havuç suyu

Şifalı özelliğiyle bilinen havuç kış sebzelerindendir. Soyulup tüketilebileceği gibi sıkıp suyu da içilebilir. Havuç suyunun faydaları sağlık uzmanları tarafından sürekli dile getiriliyor. Buna rağmen havuç suyunun faydaları gerçekten tam anlamıyla bilinmiyor.

Havuç suyunun faydaları incelenirse bu mucizevi bitkinin milattan önceki dönemlerde dahi kullanıldığı görülüyor. Çok eski zamanlardan beri kullanılması fayda açısından kendisini kanıtlar niteliktedir.

Havuç sağlıklı yaşam sürmek adına önemli olduğu kadar tedavi edici özelliği de bulunan bir sebzedir. Günümüzde birçok hastalığın olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için havuç ve havuç suyunun kullanıldığı biliniyor.

Havuç Suyunun En Çok Bilinen Faydaları

Havuç suyunun şifa bulmak adına ilk olarak ne zaman kullandığını araştırdığımızda karşımıza Eski Yunanlılar çıkmaktadır. Etkin bir vücut temizleyicisi olan havuçtan özellikle sindirim sistemini aktif edip kabızlık gibi problemleri yok etme konusunda fayda sağlanmıştır.

1. Karaciğere Faydaları
2. Göze Faydaları
3. Kolesterole Faydaları
4. Kansere Faydaları
5. Cilde Faydaları
6. Bağışıklık Sistemine Faydaları
7. Gelişime Faydaları

Havucun enerji değeri yüksektir. Aşırı yorgunluk çeken kişiler havuç suyu tüketerek yüksek oranda enerji alabilir. Bu da ilgili kişilerin kendisini daha zinde hissetmesini sağlayacaktır.

Havuç yüksek oranda A vitamini içerir. Tabi ki sadece A vitamini bakımından zengin bir besin değildir. Havuç içerisinde ayrıca yetkin düzeyde B, C, D, E ve K vitaminleri de yer almaktadır. Bunların yanı sıra havucun protein, magnezyum, sodyum ve çinko bakımından da zengin olduğu biliniyor.

1. Havuç Suyunun Karaciğere Faydaları

Havuç Suyunun Karaciğere Faydaları

Yeterli düzeyde A vitamini alınmaması halinde karaciğerde yağlanma meydana gelir ve karaciğer yetmezliği oluşur. Bu tip sorunlar ile mücadele etmemek adına yeterli düzeyde A vitamini alınmalıdır.

Aşırı yağlı beslenme alışkanlığı olan bir milletiz. Bu durum 10 kişiden 7’sinin karaciğer yağlanması problemi yaşamasına neden oluyor. Hepimiz risk altındayız diyebiliriz. Karaciğeri korumak adına Türk milleti olarak havuç ve havuç suyu tüketimine daha fazla önem vermemiz gerekmektedir.

2. Havuç Suyunun Gözlere Faydaları

Havuç Suyunun Gözlere Faydaları

Havucu diğer sebzelerden ayıran en önemli özelliği içerisinde yoğun bir şekilde beta karoten yer almasıdır. Beta karotenin bu kadar önemli olmasının temel nedeni ilgili madde vücuda girdiği zaman A vitaminine dönüşür. Sizlerin de bildiğiniz gibi A vitamini göz sağlığı açısından aşırı derecede önemlidir.

İlerleyen yaşlarda aynı gençliğinizdeki gibi net bir görüşe sahip olmak istiyorsanız kesinlikle yeterli düzeyde A vitamini almalısınız. Vücudunuz için gerekli olan bu vitamini de havuçtan temin edebilirsiniz. A vitamini vücut için aşırı derecede önemlidir.

3. Havuç Suyunun Kolesterole Olan Faydaları

Havuç Suyunun Kolesterole Olan Faydaları

Havuç, içerisinde yer alan bu maddeler sayesinde kandaki kolesterolü dengelemektedir. Kolesterolü dengelerken damarları güçlendirir. Bu özelliğiyle kan akışının daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Havuç suyunun içerisinde yer alan potasyum kolesterolü düşürücü etkiyi oluşturmaktadır.

Kolesterolü dengelediği gibi bu özelliğiyle kalp damar sağlığını da korumaktadır. Kolesterolünüzü bir türlü düşüremiyorsanız beslenme zincirinize havuç suyunu ekleyin. Uzmanların büyük bölümü kolesterol değerlerini normale çekmek için bu besini önermektedir.

