akraba evliliği zararları

Gensel problemler akraba evliliklerinde dünyaya gelen bireylere daha kolay bir şekilde aktarıldığı için uzmanlar akraba evliliğinin sakıncalı olduğunu belirtiyor. Akraba evliliğinin sakıncaları bilinse de toplum içerisinde olan bazı kültürel bağlılıklar akraba evliliklerinin devam etmesine neden oluyor.

Aile içerisine yabancıların sokulmak istenmemesi, edinilmiş olan mal varlığının yine aynı aileye ait olmasının istenmesi, eğitim düzeyindeki yetersizlikler gibi durumlar akraba evliliklerine neden oluyor. Yaşanan bu durum maddi ve kültürel açıdan bir kazanım olarak görüsel de gensel açıdan büyük bir zarar ortaya çıkıyor. Sağlıklı bir nesil oluşturabilmek için kesinlikle akraba evliliklerinden uzak durulmalıdır. Yapılan akraba evlilikleri kalıtsal hastalıkların bir miras olarak kalmasına devam edecektir. Özellikle din açısından bir sorun teşkil etmemesi Müslüman ülkelerde akraba evliliklerinin daha yoğun olmasına neden oluyor. Din açısından bir sakıncası olmasa da sağlık açısından sıkıntılı olduğu için akraba evliliğinden uzak durulmalıdır.

Akraba evliliği nedir?

Akraba evliliği, aynı soydan gelen yani aynı ataya sahip olan erkek ve kadının evlenmesi durumudur. Bir evliliğin akraba evliliği olarak tanımlanabilmesi için kişilerin arasında kan bağının bulunması gerekmektedir. Türk toplumunda çok eski yıllardan beri akraba evlilikleri yapıldığı için günümüz toplumda yaşam süren insanların büyük bölümünde ortak genler bulunmaktadır.

Akraba evliliğinin sakıncaları

akraba evliliğinin sakıncaları

Günümüzde akraba evliliği konusunda insanlar bilinçlendiği için yapılan akraba evliliği oranı ciddi anlamda düşse de özellikle töre gibi kanunları benimsemiş olan toplumlarda bu tarz evlilikler yapılmaya devam ediyor. Akraba evliliğinin sakıncaları hakkında sürekli olarak bilgi verilmesine rağmen ülkemizin doğu kesimlerinde eğitim düzeyi düşük olduğu için insanların amcasının, dayısının, teyzesinin ve halasının kızıyla ya da oğluyla evlenmektedir. Akraba evliliği sonucunda yaşabileceğiniz sorunlarla alakalı en ufacık bir bilginiz yoksa gelin hep birlikte akraba evliliğinin sakıncaları hakkında maddeler halinde verilen bilgilere göz atalım.

  • Genler arasında uyuşmazlık meydana gelir ve bu durum da sakat çocukların dünyaya gelmesine neden olur.
  • Hem anne hem de baba aynı soydan geldiğinden dolayı genetik kusurların tamamı dünyaya gelen bireye aktarılır.
  • Annenin hamilelik döneminde düşük yapma riski yüksektir ve ağır kanamalar geçirebilir.
  • Genetik sorunlar çocuğa aktarıldığı için, genetik problemleri olan bu çocuk eğer ileride çocuk sahibi olmaya kalkarsa tüm hastalıklarının kendi çocuğunda görülme ihtimali yüksektir.
  • Akraba evliliğinin sakıncaları arasında çocuklarda gelişim probleminin yer alması da bulunuyor. Eksik uzuvla dünyaya gelme, cücelik, gece körlüğü ve yapışık parmak problemi bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Akraba evliliğinin sakıncaları elbette bunlarla sınırlı değildir. Toplum tarafından dışlanma da söz konusudur çünkü toplumumuz artık akraba evlilikleri yapıldığı zaman sakat çocuklarının dünyaya gelme ihtimalinin yüksek olduğu konusunda bilinçlenmiştir. Şeker hastalığı, zeka geriliği, sağırlık ve dilsizlik gibi problemler de akraba evliliği sonucunda dünyaya gelen bireylerde sıklıkla gözlemlenir.

