Bayraklar neden yarıya iner?

Bazı önemli olaylar sonrasında ülkemizde sıklıkla bayrakların yarıya indirildiğini gözlemliyoruz. Bayraklar neden yarıya iner diyecek olursanız ülkesel bazda yas ilan edildiği zaman bayrakların yarıya kadar indirildiğini söyleyebiliriz. Son yıllarda ülkesel bazda sıkıntılı zamanlar geçirdiğimizden dolayı sıklıkla bayraklar yarıya indirilmektedir. Bayrak bir ülkenin saygınlığını ifade ettiğinden dolayı yaşanan olaylara saygı gösterildiğini ifade etmek adına bayrakların yarıya indirilmesi dünya genelinde olan bir uygulamadır.

Bayrakların yarıya indirildiği durumlara baktığımızda tüm ülkenin üzülmesine neden olan durumların olduğunu görüyoruz. Mesela ülkesel açıdan önemli bir kişinin öldüğü zamanlar, terör saldırıları sonucunda yüksek oranda can kaybı yaşandığı zamanlar, birçok insanın ölmesine neden olan doğal afetlerin olduğu zamanlar bayraklar yarıya indirilmektedir. Bu durum büyük bir yasın olduğunu ifade eder ve tüm ülke insanının bu olumsuz durum karşısında büyük üzüntü içerisinde olduğunu gösterir. Bir yerde bayrakların yarıya indirildiğini görecek olursanız ülkesel anlamda büyük bir üzüntünün olduğunu ve toplum olarak yas tutulduğunu anlayabilirsiniz.

Bayrakların yarıya indirilme geleneğini tarihsel açıdan incelediğimizde bu uygulamanın çok eski zamanlardan beri olduğunu görüyoruz. Çok eskiden yaşanmış olan deniz savaşları sonrasında ortaya çıkan bu uygulama benimsenmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır. Deniz savaşlarındaki uygulama genel olarak şu şekildeydi. Bir deniz savaşı yaşlandığı zaman yenilen taraf yenen tarafın bayrağını gemisine asmak zorundaydı. Bu yüzden yenilen tarafın bayrağı yarıya indirilip yenen tarafın bayrağı üst kısma çekilirdi. Genel olarak bayrakların yarıya indirilmesi bu aşama sonrasında ortaya çıktı.

Bayrakların yarıya indirilmesi gerçekten de iç burkucu bir durumdur. Ülkemizin en önemli lideri olan Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım tarihinde hayata gözlerini yumdu. Ulu önderi anmak ve kendisine olan saygımızın devam ettiğini göstermek adına her yıl 10 Kasım tarihi deldiğinde ülkemizde bayraklar yarıya indirilir. Bu gelenek Mustafa Kemal Atatürk’e olan saygı devam ettiği sürece tekrarlayacaktır çünkü atamızın ölmesi gerçekten de bizim için büyük bir yastır. Bunun dışında bazı devlet adamları öldüğü zaman da bayraklar yarıya indirilmektedir. İsterse komşu dost ülkeler yaslarına ortak olduklarını ifade etmek adına kendi bayraklarını da yarıya indirebilir. Özellikle meydana gelen büyük doğal afetler sonucunda ülkelerin birbirilerine destek olmak adına bayraklarını yarıya indirdikleri biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here