4. Havuç Suyunun Kanser Hastalığına Faydaları

Havuç Suyunun Kanser Hastalığına Faydaları

Havuç suyu antioksidan özelliğe sahiptir. Bu özelliği havuç suyunun vücutta yer alan zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırmasını sağlar. Vücudunuzda biriken zararlı maddeleri havuç suyu tüketerek uzaklaştırabilirsiniz. Bu sayede kanser hastalığına yakalanma ihtimaliniz düşecektir.

Ailenizde daha önceden kanser hastalığına yakalanan kişiler varsa sizin de bu hastalığa yakalanma ihtimaliniz yüksektir. Havuç suyu gibi kanserle mücadele eden besinleri daha fazla tüketin. Bu besinler sizlerin kanser olma olasılığınızın azalmasını sağlayacaktır.

Havucun içerisinde karoten adı verilen madde vardır. Bu madde kanserden dolayı zarar gören hücrelerin yenilenmesini sağlar. Başta kolan kanseri olmak üzere prostat kanseri gibi birçok kanser türüne iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca sigara tüketen kişiler havuç suyu tüketerek sigaranın olumsuz etkilerini büyük oranda ortadan kaldırabilir.

5. Havuç Suyunun Cilde Faydaları

Havuç Suyunun Cilde Faydaları

Havuç içerisinde karoten adında bir madde yer almaktadır. Bu madde hücre yenilenmesinde etkin rol oynar. Hücre yenilenmesi en çok cilt üzerinde istendiğinden dolayı cildinizi havuç içeren maskeleri kullanarak yenileyebilirsiniz.

Havuç veya havuç suyu kullanarak cilt maskesi yapın. Düzenli olarak yağacağınız cilt maskesi cildinizin parlak ve pürüzsüz olmasını sağlayacaktır. İçerisinde çok sayıda vitaminin ve mineralin yer alması cildin beslenip elastikiyet kazanmasında büyük etkiye sahiptir.

Cildimiz en çok A ve E vitaminlerine ihtiyaç duyar. Havuç suyu bu vitaminler açısından zengindir. Cilde faydalı kozmetik ürün üretmek isteyen firmalar bu yüzden havuç suyunu ürünlerinde kullanmaya başlamıştır. Sizler bu vitaminleri kozmetik ürünlerden almaya çalışmasın. Bunun yerine havucu ve havuç suyunu taze bir şekilde tüketin. Emin olun havuç suyunun cilde faydaları etkisini bu sayede daha hızlı gösterecektir.

6. Havuç Suyunun Bağışıklık Sistemine Faydaları

Havuç Suyunun Bağışıklık Sistemine Faydaları

Havuç suyu, ihtiyacımız olan besinleri almamızı sağlayan yiyeceklerdendir. Günde 1 barsak havuç suyunun içilmesinin harikalar yarattığı söylenmektedir.

Vücutta yer alan serbest radikallerle mücadele etmesinin yanı sıra, zararlı bakteri, virüs ve enfeksiyonlara karşı da koruma kalkanı olur. Havuç suyu ayrıca B6, K, potasyum, fosfor gibi çeşitli vitamin ve mineralleri de içermektedir. Bunlar kemik sağlığına, güçlü sinir sistemine katkıda bulunur ve beyin gücünü arttırır. Büyün olarak ele alındığında bağışıklık sistemini güçlendirdiği söylenebilir.

7. Havuç Suyunun Gelişime Olan Faydaları

Havuç Suyunun Gelişime Olan Faydaları

Havuç ve havuç suyu özellikle gelişim çağındaki kişiler için büyük önem arz etmektedir. İçerisinde yer alan maddeler sayesinde çocukların daha sağlıklı bir şekilde büyümelerini sağlar.

Gelişim dönemindeyken gerekli olan vitamin ve minerallerin yeterli oranda alınmaması gelişim geriliğine neden olur. Havuç suyunun içerisinde ihtiyaç duyulan çok sayıda vitamin ve mineral vardır. Havuç suyu tüketerek gelişimin aksamadan gerçekleşmesine katkı sağlanabilir.

Havuç ayrıca yağı alınarak da tüketilir. Havuç yağının faydaları bağlantısından bu yağın nelere iyi geldiğini de öğrenebilirsiniz. Allah bizlerin hizmetine sunmuş olduğu her şeyi bir şifa kaynağı olmasından dolayı yaratmıştır. Patateste bunlardan birisidir. Son zamanlarda patates suyu sıkılarak tüketilir hale gelmiştir. Patates suyunun faydaları bağlantısını kullanarak bu sebzenin de neye iyi geldiği hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kaynaklar:
1. Top 7 Ways Carrot & Carrot Juice Benefit Your Body
2. 7 Carrot Juice Benefits: Why You Need To Drink Up This Veggie
3. 32 Amazing Benefits Of Carrot Juice

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here