Lavman Nedir? Evde Lavman Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir?

Lavman, kalın bağırsaktaki dışkıyı vücuttan atmak için yapılan uygulamadır. Kalın bağırsaklarda aşırı dışkı birikmesi kişinin ağrı yaşamasına neden olur. Bu tip durumlarda lavman yaparak rektum ve kalınbağırsakta yer alan dışkının atılması kolaylaşır. Ayrıca rektum ve kalınbağırsakta yer alan toksinlerin de atılmasına yardımcı olur. Lavman evde yapılabilir. Peki, evde lavman nasıl yapılır biliyor musunuz?

Rektum ve bağırsaklarda meydana gelen tıkanmalar, sindirim sisteminin yavaşlamasına neden olur. İlgili sorun kişinin acı çekmesine de neden olmaktadır. Lavman yaparak tıkanmalar ortadan kaldırılınca çekilen sıkıntıların da büyük bölümü yok olur.

Rektum ve kalınbağırsak gibi yerlerde biriken dışkı aşırı derecede toksin oluşmasına neden olur. Bu bölgelerde biriken toksinler de birçok hastalığın tetikleyicisi olabilir. Uzun süre dışkı birikiminden dolayı sıkıntı çeken hastalarda bir süre sonra daha farklı hastalıkların da ortaya çıktığı gözlemlenir. Bu yüzden dışkı yapma problemi olan kişilerin doktor tavsiyesi alarak lavman yapmalarında fayda var.

Lavman Nedir?

Lavman nedir

Lavman, kolon içine sıvı bir çözeltinin rektum içinden bir tüp aracılığıyla sokulup gönderildiği uygulamadır. Lavman sıvısı, kolonda yer alan dışkıları yumuşatır ve dışkıyı kolondan çıkaran kas kasılmalarını uyarır. Böylece kişinin dışkılamasını kolaylaştırır.

Lavman, genellikle kabızlığı tedavi etmek için kullanılır. Bazı durumlarda ameliyatlardan önce bağırsakları temizlemek adına da kullanılmaktadır. Kabızlık sizin sürekli yaşadığınız bir sorunsa kabız yapan yiyecekler beslenme zincirinizde yer almasın.

Lavmanı hem evde hem de hastanede yapmak mümkündür. Lavan yapmak için kişinin ameliyat olacak olması ya da kabız olması gerekmektedir.

Normal sağlıklı bireylerin bağırsaklarını temizlemek adına lavman yapmaları da mümkündür. Sıklıkla yapılması vücudun bazı önemli maddeleri kaybetmesine neden olur. Bu yüzden doktor reçetesi olmadan lavman yapılmaması tavsiye edilmektedir.

Lavman Nasıl Yapılır?

Lavman eczanelerden kolaylıkla alabileceğiniz bir üründür. Lavman seti diyerek bu ürünü alabilirsiniz. Anal yoldan yapıldığından dolayı kişinin canının yanmasına neden olabilir. Bu yüzden lavman yaptıracak olan kişilerin vazelin gibi kayganlaştırıcı ve yumuşatıcı ürünleri kullanması gerekmektedir.

lavmanLavman yapmaya başlamadan önce gerekli hijyenik ortamı sağlayın. Ellerinizi ve anal bölgenizi yıkayarak güzelce temizleyin. Uygulamanın acı vermemesi adına anal bölgenize vazelin gibi kayganlaştırıcı kremleri sürün.

Parmağınız aracılığıyla ilgili bölgeyi genişletebilirsiniz. Utanç verici tabirler yer alsa da bunları sizlere anlatmakla mükellefiz. Yani lavmanın girişini kolaylaştırmak adına serçe parmağınızı içeri sokabilirsiniz.

İstenilen düzeyde yumuşama sağlanınca lavman ile anal bölgeden giriş yaparak ilacı içeriye basın. Birden dışkı gelmesi olabileceğinden dolayı etrafın kirlenmemesi adına lavman yapacağınız yeri iyi şekilde belirleyin. Aksi takdirde etrafı temizlerken ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Tuvalet ya da banyo lavman yapmak için uygun yerler arasında yer almaktadır. Ancak bu yerlerin lavman yapmadan önce hijyenik hale getirilmesi de önemlidir.

Lavmanın Faydaları Nelerdir?

 • Lavman, bulaşıcı hastalıklara yakalanma olasılığını azaltır.
 • Bağırsaklardaki zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.
 • Kolon kanseri gibi kanser türlerine yakalanma olasılığını azaltır.
 • Kabızlık nedeniyle dışkılamakta zorlananları dışkılamasını kolaylaştırır.
 • Fazla kilolardan kurtulmayı sağlar.
 • Rektum yoluyla ilaç almadan önce lavman yapılırsa ilacın etkisini daha hızlı göstermesini sağlar.
 • Dışkının rahme olan baskısını azaltarak doğurganlığı artırır.

Lavmanın Zararları Nelerdir

 • Elektrolikit dengesizliğe ve dehidrasyona neden olabilir.
 • Bağırsak yaralanmalarına neden olabilir.
 • Kan zehirlenmesi neden olabildiği bilinmektedir.
 • Kalp ritminin bozulması neden olabilir.
 • HIV hastalığına yakalanma olasılığını arttırır.
 • Böbreklerde hasar oluşmasına neden olabilir.

İlk defa lavman yapmak büyük olasılıkla çok fazla zarar vermeyecek olsa da, sık yapılan lavman vücudun kendi doğal besin maddelerini kaybetme riskini artırır. Ayrıca lavman bazı durumlarda alışkanlık yapabilir. Vücut dışkılamak için mücadele vermez ve dışkılamanın sürekli olarak lavmanla olması gerekli olabilir. Bu etkisinden dolayı lavman uygulamasının sıklıkla yapılması tavsiye edilmemektedir.

Lavmana Alternatif Ne Yapılabilir?

Lavmana alternatif

Lavman, kabızlık sorununu ortadan kaldırmak için doktor reçetesiyle kullanılır. Sadece ciddi kabızlık vakalarında kullanıldığı bilinmektedir.

Kabızlık sorunu yaşıyorsanız ve lavman kullanmak istemiyorsanız bazı alternatifleri deneyebilirsiniz. Lif oranı yüksek yiyecekleri beslenme zincirinize eklemeniz kabızlığın giderilmesi konusunda size yardımcı olacaktır.

Normale oranla daha fazla su içmeniz ve gün içerisinde fiziksel aktivitelerde bulunmanız kabızlığın geçmesini sağlar. Bağırsak hareketleri acı duymanıza neden oluyorsa alanında uzman bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Yorum yapın