Asfalt Nedir?

Asfalt, ulaşım alanında kullanılan en önemli petrol türevi ürünlerden birisidir. Asfalt nedir diyecek olursanız asfaltın petrolün çeşitli ayrıştırma işlemlerine maruz kalması sonucunda açığa çıkan bir yan ürün olduğunu söyleyebiliriz. İlk dönemlerde bir atık olarak değerlendirilen asfalt aşırı derecede birikime neden olduğundan dolayı bir süre sonra bu maddenin kullanım alanı aranmış ve yollarda kullanılması uygun görülmüştür. Şüphesiz günümüzde yer alan yolların tamamında en fazla kullanılan madde asfalt adı verilen bu maddedir. Günümüzde ulaşımı aktif hale getirebilmek adına asfalt nasıl yapılır konusunda bilgilendirilen belediyeler kendi asfalt yapım tesislerini oluşturmuştur. Bu da ulaşımın daha profesyonel bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Asfalt tabii ki sadece yol yapım çalışmalarında kullanılmamaktadır. Bu madde su geçirmez bir özelliğe sahip olduğundan dolayı izolasyon amacıyla da kullanılmaktadır. Günümüzde özellikle çatılarda sızdırmazlığı sağlamak adına asfalt adı verilen bu maddeden yararlanıldığı bilinmektedir.

Asfalt nasıl yapılır?

Petrolün bir yan ürünü olan asfalt içerisine çakıl ve türevi olan taşlar ilave edilerek günümüzdeki yollar inşa edilmektedir. Bu nedenden dolayı asfalt üretiminin taşocaklarında başladığını söylemek mümkündür. Taş ocaklarında ufalanan taşlar küçük hale getirilir ve içerisine asfaltın hammaddesi olan madde eklenerek asfalt elde edilir.

Asfalt kısa süre içerisinde donduğundan dolayı üretiminden hemen sonra dökülmelerine yani yol yapım çalışmalarına başlanmalıdır. Asfaltın yapışkanlık özelliğini engelleyen en önemli etken nemdir. Bu yüzden asfalt üretimi esnasında karışım içerisinde yer alan nemin arındırılması gerekmektedir. Bilgitimi.com Bu nem arındırma işlemi uygulanmayacak olursa yol yapımı için kullanılan asfalt bir süre sonra çatlar ve kabarır. Bu da yapılan emeğin boşa gitmesi anlamına gelmektedir. Karışım içerisinde yer alan nemi karışımdan ayırmak için karışıma ısı veriler ve nem karışımdan alınır. Bu sayede asfaltın daha mukavemetli ve yapışkan olması sağlanmaktadır.

Yola asfalt döküldüğü zaman yolun daha mukavemetli olması için çeşitli ezici araçlar ile asfalt ezilir. Bu sayede yapılan yollar daha mukavemetli hale gelir. Eğer hava şartları olumlu ise yapılan ezme işleminden sonra asfalt 1 saat içerisinde kurur ve kullanıma hazır hale gelir. Doğa olayları asfaltın zaman içerisinde tahrip olmasına neden olmaktadır. Bu yüzden zaman içerisinde tahrip olan yolları yenilenip ulaşımın aksamadan devam etmesi sağlanmaktadır.

Asfalt fiyatları

Asfalt her ne kadar petrol türevi bir ürün olsa da atık maddeler sınıfında yer aldığından dolayı fiyatı petrole oranla düşüktür. Günümüzde yol yapım çalışmalarında kullanılan bir ton asfaltın yaklaşık olarak 100 TL olduğu bilinmektedir. Her ne kadar ilk bakıldığı zaman bir tonluk bir ürünün 100 TL olması ucuz olarak görünse de yapılan yolların genişlikleri ve uzunlukları hesap edilecek olursa asfalt yapım çalışmalarının ülke ekonomisini ciddi derecede sarstığı bilinmektedir.

Asfalt yapımı

Ülke ekonomisini korumak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak adına asfaltları korumaya özen göstermeliyiz. Özellikle asfaltların tahribatına neden olacak insansal etkilerin ortadan kaldırılması asfaltların uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Şahsınıza ait olan özel alanlara asfalt dökmek istiyorsanız piyasada asfalt üreten ve asfalt döküm çalışması yapan çok sayıda firma bulunmaktadır. Bu firmalara başvuru yaparak yukarıda da belirttiğimiz gibi yaklaşık olarak bir tonluk bir ürünü 100 TL gibi rakamlara temin edebilirsiniz. Ulaşım sizler için önemliyse Türkiyede ulaşım makalesine de bakmanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın