Çarpım tablosu nasıl ezberlenir

Matematik eğitimi almaya başlandığı yıllarda 4 işlemden sonra kişilerin en çok zorlandığı konulardan birisi de çarpım tablosudur. Özellikle temel eğitim döneminde çarpım tablosunu ezberlemek kimi zaman aşırı derecede zorlanılan bir durum olduğu için çarpım tablosu nasıl ezberlenir konusunda çeşitli yöntemler geliştirilmiştir.

Çarpım tablosu çocukluk döneminde öğrenildiği zaman ilgili tablo daha kısa süre içerisinde ezberlendiği gibi akılda daha kalıcı olmaktadır. Kişinin yaşı ilerlemiş olmasına rağmen henüz çarpım tablosunu ezberlemediyse aşırı derecede zorlanır çünkü beyin yeni matematiksel öğeleri öğrenmeye kendisini kapatmıştır.

Çarpım Tablosu Nasıl Kolay Ezberlenir?

Eğitim uzmanları insanların çarpım tablosunu ezberleme konusunda zorlandığını görünce çarpım tablosu nasıl kolay ezberlenir konusunda çalışmalar yapmış ve büyük oranda başarıya ulaşmıştır. İnsanların algı düzeyi farklı olduğundan dolayı kimine kolay gelen yöntem diğerine zor gelebilmektedir. Eğer bir yöntemle başarıya ulaşamadıysanız farklı bir yöntemi kullanarak çarpım tablosunu ezberlemeye çalışmanızı tavsiye ederiz.

Matematiğin temeli olarak kabul edilen çağrım tablosu 1’den başlayıp 10’lara kadar devam eder. Uzmanların büyük bölümü bir kişi eğer çarpım tablosunu ezberlemekte zorlanıyorsa, en kolay ezber yapmanın yolunun yazarak ve okuyarak çalışmak olduğunu belirtiyor. Belirli tekrarlarla gün içerisinde çarpım tablosunu yazıp okuyacak olursanız, bu tabloyu kısa süre içerisinde ezberleyebilirsiniz.

Yukarıda çarpım tablosunun 1’lerden başlayıp 10’lara doğru devam ettiğini belirtmiştik. Çarpım tablosunu ezberlemeye başlayacak olan çocuğun kesinlikle 1’lerden başlayarak ezber yapması gerekmektedir. İlk öğrenilmesi gerekilen şey 1’in etkisiz eleman olduğudur. 1’lerden ezbere başlandığı zaman aslında genel olarak çarpım tablosunun mantığı kavranır ve bu sayede daha kolay bir şekilde ezber yapılır.

Çarpım tablosunun 1’ler kısmı ezberlendikten sonra 2’ler 3’ler 4’ler olarak 10’lara kadar ezber yapılmalıdır. Yapılan ezberi kalıcı kılmak için gün içerisinde belirli zaman aralıklarında çarpım tablosu ezbere olacak şekilde kağıda yazılmalıdır. Tek düze bir ezberin istenmemesinden dolayı anne ve babalara büyük iş düşer. Çocuğunuz ezber yaptıktan sonra karışık olarak çeşitli çarpmaları çocuğunuza sormalısınız. Hatta bunu bir oyun haline getirmelisiniz. Bu sayede çocuğunuz çarpım tablosunu kısa süre içerisinde ezberleyeceği gibi yaptığı ezber de kalıcı olacaktır.

Çarpım tablosu eğitim yaşamında başarılı olmak için önemli olduğu kadar gündelik yaşamda da büyük öneme sahiptir. Gün içerisinde yapmak zorunda olduğunuz matematiksel işlemleri inceleyecek olursanız, büyük bölümünde çarpma işlemi yaptığınızı görebilirsiniz.

Çarpım tablosunun zor ezberlemesinden dolayı matematik çük küçük yaşlardayken en çok korkulan derslerden birisi haline gelmektedir. Eğitimciler küçük yaşlarda alınan bu korkunun ilerleyen yaşlarda kişinin üstünden atamadığı bir korku haline geldiğini belirtiyor. Bu korkunun yerleşmemesi için de ilkokul sıralarında çarpım tablosunu ezberlemek için oyun tadında tekerlemeler geliştirilmiştir. Bu tekerlemeler çocuklara söyletilerek, hiç korku yaşanmadan kolay bir şekilde çarpım tablosunun ezberlenmesi sağlanmaktadır. Eğer sizler de tekerlemelerle çarpım tablosunu öğrenmek isterseniz, aşağıdaki görselden ilgili tekerlemelere ulaşabilirsiniz. Çocuğunuz her şeye rağmen ezber yapmakta zorlanıyorsa, kolay ezberleme yöntemleri makalesini incelemenizi tavsiye ederim.

Görsel öğelerden yararlanılarak ezber yapılması diğer tüm yöntemlere göre daha kolaydır. Bu yüzden sadece çarpım tablosunu ezberlemek için geliştirilmiş olan görseller bulunmaktadır. Hafıza teknikleri arasında yer alan bu ezber yapma yöntemini kullanarak kolay bir şekilde arpım tablosu ezberlenebilir.

Çarpım tablosu

Çocuğunuza çarpım tablosunu ezberletmek istiyorsanız, bahsi geçen tüm yöntemleri denemenizi tavsiye ederiz. Tüm yöntemler sonrasında çocuğunuzun kolay ezberleme tekniğini keşfedeceksiniz. Bu sayede diğer derslerde de yapılması gereken ezberlerde aynı yöntemleri kullanarak başarılı bir eğitim hayatına çocuğunuzu ulaştıracaksınız. Çocuklar ayrıca kesirlerde de aşırı derecede zorlanmaktadır. Kesirlerde toplama ve çıkarma makalesinde bu konuyu da sizler için ele aldık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here