Akraba evliliği sonucu oluşan hastalıklar

akraba evliliği hastalıklar

Akraba evliliklerinde karşılaşılan en büyük sorun dünyaya gelen çocuklarda çeşitli hastalıkların görülmesidir. Akraba evliliklerinde sorunlu genler direkt olarak çocuğa aktarılır. Bu da gen kaynaklı çeşitli hastaların meydana gelmesine neden olur. Akraba evliliği sonucu oluşan hastalıklar şu şekildedir ve bu hastalıklar genlerle alakalıdır.

  • Akdeniz anemisi: bu rahatsızlık akraba evliliği yapan kişilerin çocukları dışında da olabilir ancak daha çok akraba evliliği yapan ailelerin çocuklarında gözlemlenir. Anne ve baba Akdeniz anemisi hastalığının taşıyıcısıysa bu durum yüksek oranda çocukta Akdeniz anemisi görülmesine neden olur. Akraba evliliği yapan kişiler gebelik öncesinde test yaptırırsa, bebeklerinde bu hastalığın olup olmayacağını tespit ettirebilir.
  • Kistik fibrozis: kalıtsal hastalıklardan olan bu hastalık doğumdan itibaren kendisini gösterir. Solunum ve sindirim sistemini ciddi anlamda olumsuz etkiler. Bu hastalık vücutta yer alan sıvıların akışkanlığını kaybetmesine neden olur. Kan gibi sıvılar aşırı derecede koyu kıvama gelir ve damarlarda tıkanmalara, tümör oluşumuna ve kanser gibi hastalıklara neden olur. Akraba evliliği sonucu oluşan hastalıklar arasında bulunan kistik fibrozis en çok korkulan hastalıktır.
  • Konjenital adrenal hiperplazi: bu hastalık dünyaya gelecek olan bireyde hormonsal problemlere sebep olur ve hayat boyu tedavi edilmesi gerekmektedir. Özellikle kız bebeklerde ciddi durumların meydana gelmesine neden olabilir. Tedavisine anne karnındayken başlanmalıdır. Kızlarda eğer tedavi yapılmazsa genital bölgede erkeksi bir değişime neden olur. Genital sorunların ilerleyen dönemlerde ciddi sorunları beraberinde getirmemesi için bu sağlık probleminin tedavisine kesinlikle anne karnındayken başlanmalıdır.
  • Spinal musküler atrofi: belirli bir tedavisi olmayan bu hastalık bebeklerde ciddi kas güçsüzlüğü problemlerine neden olur. Tedavisi olmadığı için tedavi adı altında yapılan uygulamalar sadece yaşam kalitesini arttırmaya yöneliktir. Kas sistemini kontrol etmeyi sağlayan sinirlerde tahribata neden olan spinal musküler atrofi hastalığı bir süre sonra kasların zayıflamasına ve güçsüzleşmesine neden olmaktadır.
  • Fenilketonüri: yaşam boyu tedavisi yapılması gereken bu hastalık çocuklarda ileri derecede zeka geriliğine neden olur. Uygun bir tedavi yöntemi belirlenebilirse hastalığın etkileri en alt seviyelere indirilebilir ancak tam olarak ortadan kaldırılması mümkün değildir.

Akraba evliliği dereceleri hastalıkların ortaya çıkmasında etkilidir. Akrabalık derecesi ne kadar fazla olursa dünyaya gelecek bireylerde hastalık oluşumu o derece fazla olacaktır. Ne kadar uzak akraba olursa olsun hastalıkların ortaya çıkma ihtimali olduğu için herkes bu tarz evliliklerden uzak durmalıdır. Eğer birisine karşı ilginiz varsa ancak onunla bir akrabalığınız söz konusuysa akraba evliliği testleri yaptırarak ne kadar risk altında olduğunu öğrenip bu doğrultuda hareket edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here