilgiler verdik. Sadece giyimle ya da yaşam tarzıyla tarz olunması yani stil sahibi olunması mümkün değildir. Dış görünüşünüzde yapacağınız her değişikliği kesinlikle davranışlarınızla da desteklemeniz gerekmektedir. Bu iki kavramı uyumlu bir şekilde hayatınıza sokunca, tarzınız zaten kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here