Telgrafın icadı
Telgrafın icadı tarihsel gelişimi

Telgrafın icadı, kitle iletişim araçlarının gelişmesindeki önemli bir adımdır. Her ne kadar günümüzde popüler olmasa da bir dönemin en önemli kitle iletişim aracı olmuştur. Telgrafın icadı iletişimin kolaylaşmasında önemli bir adım olmuştur. Bu özelliğinden dolayı en önemli icatlar sıralamasında baş sırada yer alır.

Telgraf böylesine önemli olduğu için ilk olarak akla telgrafı kim icat etti sorusu gelmektedir. Bu iletişim aracı 1830 yılında Samuel Morse tarafından icat edilmiştir. Zaman içerisinde geliştirilerek yaygın kullanılan bir iletişim aracı olmuştur. İlk etapta askeri alanda bilgi alış verişi için kullanılan telgraf, sonraki yıllarda halkın da kullanımına açılmıştır.

Telgrafı birçoğumuz popüler Türk filmlerinden biliyoruz. Türk filmlerinde acil olarak gönderilen haberler sürekli olarak telgrafla gönderiliyordu. Bu durum ilgili dönemde telgrafın popüler olduğunu göstermektedir.

Telgraf, mors alfabesini kullanarak mesajı karşı tarafa iletir. Her ne kadar Samuel Morse tarafından icat edildiği düşülse de geçmişi daha eskilere dayanır. 1790’lı yıllarda Claude Chappe telgraf icadını başlatan kişidir.

Telgraf Nedir?

Telgraf nedir
Telgraf nedir? İlk üretilen telgraf

Telgraf, belirli uzaklıktaki iki nokta arasında mors alfabesi yardımıyla bilgi aktarımını sağlayan iletişim aracıdır. Mors alfabesiyle gönderilen bilgi bir kağıda aktarılarak yorumlanır. Günümüzde popüler olmasa da kitle iletişim araçlarının atası olarak kabul edilir.

Telgrafı Kim Ne Zaman İcat Etti?

Telgrafı kim icat etti
Telgrafı icat eden kişi Samuel Morse

Telgrafın son formuna ulaşması belirli zaman aralığında oldu. Bu cihazın ilk denemeleri 1790’lı yıllarda gerçekleştirildi. İlk denemeleri yapan kişi Claude Chappe adlı bilim insanıdır.

Günümüz formuna yakın olan telgrafın ilk denemeleri Sir C. Wheatstone tarafından yapılmıştır. Yapmış olduğu denemelerin büyük bölümü başarısız olsa da sonraki yıllarda çalışma yapan bilim insanlarına büyük oranda katkı sağlamıştır.

Yapılan çalışmalar 1832 yılında meyvesini verdi. Samuel Morse tarafından yapılan ilk telgrafla Amerika Birleşik Devletlerinde başarılı bir şekilde bilgi aktarımı gerçekleşti.

Samuel Morse tarafından icat edilen telgraf sonraki yıllarda seri üretime geçilerek satış sunuldu. Telgraf genel olarak elektrikle çalışır. Elektik aracılığıyla oluşturulan manyetizma bilginin karşı tarafa gönderilmesini sağlar.

Telgraf Nasıl Çalışır?

Telgraf nasıl çalışır
Telgraf nasıl çalışır

Telgraf, elektrikle çalışan iletişim araçlarındandır. Bu yüzden bir kişinin telgraf çekebilmesi için elektrik kaynağına sahip olunması gerekir.

Elektrik kaynağından telgrafa gelen akım, sistem açılıp kapatılarak uzak yer alan sisteme gönderilir. Sistem açılıp kapatılması telgrafın üstünde yer alan açıp kapama butonuyla yapılır. Bu sayede kesik kesik olacak şekilde akım gönderimi yapılmış olur. Bu kesik akım karşı tarafın mors alfabesi olarak gönderilen mesajı anlamasını sağlar.

Karşı tarafın telgrafında elektro mıknatıs vardır. Telgrafla kesik olarak gönderilen elektrik akımı bu elektromıknatısı devreye sokar. Elektro mıknatıs devreye girdikçe sistemde yer alan çubuk çekilir ve bırakırlı.

Çubuk çekilip bırakıldıkça mesajlar da cihaz tarafından yazılır. Bir bobin üstünde dönen kağıt rulosu ve çekilip bırakılan çubuk üstünde kalem vardır. Sisteme kesin akımlar geldikçe bobinde yer alan kağıt döner ve çubuğun üstündeki kalen kağıdın üstünü çizer. Kağıt üstünde yer alan çizgiler mors alfabesidir. Mors alfabesine göre bu çizgiler yorumlanarak gönderilen mesaj anlaşılır.

Telgraf ilk icat edildiği yıllarda şehirler arasına kabloların döşenmesi gerekti. Bu durum yatırım maliyetlerinin artmasına neden oldu. Bu yüzden telgraf sadece belirli noktalarda yer aldı. Zaman içerisinde radyo dalgaları keşfedildi ve bu telgrafa uyarlandı.

Radyo dalgaları kullanılarak çalışan bu telgrafa telsiz telgraf denilmektedir. Kablosuz iletişimin ortaya çıkmasını telsiz telgraflar sağlamıştır. İletişim araçları dünyasındaki en önemli gelişmelerden birisinin bu olduğu söylenebilir. Radyonun icadı bu yüzden telgrafın gelişmesine büyük katkı sağlamıştır.

Telgrafın Tarihçesi

Telgrafın tarihçesi
Telgrafın tarihçesi

İletişim dünyasının devrimi olarak görülen telgraf, 1830 yılında Samuel Morse tarafından icat edilen iletişim aracıdır. Teknolojideki gelişim telgrafın unutulmasına neden olmuştur. Buna rağmen askeri alanda bilgi aktarımında telgraf halen kullanılmaktadır.

Telgraf, elektrik aracılığıyla oluşturulan manyetik alan sayesinde çalışır. Elektrik kaynağından alınan elektrik akımı kablolar arcılığıyla uzakta yer alan bir noktaya iletilir. Gönderilen akım belirli kesintilerle aktarılır. Bu kesintiler gönderilen akımın anlamlandırılmasını sağlar.

Elektrik akımıyla gönderilen İleti alıcıya ulaştığı zaman elektromıknatısa bağlı olan kalem rulo kağıdın üstüne kesik çizgiler oluşturur. Kağıdın üstünde yer alan bu kesik çizgiler mors alfabesiyle oluşturulmuş bir kodlamadır. Oluşan çizgilerin her biri bir harfi temsil eder. Bu harflerin karşılığı mors alfabesinde yer almaktadır.

Radyo dalgalarının keşfedilmesiyle birlikte telsiz telgraf ortaya çıktı. Bu sayede bilgiyi ulaştırmak için gerekli olan kablo hattına gereksinim kalmadı. Bu sayede açık denizlerde seyir halinde olan gemilerle iletişim kurabilmek mümkün hale geldi.

İcat edilen ilk telgrafta sadece ileti gönderimi yapılıyordu. Karşı taraftan aynı anda ileti almak mümkün değildi. Zaman içerisinde geliştirilen sistem sayesinde hem ileti almak hem de ileti göndermek mümkün hale geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here